Nový pevný disk

Zdravím,mám už starší PC, a tak by to chtělo pomalu změnu. Řekl jsem si, že bych mohl začít upgradovat postupně, aby to nebyla naráz hromada peněz.Zrovna HDD je komponenta která je stále kompatibilní se SATA2.Otázka zní, jak moc jdou pevné disky vývojem dopředu, a nebo jestli se časem nějak neničí, nezpomalují. Viděl bych to tak že bych si někdy teď koupil nový disk, a zbytek PC třeba až další rok, tak abych v té době za stejné peníze nenašel 2x rychlejší disk s větší kapacitou.co se značky týká, tak bych se nejvíce přikláněl k WD Black, protože se mi zdají opravdu hodně výkonné.Další věc je, že jsem přemýšlel i o koupi SSD, kde by mohl být windows. Ale nevím jaký to má vliv na výkon, a jestli by to bylo poznat nějak víc, než jen rychlostí bootu.Lze mít potom na SSD zapnutý swap? Můj PC má teď málo RAM, a tak bych měl swap zapnutý, ale nevím jestli to ještě SSD diskům škodí. Mají omezený počet zápisů, ale nevím jak se vyvíjí technologie, a jestli se může v dnešní době stát že by to opravdu disku vadilo.

Odpovědi na otázku

Disky jsou spotřební materiál, jehož životnost je omezená a používáním se samozř. zkracuje.Pokud bys tomu chtěl zabránit, dej si disk do vitríny a jenom se na něj choď dívat. Takto tě zaručeně přežije...No a my ostatní budeme mezitím svoje disky normálně používat s tím, že až kleknou, vymění se za nové a jede se dál.Pokud by to pro tebe byl obrovský finanční problém, počítač nemusíš přece používat vůbec a raději můžeš chodit třeba do lesa na houby...

....alebo nech napíše Ujovi Vloďovi do Moskvy a ten mu pošle nový ščot.

WD black je o nicem. Porad je to pomala technologie HDD. SSD je prekonava (ve 4K cteni/zapisu – nejdulezitejsi rychlosti) cca 50x.Swap SSD samozrejme nijak neskodi. Kazdy, kdo tvrdi opak, tomu nerozumi, nebo jenom lze. Pocet dat, ktere na SSD mzes zapsat, je totiz tak velky, ze i se zapnutym swapem ti vydrzi tak 9-10 let.

9-10 rokov je dobrá správa, do tej doby vzniknú nové technológie, dostupný domáci kvantový PC s kombinovaným bio-optickým úložiskom dát využívajúc potenciál skrutkovice DNA/RNA na večné, vekov-vekúce, ukladanie dát.

UZ se ti mohu smat? Nebo to ma jeste nejake pokracovani?

Za 9 -10 let budeš 3x denně klečet před mešitou na koberečku .

Ta zivotnost 9 let je treba v mem pripade, kdy pocitac bezi 14 hodin denne, 7 dni v tydnu. U koncaku, kteri ho zapnou, ja nevim, 7x tydne na par hodin, bude zivotnost citelne vyssi.

Klasický plotnový disk asi nemá cenu moc řešit. Nárůst výkonu u edice Black je vykoupen příliš vysokou cenou. A ve výsledku to zas takový rozdíl není. Nejvíc pomůže SSD na systém a často používané programy - a to jako dost a i staršího PC (napiš konfiguraci).Co se klasických HDD týká, dá se říct, že jak to má 7200 otáček a rozumnou hodnotu cache, je vyhovující. Pokud člověk potřebuje rychlost kvůli aplikacím, je na řadě SSD.SSD je na swap určitě lepší, ale stále žádná hitparáda. Pokud často swapuješ, navýšení RAM pomůže daleko víc.

"SSD je na swap určitě lepší, ale stále žádná hitparáda. Pokud často swapuješ, navýšení RAM pomůže daleko víc."Popravdě, není pravda. Ja do kancelarskych PC a PC, kde pojedou zakladni hry, klidne nacpu 4 GB RAM + SSD, protoze casto se rozhoduje mezi 8 GB vs SSD.A jestli si mam vybrat mezi 8 GB, nebo SSD, volim 4 GB a SSD. Tech 4 GB nevadi, swap na SSD nijak PC nezpomaluje, a prinosy SSD jsou zjevne kazdemu.

"...a prinosy SSD jsou zjevne kazdemu..." Ano? Jaké jsou v tomto případě?Pokud rozhoduji mezi RAM a nějakým SSD, pak zvítězí, pochopitelně, RAM!

Tak to jsi divny. Protoze rozdil mezi 4 a 8 GB ram je ve vetsine pripadu nulovy. Uzivatele ani nepoznaji, ze maji vice RAM. Ale SSD... to je uplne nekde jinde, protoze nahrazuje tu totalne zastaralou a nejpomalejsi komponentu v PC - HDD.Ale chapu, ze vetsina lidi nepochopi, ze PC je tak rychle a svizne jako jeho nejpomalejsi cast.

Pak patřím mezi tu "většinu". Opravdu nehodlám ztrácet čas a sledovat se stopkami, jak dlouho bootuje os, když dnes mohu volit STD, STM, nebo jak dlouho se "nahrává" aplikace do RAM.Malé překvapení, data, která zpracovává CPU, musí být umístěna v RAM a u spousty programů a spoustě dat "vyhovuje" více RAM.

SSD ani omylem neni o bootovani. Spi dal.

Poučte neznalé, o čem to SSD je?

Pouzij Google. Ostatne staci provest test:- PC 1, 4 GB, SSD + HDD- PC 2, 8 GB, HDDUzivatel si vzdy vybere PC 1, protoze proste JE rychlejsi a sviznejsi. Rychleji to startuje, rychleji se instaluji a nacitaji aplikace a data do nich, odezva OS na jakékoliv cinnosti uzivatele je vyrazne rychlejsi atd.A nejake kecy mistnich expertu na tom nic nezmeni. Skutečně ne.

Ono bude také hodně záležet na použití. Tam kde bude potřeba více než 4GB RAM, bude druhá varianta na používání lepší. Ale jinak s tebou souhlasím.

Stačí náročnější tabulka, nebo databáze, nebo dokonce i bitmapa. SSD považuji za přeceňované, já je považuji za zbytné a dám přednost třeba kvalitnímu zdroji, nebo kvalitní skříni.

Zbytné je považuji do levného herního PC, kde extra vliv nemá (hra se rychleji načte, ale pak už běží stejně). Ale do pracovního PC už bych HDD na OS nedal. V kancl strojích navíc stejně většinou stačí i těch 120GB (záleží, co je to za práci, beru účetnictví, office a podobně). A tam bude 100x lepší 120GB SSD než 1TB HDD, který stojí stejně.

Kancelarsky PC nemusi mat swap

Popravde. Vypinat swap je ta nejvetsi idiocie od uzivatelu. Nevi ani poradne, co to dela, k cemu to slouzi, ale oni to radeji vypnou. Ja na svem kancelarkem PC mam problem i s 12 GB ram, kdyz vypnu swap. A k nicemu mi to neni. PC nejede rychleji, jen obcas odklikavam hlasky o nedostatku pameti.

12 GiB RAM je poněkud podivnost...

Starší PC původně s 2x2GB upgradované o 2x4GB (opačně by to byl nesmysl) v desce s maximem 16GB? Proč ne?Podivnost jsou lichá čísla. Už jsem někde viděl tuším 7GB (4+2+1). Úplná nádhera by bylo 15GB jako 8+4+2+1

Na tom neni vubec nic podivneho.

Ono to chce přemýšlet proč to vypnout nebo jakou hodnotu zvolit apod. Já to mám třeba vypnutý uplně, důvod je ten že na SSD mám volných cca 13GB pro pracovní prostor špatně napsaných programů a při 32GB RAM to žádné hlášky nemá a kdyby je to mělo tak stačí nastavit tuším něco kolem 500MB.

Nikdo si nekoupi 32 GB jen kvuli tomu, aby mohlo machrovat, ze ma vypnuty swap Ostatne., BFU je 32 GB RAM uplne k prdu.

A víš o tom že OS je možné startovat z RAMek? Pak je ti SSD na kulový pakliže nebereš v úvahu "pubi-křeče" o rychlosti nastartování PC, tomu se směje i můj křeček...Začíná tady bejt sranda.

Ak strihas 4K video, nie je o com sa bavit. Ja som pisal o kancelarskom. Aj na W10 sa vojdem do 5 GB s viacerymi vstavanymi app. Nepisem o CAD, chromu s 50 zalozkami ani o UNITY. S firefoxom/IE11 staci aj 6 GB. Ale staci spustit spravcu uloh a ak RAM nezaplnis, naco swap? Keby win XP a vyssie fungoval ako Win ME, potom by to bola ina kava. Win ME mal 0 B velky swap kym bola volna RAM!

Kdybyste dotaz myslel vážně, pak v tom grafomanském výkřiku by byly aspoň nějaké informace a ne zbytečná vata.

jo, zapomněl jsem napsat sestavu...Základní deska: ALiveNF5-VSTAProcessor: AMD Athlon 4200+ (2,2Ghz) dvoujádroRAM: 3x 1GB DDR2 (dokupovaná jedna ramka (2GB bylo málo))HDD: WD Blue, nevím přesně jaký, ale je z roku 2007, 320GBPokud bych to SSD koupil, tak k němu určitě i HDD, protože na SSD je málo místa, tak tam by byl jen systém a nějaký vybraný programy. Ale pokud by ty disky měli být za tu dobu pomalé / zastaralé, tak bych si zatím radši šetřil a koupil je až když budu kupovat celý PC.

Má to také nějakou skříň a hlavně nějaký zdroj? A předpokládaný účel a předpokládané finance mám hádat v extázi po čaji z lysohlávek? I když účel nejspíše bude zapařování.

Ano, takže hraní určitě taky, ale taky mimo jiné i nějaké programování (v podstatě všechno, zatím studuju a děláme tam...ve všem), sem tam nějaká virtuálka (Můj PC třeba vůbec nezvládne spustit virtual box)(v podstatě se celý zaseká).Bylo by i fajn, když bych zapínal nějakou hru, tak abych nemusel vypínat všechny programy a vše co mám v PC rozdělané, aby mi ta hra jela :D...Víc mě nenapadá, ale teď mě na PC nejvíce vadí že je opravdu hodně pomalý a zasekává se.

Ehmm, zase jsem zapomněl...Skříň to má malinkou, zdroj mám vytažený ven ze skříně, protože se mi tam prostě už nevešel. PC jsem kupoval jako sestavu značky Flexio kolem roku 2008.teď jsem vygooglil tohle:http://pc.burza.sk/vykonna-pc-zostava-flexio... Case vypadá stejně, obsah mám starší. Kdysi jsem dokupoval grafickou kartu, a ta se mi tam nějak nevešla, tak vytlačila ten zdroj. (AMD 6970)Zdroj je Eurocase ATX 550W.A další závada mého PC je ta, že mi odešli téměř všechny USB, ale to se toho netýká...

A finance?Začal bych představou, jakou platformu volit, kolik do toho. Začal bych skříní a zdrojem, to jsou komponenty, které moc nezastarávají.

Finance podle toho kolik našetřím. Nějaký peníze mám, ale asi si teď nechci kupovat o trošku rychlejší PC, abych mohl za rok zase.Takže to znamená že bych do něj klidně vrazil i hodně peněz. A osobně si zatím myslím, že do dvaceti bych se fakt mohl vejít, uvidím.PS.: Kupovat zdroj mám tak nějak strach, protože zatím nemám tušení co tam je všechno za konektory, a co bych od toho měl požadovat.PS2.: I Case se občas opotřebuje... https://ctrlv.cz/Cm53Mám ten PC fakt dlouho

Pardon, bugla se mi přezdívka

Pokud to nebudeš kupovat až za 5 let, tak bych nějakého extrémního zpomalení nebál. Rychlost HDD ti bude díky SSD celkem fuk (na data stačí i pomalejší disky) a rychlosti SSD sice půjdou nahoru, ale i tak ti aktuální SSD nějaký ten pátek stačit bude.Z levných a slušných SSD vypadá dobře SSD370S, velikost si vyber podle svých potřeb (osobně bych už pod 256GB šel jen s velkým skřípěním zubů, ale chápu, že 128GB stojí prostě méně).Pokud to chceš dělat postupně, můžeš začít jen tím SSD. 256GB SSD + 320GB HDD bude také přínos. Pokud se bojíš o nějaká data na tom starém HDD, zálohuj si je mimo něj (DVD, externí HDD). Nebo si je alespoň nakopíruj i na to SSD.