» Poradna » Notebooky

Nový SSD

ahoj, mám 10 let starý ntb. parametry níže. má už špatnou baterku a seká se atd .... Když pominu tu baterku, vyplatí se ještě koupit do něj SSD disk a oživit ho? Jestli se teda oživí.Pokud ano, nějaký Samusng, nebo klidně za 800 Kč levný pomalejší Kongston?Děkuji za radyparametry Lenovo Z570 15.6'' dnes s Win 10Procesor: Intel Core i5–2450M, Frekvence procesoru: 2.50 GHz, 3 cache: 3 MBOperační paměť: 8 GB (4+4 GB) PC3–10600 DDR3 SDRAM, Pevný disk: 750 GB SATA, 5400ot.Grafická karta: nVidia Geforce GT 630

Odpovědi na otázku

Klidně kup nějaký slušnější SSD. Až ten notebook umře, SSD použiješ do nového.

NB se už nyní prodávají se SSD v základní výbavě a navíc v budoucnu tam nynější SATA nemusí ani dostat.

Spíš do externího boxu, než nového ntb (pokud to nebude starý repas).

Asi ano, ale ... mrkni se co za velikosti lidi kupují. Nějakých 128GB jako potom zálohovací ? Mrkni se ze zvědavosti i do jiných poraden,kde lidé požadují třeba herní děla a uvidíš jak se vžilo to " SSD stačí 128GB,vždyť je jen na systém". A to chtějí i do sestav kolem 30ti tisíc.

To spíš papouškují praxi z dob drahých SSD, kdy se to kombinovalo s HDD. Pokud ho nepoužije v nějakém desktopu (SATA v novém ntb za pár let už asi těžko), tak ho prodá na Aukru.

Zrychlí se ti načtení OS,zrychlí se kopírování a otevírání souborů z disku. Nezvýší se ale výkon ani nezrychlí internet a pod. Můj osobní názor je,než kupovat pomalý a neznačkový SSD,tak to nechat být. Padla tu rada,že ten SSD by jsi použil v budoucnu. No, asi bych tak neuvažoval,technologie a ceny SSD se vyvíjí a za pár let bude i ten tvůj nyní nový vykopávka.

" No, asi bych tak neuvažoval,technologie a ceny SSD se vyvíjí a za pár let bude i ten tvůj nyní nový vykopávka."To teda urcite nebude.

Aha.

Můj první SSD jsem kupoval asi v roce 2011. Byl 3,5" SATA rev.2 - 90GB a stál asi 5,5 tisíce. Nedovedu si představit, že bych ho použil v nějakém dalším počítači. On tedy v počítači stále je, ale už pár let na něm není systém, ale jenom muzika.

Já napak razím strategii že jakékoli SSD bude rychlejší než mechanický disk, navíc nehrozí mechanické poškození při otřesech.Low cost SSD je pak ideál, stojí to prd, počítač to nakopne a až umře tak to SSD ani nemá cenu vytahovat. Nebo se to s usb adaptérem použije jako větší fleška, kde zas nějaká rychlost nebude hrát velkou roli.Poměr cena/výkon tu řeší lidi pořád a hádají se o každé procento, o každou stokorunu ale u SSD to najednou neplatí, zvláštní.

pánové, děkuji všem. koupím Samsung 860 EVO 250

A proč tak malý disk, když za dvojnásobek máš 500 GB.https://www.czc.cz/wd-ssd-blue-3d-nand-2-5-5...

ten Samsung je ověřenej, WD moc nemám zkušenosti a hlavně 500 GB nepotřebuji, mám ntb jen na práci, internet atd ... uložiště mám externě.ale díky za typ

Čím je Samsung ověřenej? Tím, že vyrábí pračky, sušičky, vysavače? Je to naprosto stejný výrobce konzumní elektroniky, jako všichni okolo. WD Blue a WD Blue 3D je parametry (řadič) stejný, jako Crucial MX300. Onit totiž na CZC, hovada, zlevnili SSD ze dne na den o 500 Kč. Minulý týden se prodával za 2200.

No vidíš,mě dal nějakej mantinel za toto : "technologie a ceny SSD se vyvíjí" mínus. Asi čeká zdražování.

Postupné zlevňování nebo zdražování je spíše věcí tržních mechanismů. Konzumní disky budou díky 3D TLC a QLC ještě zlevňovat (na úkor životnosti). Ovšem ono u 2 TB QLC SSD vadí životnost 300 přepisů méně, než 500 přepisů na 120GB TLC modelu, protože ve výsledku na ten 2TB zapíšeš více dat.MLC a Optane/Crosspoint s desítky tisíc garantovaných přepisů asi zůstanou pouze tam, kde jsou lidi ochotní za ně platit. I když, je 229 USD za 1,2TB Intel P3600 na NewEgg hodně? Vždyť stojí méně než můj první Intel X25-M 80 GB.

Rozumné a cenově přijatelné řešení. NB ještě bude chvíli sloužit a rychlost odezvy určitě pocítíš.