» Poradna » Notebooky

NTB do školy

Ahoj,sháním nějaký levný ntb s dlouho výdrží baterie (někdy mám školu od 9h do 18h) a snadno přenosný. Chci ho pouze na psaní poznámek a internet, když je potřeba. Na ostatní věci mám "plnohodnotný" ntb.Do oka mi padl tento:https://notebooky.heureka.cz/asus-vivobook-e200ha-fd00... Bude mým požadavkům vyhovovat? Je na trhu lepší varianta?Jaký je rozdím mezi tímto ntb a tímto?: https://notebooky.heureka.cz/asus-vivobook-e200ha-fd00... Předem děkuji

Odpovědi na otázku

na nějaké poznámky a trochu internetu stačí jakákoli plečka, akorát to nebude na nic jiného; 32GB disk je fakt málo zvláště s Win 10.s tou výdrží baterky 9h bych byl opatrný, výrobce udává třeba výdrž až 12h, ale je to AŽ, čili horní strop; navíc po pár letech ta výdrž bude rapidně nižší = nespoléhal bych se na baterku, ale adaptérlow end ntb za pár šupů bude po pár letech (po škole) na nic, tak možná s extením diskem jukebox na chatu.zvážil bych větší investici a koupil stroj, který najde uplatnění i po mnoha letechpokud trváš na netbooku, pak https://www.czc.cz/notebooky/produkty(Skylake%2F6.%20generace)&q-c-0-f_96259941=d12.5pokud nevadí větší (oceníš na sledování filmů), pak https://www.czc.cz/notebooky/produkty(Full%20HD)&q-c-0-f_2027123=sIntel%20Core%20i3%20(Skylake%2F6.%20generace)&q-c-2-f_2025815=d4.0toť můj subjektivní názor

Dekuju za odpoved.Me jde o to, ze velkej drazsi ntb mam. Akorat je blbe prenosny a baterk mi vydrzi cca 3hodiny. Coz je k nicemu, kdyz si chci psat poznamky.Chci vyslovene neco, ma cem budu psat poznamky a surfovat po netu respektive pri vyuce vyhledavat zakony apod. Kdyz mi poslouzi dva/ tri roky bude to bohate stacit.

32GB na Win10 Home úplně v pohodě, po instalaci základního sw (+- to samé co potřebuje tazatel) zbyde ještě nějakých 7-8 GB volného místa - vlastní zkušenost (za předpokladu že tam nebude tahat nějaké x GB .pst-čka apod. což asi nebude jak vyplývá z dotazu)

 |   |  ChromeOS Chrome 57.0.2987.32

Chromebook ... v cenové relaci jako notebook v dotazu je např. Acer Chromebook 11 - levný, bezůdržbový, dobrá výdrž a po updatu možnost spouštět android aplikacesám mám 14 palcovou verzi a v pohodě na tom udělám veškeré kancelářské úkony ... takže pokud na práci máš plnohodnotný stroj, tak tohle považuju za ideální doplněk na cesty

Já jsem před nedávnem koupil jako přenosný psací stroj toto:https://www.tsbohemia.cz/trekstor-hvezdny-tablet-s... Měl jsem to lehce pod 4500,- a za ty prachy si nestěžuji.Co mě zarazilo, tak je to hodně těžké - všechen HW je v tabletu a klávesnice má závaží, aby se to nepřevracelo.Procesor je pomalý a 2 GB jsou taky na hraně. Ale na psaní a lehké internetování v pohodě. Naprosto si to dovedu představit do školy na přednášky. Se ztlumeným jasem to 6 hodin dá, možná i více a nabíjí se to přes microUSB (sice hrozně pomalu, ale zase nabíječku k mobilu sežene člověk všude). Displej je FullHD a dotykovost je při čtení výhodou.Na Heuréce jsem narazil na stížnosti ohledně nejistého stisku klávesnice. Osobně píšu všema 10 a nemám s klávesnicí problém. Jen možná enter a tabulátor nestačí pohladit malíčnem po kraji, ale musí se buď mírně přitlačit, nebo sáhnout o pár milimetrů blíž ke středu.Za to sžití s touchpadem bylo horší - podporuje gesta tažením od kraje a je na ně hodně citlivý - takže každou chvíli si minimalizujete všechna okna a pod. Tohle by mělo jít vypnout ve Windows, ale jelikož se touchpad nehlásí jakou "precision trackpad" jsou tyto volby neaktivní. Každopádně se dá navyknout na větší opatrnost a nesahat na okraje touchpadu - popř. používat dotykový displej.Co jsem se díval, všechny tyhle levné stroje jsou postavené na pomalých Atomech s minimem RAM a lepší varianty jsou neadekvátně dražší.A pozor na představu, že si tam člově hodí místo Win nějaké nenáročné dostro Linuxu. Protože tyhle hračky mají 32bitový zavaděč a UEFI, což je kombinace, kterou drtivá většina distribucí nepodporuje a žádá si to nějaké laborování a čas.

Pokud se ptáš na rozdíl mezi těmi notebooky - barva https://notebooky.heureka.cz/srovnani-produktu--asus-v...

A taky cipova sada (ne ze bych vedela, co to je). Ma to nejaky vliv?

Ne, ta bude stejná - Intel SoC = Intel System On the Chip = veškerá elektronika na jedné desce (procesor, grafika, paměti) - jako v telefonu.A to je přesně "balení" v jakém se dodávají tyto Atomy. Pokud to má stejný procesor, má to stejné i všechno okolo.

Atom, 2GB RAM a Windows 10 mi přijde zabijácká kombinace. Já bych ty Windows asi hned nahradil odlehčeným linuxem, aby se na tom 32GB disku dalo vůbec nějak pracovat.Ale jestli nutně potřebuješ Windows, tak si radši kup trochu menší šrot. Nebo vem chromebook.

Já bych mu doporučil openSUSE / Debian nebo Fidorku

tak Debian začátečníkovi fakt ne. Jinak něco s Xfce nebo Lxde. Já na takovéhle šroty cpu Lubuntu.

LXDE je hnusný... XFCE sice taky, ale i přesto je to jedno z mých oblíbených prostředí... ono, když se upraví tak vypadá i velmi moderně.

Tak vzhled je sekundární věc- sám mám na jednom šrotu:http://bit.ly/lubuntuw7Trustya vzhled moc neřeším - nechal jsem to jak to bylo. Ono je to zas nenáročné a na dané použití to stačí.Na normálním PC mám Kubuntu

Je tu další možnost se podívat po repasu. Ovšem tazatelka "plnohodnotný" notebook prý má, pak je otázka, zda by nakonec nestačil nějaký tablet.

na displeji tabletu bych nikomu psát poznámky (doufám, že umí psát všemi 10ti, jinak je papír a tužka mnohem lepší) nepřál a ty klávesnice k tabletům taky nejsou nic moc...

Pokud bych se tedy rozhodla jít do tohoto ntb, vyplatí se investovat do verze s 4GB RAM? Nebo to od 2GB RAM nepoznám jako nenáročný uživatel?

???

4G. Hlavne kvuli webovemu prohlizeci.

děkuju :)

NZ. Je treba si uvedomit za Atom a Win 10 nebude optimalni kombinace, na vasem miste bych opravdu uvaloval o variante nainstalovat treba Lubuntu ktere by pro toto pouziti bylo o dost sviznejsi..

S Windows to bude masochismus na Atomu stejně, ale ne až tak velký masochismus se 4GB jako s 2GB RAM.

Jsem masochista Mam eee1000h, bohuzel Ram je omezena sbernici na <2G, na normalni pouzivani (videa, dokumenty, programovani, internet) se to da ale treba u FB musi mit clovek trpelivost.. Nicmene, da se

mám něco podobného, ale nenašel jsem jediný důvod nechat tam Wokna. S Lubuntu je to rychlejší a neřeším ani antivir. SW je tam všechen co potřebuju a ani jsem nic nemusel platit.

Kup si Lenovo ThinkPad x220 a dej na něj linux

Natozdil od šrotu co se tu řeší to ma i5, 4gb RAM, legální win, normální HDD. Vydrží určité i výce jako 3 roky, vyplatí se i 120gb SSD a případně nova baterka. Je to poslední pořádně ntb v dané velikosti co lenovo dělalo. Pri danem využití to bude letadlo. Přitom je to v plně palbě, tj. Displai port, 5g WiFi, 3g karta není problém, ma to i msata [Ssd do pciexp], expres card, lze dokovaci stanice. Prostě to není odpad, i pres jen roční záruku u gifacomputeru nebo jinejch. Ntb s atomem, N Intelem a 32gb atrapu SDD odpad jsou a byly odpad i před par lety, kdy se nedelaly. Jsou prostě lepší volby.

Letadlo s linuxem, na síň ne.

Jsou už snad ntb, které se dají dobíjet z powerbanky? Pokud by to uměl, pak už je jedno, jaký bude, protože výdrž 9 hodin má právě málokterý.

Ony by vydrželi, jenže výrobce ti proste nedá pořádnou baterií nebo ji nelze ani koupit. N intel je spotřebou super, ale malogdo potřebuje reálné chod na baterií 10h, druhé důvod je ze by to bylo těžké a někde něco precnivalo.Výdrže výrobců jsou nereálné, dosáhne se jich srážením jasu, vypnutím WiFi a tím ze na tom nic nedelas.Powerbanka která by aspoň nějak rozumne dlouho ntb utahla bude zase těžká a je přece jen dražší.

Koukám po netu a asi to bude s tím USB napájením problém, pak je řešení tablet s klávesnicí. Nebo si sednout ve škole blízko zásuvky. :) Na vejšce jsem to tak dělal.

U nás na škole zásuvky prakticky nejsou, respektive neni šance se k nim připojit. Proto jsem chtěla volit ntb s dlouhou výdrží baterie, i na úkor jiných věcí. Já na tom opravdu nemám v plánu dělat nic jiného než psát text + internet. Jsem totalni PC lajk, takže instalace Lubuntu, Xubuntu nebo Linuxu je pro mě asi stejná věc, jako pochopení atomové fyziky. (A vim že je to určitě "jednoduché", ale v plánu to dělat nemám.)Hledám prostě jen názor, zda ten NTB mé požadavky splní a zda se vyplatí při mém "skromném" využití připlácet 1K za 4GB RAM. Popřípadě jestli se na to mám vykašlat a při každé možné pauze vyhledávat zásuvku (což je teda dost omezující).Předem děkuju komukoliv za jasnou odpověď srozumitelnou i pro totálního lajka. :)

Instalace Lubuntu vypada asi jako instalace Windows, proste klikas na sipku "Dalsi", "Dalsi" az do konce instalace, max. vyberes jazyk poklepanim v menu nabidky, nic atomne-fyzikalniho na tom neni

Coz opet neni odpoved na me otazky

a ani vzhledově se to nemusí lišit - viz např.http://bit.ly/lubuntuw7TrustyJá bych na používání Windows na takovémhle šrotu neměl nervy bez ohledu na to, zda se 2GB nebo 4GB RAM.