Ntb, pc pro začínajícího programátora

Může někdo poradit? Syn se chce učit u SŠ sám programovat, chce začít s Pythonem nebo rovnou Javou, ještě není rozhodnut. Jaký ntb nebo stolní pc je vhodný? Prosím i s odkazy. Chtěl by Apple, pokud by to utáhl nějaký do 30 000, tak by to šlo. Prosím pokud možno s odkazy. Díky

Odpovědi na otázku

Tak nejprve se rozhodně tě, jestli stolní nebo notebook, to je základ. rozhodování je snadné: rozhodování je snadné, bude nutně potřebovat pracovat na cestách? ANO = notebook, NE = stolní PC. Apple proč k programování? Tohle zvládne každý běžný počítač.

Díky. Na cestách zatím nebude, má 17. Právě kvůli praktičnosti si říkám, že stolní je lepší. Výměna komponent, opravy..

"Chtěl by Apple" "Výměna komponent, opravy.." Todle do sebe nepasuje. Bude rád když si u "jabka" vymění HDD.

U Apple, kromě extrémně drahé profesionální řady Pro, je to s výměnou komponent naprosto na h...o (promińte za hrubší výrazivo, ale mírněji to v tomto případě neumím) jak u notebooků, tak u stolních počítačů. Takže zde vybírejte dle vkusu a ceny. Programování zvládne výkonově jakýkoliv nový Apple počítač.

Na Python mu staci uplne jakykoli notebook. Bezne delame kurzy (v ramci iniciativy PyLadies), kdy si kazda ucastnice prinese jakykoli notebook, ktery ma k dispozici (s libovolnym OS). Staci to minimalne do doby, nez se zacne zabyvat analyzou velkych dat nebo machine learningem.S Javou je to slozitejsi, ta potrebuje hlavne pamet. Ale libovolny moderni notebook to zvladne v pohode.

notebook má výhodu v tom, že si "zábavu/práci" můžeš tahat všude. Do vlaku při cestě do školy, na VŠ koleji, na chatě, když začne pršet atp. Apple bych nekupoval, už jen kvůli tomu, že české školství je postavené na Windows. Dost možná by s tím měl problémy (sám vím, jak netolerantní byli "moji" učitelé)

pro studenta spise notebook + pripadne externi monitor, klavesnici, mys (pokud bude na intru a jezdit domu tak neni co resit, pokud bydli u vas tak notebook oceni jindy)Notebooky dnes defacto nejdou rozsirovat, takze berte rovnou neco lepsiho, HDD typu SSD min 256GB (512GB spíše), RAM min 8GB (16GB lépe), s toutu kombinaci už bídný procesor většinou nenajdete, ale přesto si jej můžete ověřit na webuhttps://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchma... a zde se snažte v žebřičku snažte brát do 200 (nejlepší má pořadí 1)displej min fullHD, velikost min 13.3" (na přenášení), 15.6" max, kompromis 14" ideáldo jablek (Apple) ale s windows...programuju už trošku víc a koukám teď po zajímavé novincehttps://www.czc.cz/acer-swift-3-sf314-57g-72... popř "sociální varianta"https://www.czc.cz/acer-swift-3-sf314-57-59p... popř. starší modelyhttps://www.czc.cz/dell-inspiron-13-7391-str... https://www.czc.cz/dell-latitude-14-5400-cer...

nevim proc tolik minusu... chapu ze je tu spoustu odpurcu Acer atd, ale nebudu tu vyvolavat bitvy, tak pridam jeste jeden slusny tip - slusny stroj na kterem jdou hrat i nejake ty hry .. za tu cenu asi lepsi nenajdetehttps://www.planeo.cz/katalog/1285285-lenovo-id...

Nechápu proč Apple. BTW, na Python ani Javu dokonce ani nepotřebuje Windows. Takže v případě stoláku může několik tisíc ušetřit a instalace věcí nejen kolem pythonu bude podle mne dokonce jednodušší.