» Poradna » Počítačové sítě

Nový router pro 2 domácnosti

Dobrá den bydlím se velkém domě kde se denně používá i 20 zařízení a síť začíná padat. Momentálně mám router OvisLink IP-1000R a za ním podobné AP od Ovislinku. Je to bída a potřebuju upgrade pokud možno tak router s wifi, chci to mít na jednom místě. Zatím jsem našel https://www.tp-link.com/us/products/details/cat-9... nebohttps://www.asus.com/Networking/RT-AC66U-B1/pokud je nějaké lepší zařízení s cenovkou do 2,5k tak klidně pošleteděkuji za odpovědi

Odpovědi na otázku

Velky dum, vice zarizeni = nesmysl mit jeden pristupovy bod. Ponechat alepson dva, a byt pripraven na zapojeni dalsiho. Reseni je vice, bud pomoci beznych "wifi routeru" a nastavenim kazdeho zvlast, nebo lze pouzit uceleny system jako Ubiqiti Unifi, Mikrotik.Pripadne nektere z ucelenych MESH reseni, TP-LInk Deco, Netgear Orbi, Ubiqiti Amlifi atd.

20 zařízení je hodně, což takhle https://www.alza.cz/mikrotik-rb2011uias-2hnd-... . a doplnít o další AP body.

Celý dům nepokryješ jedním routerem. V ceně to není. Router má možnost nastavit jen určitý výkon a ten je na všech routerech stejný. Cena se odlišuje od jeho výbavy.

20 zariadení nieje veľa na jeden router, ten zvládne aj dvojnásobok, akurát s pokrytím je to bieda. Každá miestnosť v ktorej sa predpokladá využívanie wifi potrebuje mať AP a je to dosť nutné ak je potrebné dosahovať rýchlostí nad 150 Mbps cez wifi.

Inak sieť určite nepadá. To, čo padá je klient. Ten sa odpojí od siete ak má signál nízkej kvality, plný chýb v prenose dát. Ono aj tí klienti sú rôznej kvality, hlavne ovládače wifi kariet v nich.

dobře takže jak vidím měl jsem svůj problém specifikovat, ano wifi z ap je nedostatečná a mám pokrytou půlku domu ale pokud se mi zařízení odpojí tak musím na půdu restartovat AP bohužel mi ale také padá kvalita kabelu a to hrozivě ze 70 MB na 15 a to nikdo nestahuje jen jsou připojeni klienti. já potřebuju vyměnit jak router tak AP abych mohl AP dát na 2. stranu domu. Ten mikrotik vypadá dobře ale nejsem si jistý s tím displejem a nemá to 5GHz wifi což bych uvítal i když má horší pokrytí. tl:dr chci wifi router se slušným pokrytím a se slušnou cenovkou. navíc není ten problém jen tím že mám stejný router už 14 let ?

Muze byt... po 14 letech porovozu uz budoi kondenzatory atd KO a muze se projevit chybovost.Co se noveho reseni tyce, urcite bych dnes bral dualband, idealne s 802.11ac, coz ale odpovida tomu ze pokud chces slusne pokryti a rychlost v 5GHz pasmu, tak tech AP bude muset byt proste vic, coz ale vycerpa tvuj celkovy rozpocet uz na vicemene uz na prvnim AP. Dale zalezi jak to mas resene dispozicne, tam je privedena pripojka od poskytovatele (dle popisu jsem pochopil puda, tim padem nejspise wifi provider), jestli chces krom AP vse uklidit mimo obytne casti domu nebo je ti to jedno.

Ak by si rád na porovnanie, tiež mám starý router, takú najlacnejšiu plečku, ale ide mi cez tri steny na vzdialenosť viac ako 15m rýchlosťou 90 Mbps. Jeden by povedal, ako je to možné veď ja mám 10 drahší a ide mi to ledva polovicou.Dôležité je, či ti vôbec stíha po LANe. No a aby si nekupoval zbytočne otestuj si či to máš bez routra bezproblémové, alebo nestíha niečo pred routrom, napríklad nejaká anténa na streche.

Jako router nějaký mikrotik, ten je velmi spolehlivý a umí všechno potřebné. A pak pár AP jen pro wifi, vhodně rozmístit po domě. To se těžko radí, to záleží na podmínkách, typu zdí, vzdáleností a tak.