» Poradna » Notebooky

NTB HP EliteBook 840 G4 - USB porty fungují jen v Biosu, není to ovladačem OS

ahoj,po delší době jsem NTB dal do docku a zjistil že mi nejedou USB porty, myš ani klávesnice a to ani přes dock HP Slim, ani přímo z NTB.V BIOSu obojí (myš i klávesnice) funguje i se načítá fleška pro bootování.Před nějakou dobou jsem doma ještě určitě minimálně bezdrátovou myš s USB donglem používal v stávajícím Windows 10 OS.Ve správci zařízení je chyba "Hostitelský řadič USB kompatibilní s rozhraním xHCI" - Toto zařízení nelze spustit (Kód 10), operace se nezdařila.Co jsem otestoval- v BIOSu funguje klávesnice, myš, detekuje se připojená fleška, z flešky lze i nabootovat. Nainstaloval jsem HP UEFI Diagnostics, diagnostika přes F2 přímo na USB porty proběhne ok, klávesnici i flešku to najde – prostě v BIOSu vše funguje.- Nainstaloval jsem HP Support Assistant a dal update všeho co našel ve Win10. BIOS je poslední verze 1.40.- co je asi podstatné a plyne z toho, že chyba nejspíš není závislá na použitém OS a driveru - lze nabootovat z flešky nějaký OS (Ubuntu live, Acronis, ...) ale USB porty fungují vždy jen do chvíle, než začne nabíhat operační systém z flešky. Zkoušel jsem víc verzí Ubuntu z různých flešek – zobrazí se úvodní obrazovka live distra, můžu i zvolit jazyk a spustit bez instalace. Po potvrzení volby a spouštění systému zhasne myš, načítá se systém pravděpodobně natažený do RAM a za chvilku zahlásí, že nemůže najít zdrojovou flešku. Totožně se chová nabootování z instalační flash Windows 10 – jakmile se natáhne úvodní část systému, jsem bez USB, od začátku nefunguje ani USB myš (touchpad ano) a systém zahlásí že přišel o zdrojovou flešku- Podobně umím nabootovat i Acronis (asi se na začátku natáhne do RAM), ale ten už pak z naběhnutého systému nevidí připojenou flešku ani jiné přes USB připojené disky(Podobně nefunguje myš a flash ani po nabootování z instalačky Windows 10).- zkusil Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

chova sa to divne, ale couz. Novy notebook.

V UEFI/BIOS je obvykle několik voleb kolem USB. Zkus ty volby.

skvěle ..., nechápu ..., ztratila se celá historie odpovědí, nebo aspoň mě se nezobrazujíovladači to není, pro nabotování live distra ani pro instalaci Win10 z flešky nejsou potřeba a ani jedno z toho nefunguje, protože se USB zařízení stane nedostupným (přestane fungovat).Takže ovladače to fakt nejsou.Přikláněl bych se k tomu co napsal 21.03.2022 15:32:34, roobco riesis s ovladacmi, ked mu nejde mys ani na instalacke windows ani v linuxe? Bude tam mat pokazeny radic usb. Vymena dosky alebo novy notebook.Bohužel. Leda ještě nějaký FW přímo do HW USB že by se poškodil, nebo celý z neznámého důvodu poškozený BIOS.ad21.03.2022 16:46:00, XXXtak jedině zkusit jiný port usb třeba usb 2.0 pokud má v usb 3.0nejede žádný USB port, ani USB porty v HP docku (vše ostatní jede - DP, napájení, LAN, ..)21.03.2022 17:14:06, XXXvždyť ti to tam píše co máš za problém už jsem to tu psal,odpoj od doku a stáhni chybějící ovladače.není to ovladači ... ať s dockem nebo bez docku jak se vyběhne z BIOSu třeba do live Linuxu, tak třeba v Ubuntu se dostanu někam přes volbu jazyka do začátku bootování distra a za chvilku zahlásí že nemá flešku. Totéž při instalaci Windows 10 - po úvodních krocích přijdu o flešku a instalace končí. Prostě jak na USB šáhne nějaký OS tak už nefungují.*********************************************************************"XXX" je místní snaživý troll, který naprosto ničemu nerozumí (mnohokrát to prokázal), ale stále dokola sem cpe naprosto nesmyslné a často i nebezpečné "rady". Neustále by u všeho flashoval BIOS, což je úplný nesmysl, když to dříve fungovalo i se stávajícím. Moderátor*********************************************************************

díky za info21.03.2022 18:39:03, XXXna stránkách výrobce ntb je firmware v ovladačích musíš zadat správný typ ntb.samozřejmě jsem to stáhl přímo pro svůj typ NTB, ze SW pro něj nabízeného. Ten FW je ale 5 let starý a pokud už se nahrál třeba nějakým Biosem novější, tak to asi na starší nepustí. No nic, už jsem tomu zas věnoval příliš času bezvýsledně.Škoda jinak plně funkčního NTB, bohužel si s tím neporadím a neznám abni příčinu proč a jak k tomu mohlo dojít. Hraním si s ovladačem DisplayLink asi ne, připojením USB-C docku nevím jak ...

V BIOSu a do spuštění ovladačů v OS běží USB řadič v omezeném módu. Je tedy možné, že je částečně poškozený a jakmile naběhne ovladač a sáhne na něco, co se v omezeném módu nepoužívá, tak to přestane fungovat. S tím toho bohužel moc nenaděláš, protože HW chyba se přes SW opravit nedá.Můžeš ho dát někam na detailní diagnostiku. Ale obávám se, že výsledkem bude, že je třeba vyměnit desku, což se nejspíš těžce nevyplatí.

díky, to zní dost pravděpodobně. Škoda že to nejede ani přes dokovací port nebo ty USB není možné externě připojit nějak jinak. Ale ono to pořád asi řídí ten poškozený brouk na desce, tak řešení nebude. Jedině se obejít bez USB, což jde taky, pokud člověk nutně nemusí mít externí myš a klávesnici a na sdílení dat mu stačí LAN a Wifi. Do doby než bude třeba reinstalovat NTB ... pak leda přes PXE po síti.

Flashovat bios ... to uz je skoro jako kdyz se linuxarum rikalo "di si kompilovat kernel", ne? :D