» Poradna » Notebooky

Nový zasekaný notebook

Zdravím, obracím se na vás s dotazem ohledně mého notebooku.. Problém je v tom.. Že ačkoli je nový a měl by být taky celkem výkony, tak pravda je uplně někde jinde.. částečně... Při používání prohlížeče, ať už od windowsu nebo chromu, se prohlížeč šíleně seká.. Videa se někdy kousají a největším problémem je psaní textu.. Občas se mi stává že musím čekat i 1 - 5 sekund než se mi objeví písmeno které sem napsal.. aplikace a složky se taktéž otevírají hodně spožděně.. i půl minuty. Ale při hře např. zaklínač 3 nemá notebook problém se středníma - vysokýma detailama, což je na pro tento hardware optimální.. Jsem z toho úplný jelen takže se obracím na vás Předem děkuji za vaše rady Zakoupil jsem tuto mašinu. https://www.mall.cz/notebooky/hp-pavilion-pow...

Odpovědi na otázku

Otevřel bych si správce úloh a podíval se co je nejvíce vytížené ( podle mě disk jelikož notebook nemá SSD )

noo.. ted par minut jede na 100%.. zachvili klesne třeba na 10% a takhle pořád dokola :D jen se zapnutým prohlížečem.. Procesor a ramky okolo 50%

Na pozadí může běžet windows update jaká aplikace ho vytěžuje nejvíc?

System a Host Process for Windows Tasks.. Nějaké ty základní prkotiny co tam jsou.. asi

cely disk zatěžuje asi 2mb/s.. přitom jede na 100%

V tuto chvíli jsou 3 možnosti1) Notebook vrátit2) Zvyknout si na to ( časem to může být i horší)3) Pořídit do slotu M.2 nějaký SSD ( v případě že ho váš model má - nenašel jsem stejný model otevřený, ale měl by ho mít)

Notebook reklamujte.

To nemá smysl, bude navrácen s tím že je v pořádku a je to jeho vlastnost.. Disky v Noteboocích mívají pouze 5400 RPM nejsou tak rychlé jak na desktopu a vůbec nedosahují rychlostí SSD

S takovym HW (i pres to, jaky obsahuje HDD) je nesmysl, aby se sekal tak, ze pri psani textu bude cekat nekolik sekund, nez se napise pismenko. A pul minuty na otevreni slozky.Ze by mu to pri reklamaci rekli, ale mozne je. Za Windows sice platis, ale podpora je nulova.Nez se s tim zlobit, navrhuju vratit ve 14ti denni lhute. Nejjednodussi a nejrychlejsi reseni. Pripadne zkusit i tu reklamaci a az pak se zabyvat nejakou reinstalaci a hledani chyby. Nekde ale chyba rozhodne je. Popisovane chovani v zadnem pripade neni vlastnost takoveho ntb.

On se přestane sekat, ale až proběhne všechno co jsem napsal dfg | 14. 06. 2018 08:09Tedy za předpokladu, že vše proběhne OK a nenastane chyba (a není tam ještě jiná nějaká skrytá chyba/vada) což, alespoň dle mých zkušeností, není zrovna neobvyklé. A tím nemyslím jen to, že se to sekne při upgradu, ale to, že to prostě bude vytížené i pak, protože tam zůstanou zbytkové věci a nastavení.S reklamací neuspěje a bude čekat 30dní. Pokud to má ještě ve 14dní lhůtě, tak je zde možnost vrácení bez udání důvodu a koupě něčeho s ssd. Nicméně i na SSD ta hlavní příčina (zastaralý SW od nahrání ve fabrice výrobce) zůstane. Jen si s tím ssd poradí prostě lépe.Nebo to prostě přeinstaluje (pak to bude i na HDD celkem běžet, časem se to ale zpomalí). Zabere to 20min a bude klid.

Prosím tě přemýšlej, než odpovíš. Hra mu frčí a na zobrazení písmene, které napíše čeká někdy 5 vteřin. To jako myslíš, že je tím, že disk točí 5400 otáček za minutu?

Kolikrát bylo v poradně řečeno, že Paviliony nebrat? Ach jo, lidi jsou neponaučitelní.

A ještě NTB bez SSD Minimálně ho ihned po koupi přidat/vyměnit za HDD.

To není Pavijánem, ale windows jako takovýma a tím jak to tam výrobci (nelze říci jinak) serou. Bude to takové skoro na každém NB pouze s 5400ot HDD.System a Host Process for Windows Tasks.. je prostě operace windows 10. Uživatel spustil NB a tím ho aktivoval projel nastavení a je pak se to zblázní:1) Okamžitě se začne donastavovat systém. Jako jednu z prvních věcí kontroluje aplikace z win (v liště start jsou dokonce vidět čtverečky se šipkou dolů, kde se následně objeví doinstalované kraviny, které nikdo nepotřebuje)2) Okamžitě to projede aktualizace a zjistí, že má asi zastaralý windows, takže to hned sosá aktualizace na pozadí a kontroluje nastavení OS, aby je mohl nahrát. Kromě toho tam na 100% není verze 1803, ale když bude mít kliku, tak 1607. Možná ještě starší.3) Spustí se všechen balast doinstalovaný výrobcem NB z upravené instalačky. Taky si to žádá svojeatd...Tyhle NB s pomalým 5400ot diskem to prostě nedávají. I na ssd je tohle oprus. Nejrychlejší možnost je to celé reinstalovat čistým Windows10 a při té příležitosti dokoupit SSD.

@Michal: Ještě než budeš notebook vracet/reklamovat, udělej si zálohu současného systému (např. bitovou kopii ve Windows) a zkus udělat čistou přeinstalaci systému.V předinstalovaných Windowsech bývá často spousta nepotřebného balastu od výrobce notebooku, což v kombinaci s pomalým plotnovým diskem výrazně brzdí systém a způsobuje časté zamrzání.

Tak děkuji, zkusím ten reinstal.. ps. nevím jestli to na tom něco mění, ale disk má otáčky 7200rpm

No, něco málo jo, ale oproti ssd je to pořád šnek.Pokud to budete reinstalovat, tak tam dejte rovnou nejnovější verzi windows 10 1803. Instalačku si lze vytvořit tímto:https://go.microsoft.com/fwlink/Je to přímo od MS.

Jen doplním, doporučuji provést čistou přeinstalaci, nikoli tedy z běžícího systému, ale nastartováním počítače z instalačního média a znovuvytvořením a zformátováním všech diskových oddílů. Jen tak se zbavíte všech zbytků po předchozí instalaci od výrobce zařízení.

Píšou, že je tam 1TB disk. Když nám prozradíš, co je to přesně za disk, tak to bude možná nějaká nádhera se SMR.

Hmmmmm..... zarazila ma u neho priemerná doba prístupu - 12ms!7200 otáčkové by mali mať v priemere 8-9ms. Takže je POMALÝ. Aj napriek tým otáčkam.A už máš vysvetlenie jeho pomalosti.

Naopak. Na ntb disk výborná přístupová doba. Navíc toto jsou dobré disky. Je to nepravděpodobné, že by byl vadný, ale zkus někam na internet uložit obrázek SMART z Crystal disk info, ať je jistota, že disk je v pořádku.

Těch expertů co tvrdí, že máš koupit SSD si nevšímej, protože žádnou lepší radu nemají. Tak opakují to stejné pořád dokola.Pokud i na napsané písmeno čekáš 5s tak žádnej SSD nekupuj, protože nejspíš stejně nepomůže. Bud se ještě stahují aktualizace a pak to bude normálně fungovat a nebo je to nějaký HW problém a v tom případě jedině vrátit nebo reklamovat.

Taky mě napadly aktualizace, nebo vytvoření bodu obnovy atd.. Ale jak to, že hra frčí?SSD je samozřejmě lepší, ale tím, že tam není to není. Já mám Linux nainstalovaný na flešce 3.0 čtení zápis 80 MB/s 40 MB/s a na zobrazení písmene teda nečekám ani desetinu sekundy.

Zkusil jsi čistou instalaci Windows? HP je známý tím že na Paviliony cpe tuny bloatwaru a čistá instalace by mohla pomoci (i tak, herní laptop bez SSDčka...)

Intel Core i5, 8 GB RAM, HDD 7200 rpm! Ani si nedokážu představit, kolik bloatwaru by tam muselo být z fabriky nainstalováno, aby se znak v např. v textovém editoru zobrazoval 5 sekund Jistě, některé levnější modely HP můžou mít své chyby, ale zase tady nedělejte (mn. č.) z inženýrů z HP úplné hlupáky, kteří dají do nového ntb tolik balastu, že napsání tohoto příspěvku by na něm trvalo půl hodiny

T samé můžeš říct o MS a přesto jsou Windows 10 neuvěřitelně idiotský systém.

Děkuji :) hodím to na tu reklamaci.. už v tom nevidím jiný smysl

To je to nejlepší, co můžeš udělat :)

V první řadě bys měl udělat povrchový test HDD. ☺

Nemá SSDčko - to je tvůj problém.

Jistě, jemu trvá i zobrazení písmena déle jak na PC z roku 1960 a může za to chybějící SSD

No môžeš sa smiať koľko chceš, ale pred pár rokmi som v podstate identický problém riešil s bratovým Acerom, model teraz neviem, ale konfigurácia core i5, 8 GB RAM, 500 GB HDD, akurát bol s integrovanou grafikou a vtedy ešte s W8. Tiež sa takto sekal a odozva na napísanie znaku tiež bola občas v sekundách a vyťaženie HDD bolo takmer stále na 100%. Tak sme tam vrazili SSD Samsung EVO 25O GB a od toho momentu všetko OK.

Nějak ti uniká, kolik lidí má notebooky s HDD a žádný takový problém nemají. Tudíž logicky, problém není v HDD, ale někde jinde, že?

Prosím ešte raz si pozorne prečítaj môj príspevok a upresni mi kde som uviedol, že príčinou je samotný HDD. Ja som tam uviedol, že výmena HDD za SSD pomohla a vyriešila tento problém ktorý má aj Michal. Či to spôsobuje OS, ktorý sťahuje aktualizácie, alebo iné procesy ktoré bežia na pozadí je v konečnom dôsledku jedno keď to ten "šnek" HDD nezvláda. Aj keď sa mu podarí vypátrať čo to spôsobuje, kde má istotu, že za pár týždňov nebude zase riešiť ten istý problém? Notebook v tej konfigurácii ktorý kúpil, má totiž jednu veľkú slabinu a tou je práve ten HDD, ktorý je najpomalším komponentom na celom zariadení. Keď ho vymení za SSD, tak bude mať pokoj. No a k tvojej poznámke, že koľko ľudí má ešte notebook s HDD, no ak ti mám pravdu povedať, tak ani nepoznám osobu v mojom blízkom okolí ktorá má ešte notebook s HDD.

Ntb bez SSD je v dnešní době sebemrskačství. Buď v procesech zjisti co to brzdí , nebo přeinstaluj wokna a uvidíš.

Já bych to upřesnil. Notebook s HDD a Windows 10. Sám používám starý Acer Extensa s dvoujádrovým Pentiem a HDD 80GB. Dokonce je tam Windows Vista s aktualizacemi, která byla svého času hodně kritizovaná. Používat to jde a není to žádná hrůza. Zkusil jsem čistou instalaci Win 10 a to už použitelné nebylo ani jako čistý OS, natož abych tam něco instaloval. Takže optimistům, kteří tvrdí, že každý nový OS od MS je svižnější a rychlejší bych až tak moc nevěřil. Možná je pocitově svižnější proto, že to je čistá instalace a zabírá spíš placebo efekt. ☺

No jestli to spíš nebude tím dvoujádrovým Pentiem, které W10 neutáhne Protože vše co jsem měl v ruce a dával jsem tam místo originál W7 W10 bylo s W10 rychlejší

U MSI nebo Lenova byl podobný problém, kdy po probuzení z hibernace nebo režimu spánku špatně fungovala repeat funkce u klávesnice (držení klávesy psalo jedno písmeno po dlouhých intervalech a posun kurzorovými šipkami by také pomalý / co jsem četl, tak toto pomalé psaní bylo způsobeno tím, že ntb stále používají PS/2 klávesnice, které tyto rychlosti mají defaultně nastavené) .Jedinou opravou byla aktualizace biosu na nejnovější verzi, výrobci tuto vadu uvádějí v changelozích jako keyboard input lag a pod. .