» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nový SSD a zachování HDD

Dobrý den, takový dotaz, plánuji nainstalovat WIN na SSD, ale chtěl bych zachovat data z HDD, zapojím tedy nový SSD, odpojím fyzicky HDD, zapnu instalaci z flashky na SSD, pak nastavím bootování pro SSD, ale budu mít WIN na SSD i HDD, dá se nějak odstranit z HDD bez kompletního formátování? Díky za rady.

Odpovědi na otázku

presne ako pises. System sa najjednoduhsie da odstranit z HDD tak, ze skopirujes inde data a HDD sformatujes na 1 oddiel. Vratis data.

Ještě jednodušší je zrušit oddíly (systémový a zhruba 3 malé pomocné) a roztáhnout datový oddíl.

Tvůj požadavek má jednu drobnou vadu, budeš muset kromě Windows instalovat i všechny programy. Pokud by ti to vadilo, tak nejjednodušší řešení, překlonovat celý HDD na SSD jedeš dál, jako bys nic nedělal, jen rychleji. Z HDD potom můžeš všechno odstranit a nechat ho na data.

Přesně jak to píšeš, Odpoj HDD, na SSD nainstaluj OS. Připoj i HDD, v biosu zkontroluj boot z SSD. No a pak si umaž z HDD co je třeba. Samo můžeš odstranit i nežádoucí oddíly, či je pospojovat. Všechno jde když se chce a člověk neunáhlí a přemýšlí.

Díky moc všem!

Ještě dotaz jak to bude s licencí, PC už je starší a product key nemám,i kdybych měl, bude fungovat pokud již byl aktivován? Na stránkách MS jsem našel tohle, nemáte s tím zkušenosti?: https://support.microsoft.com/cs-cz/windows/op%C4%9Btov... Předem díky!

jak nemas product key??? Tak potom nemas legalnu licenciu. Stitok sa neda stratit, lebo je nalepeny na bedni. Dohodnime sa, ze ti ho male dieta zoskrabalo a nevies ho precitat.. Ak sa jedna o win10, tak cislo nepotrebujes, staci nainstalovat rovnaku verziu (home, pro) aku mas teraz. Aktivacny server MS si tvoj pocitac pamata z minulej aktivacie a windows ti zaktivuje. Ak sa jedna o starsi windows, tak pouzi klonovanie ako pisal Jack..

Win mam aktivovány 7 let, pak jsem provedl jen čistý upgrade, jsou legální . Nedá se product key nějak zjistit?

da, ale ak tam mas win10, tak ho nepotrebujes

Takže když tam teď hodím win10 čistou, novou instalaci na SSD tak ho nepotřebuji?

nepotrebujes, pokial nainstalujes spravnu verziu home/pro aku mas kupenu

Pokud tam už byla aktivována a nainstaluješ stejnou verzi (Home / Pro), tak ano. Při instalaci vyber možnost nezadávání klíče a po prvním restartu s připojením k netu, se to samo aktivuje.

Díky, už si vzpomínám, před rokem jsem instaloval na nový HW, tam jsem zadával product key. Díky moc!

A napíšeš konečně, o jaký Windows jde?

Samozřejmě, že Windows 10 Home

Tak zase tak samozřejmé to není, když píšeš o 7 letech, ale W10 je z 2015.

Bude, výměna disku na licenci nemá vliv. Nejlepší by bilo naklonovat starý disk na nové SSD a potom smazat na starém disku oddíl ze systémem a ještě dva malé kde je obnova a zavaděč spouštění, jsou to malé oddíly, a roztáhnout oddíl s daty o volné místo, máš to hotové do hodiny.