» Poradna » Počítačové sítě

Nový wifi router?

Zdravím,domá mám router TP-Link TL-WR741N v1 už nějakých 6 let a uvažuji o koupi nového. Z důvodu lepšího pokrytí a větší stability. Přeci jen už v kolí nemám jediný wi-fi, připojených zařízení taky přibylo a ať nemusím jednou měsíčně router restartovat :D. Uvažuji konrkétně o TP-Link Archer C20 AC750. Myslíte, že se to vyplatí? Má to vůbec cenu? Popřípadně máte tip na lepší wifi router? Díky za rady :)

Odpovědi na otázku

Zamrzanie routra ma casto na svedomi zaruene pasmo. Skus si pozriet na akom kanaly ti bezi sucasne siet WiFi a pripadne zvol napevno najmenej zaruseny kanal.Mozno ti prestane zamrzat aj ten co mas.Teoreticky kupis novy a bude ti tiez zamrzat kvoli zarusenemu pasmu.Lepsie by sa asi vujadril kolega West70, on je dostatocne znaly tejto problematiky...

nie je to celkom tak. zamrzanie môže spôsobiť aj archaický firmware vzhľadom na to, že portály zavádzajú stále novšie štandarty. druhá vec ktorá hovorí pre nový router je využitie pásma 5GHz=podstatne menej používané pásmo, ktoré ale podporuje čoraz viac hlavne mobilných zariadení. teda ak sa rozhodne pre nový router, tak taký, ktorý zvláda obe pásma (2,4GHz aj 5GHz)

Nezamrzne ale zpomalí se a to jak internet, tak i administrace. Kanál mám ten nejmíň zamořený :)

To zamrzani v 80% pripadu dela stary zdroj, kteremu vyschly elyty a nema dostatecnou kapacitu na udrzeni stabilniho proudu. Ale ja doporucim vymenu routeru. Ten neni spatny, ale 100Mbit je v dnesni dobe malo, kor kdyz se rychlosti zvedaji. Cotyvis, kolik za 2 roky budes mit linku a kolik zarizeni na to pripojenych. Dale NAS, pc s 1Gbitem atd atd. Urco bych sel do mikrotiku co je tu zminen, jen zalezi co od toho ocekavas a kolik si ochoten zaplatit. 1Gbit porty je dnes standard, o 100Mbit uz neuvazuj. Je to investice kde mtik zapojis a 5 let a vice se nestaras. Samo poku jej nemas na pude ci pokud to blesk neodpali.

Jestli chceš wifi-router, který "nezamrzá", doporučuji Mikrotika. Vidím, že cílíš na nejlevnější kategorii bez gigabitových portů, tak by to mohl být třeba https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/IEE...

Hochu nejlepsi je pripojit se dratem to ti nezamrzne.

Ked to nejakych 6 rokov vydrzalo, tak este nejaky rok-dva pockaj na najnovsiu technologiu 11ax, ktora prinesie vyssiu spolahlivost prevadzky za prekazkami (stenami). Ma to standardne podporovat 11ac rychlosti na 2.4GHz pasme. Niektore 11ac karty su uz tymto rozsirenim vybavene, bohuzial zatial je to voci 11n nekompatibilne. Nevyhodou 11ax moze byt to, ze s routrom bude treba riesit aj pocitace.