Nový HDD 3GB v Biosu je vidět, ve WIN 7 však ne

Zdravím, koupil jsem HDD WD30EFRX (3TB) 3,5", SATA III, 5400 ot./min., 64MB cache. Mám MB Gigabyte GA-P35T-DS3P (jen SATAII). Na MB mám již připojeny dva HDD (C:) 250GB (systém) a (D:) 2TB (tento má vadné sektory, ale lze z/do něj ukládat/číst za delší dobu, proto jsem koupil nový 3TB). Dle vyjádření prodejce by měl být disk s touto MB funkční, ikdyž je HDD SATAIII. Po jeho instalaci jsem v BIOSu a samozřejmě i ve WIN7 tento HDD neviděl (zapojeny všechny 3 HDD). Po odpojení vadného disku (D:), již nový HDD vidím v BIOSu jako typové označení (kapacita 0MB a ostatní data 0), ale nadále nevidím ve WIN7 ve správci disků žádný nový svazek pro inicializaci. Mám zde jen Disk 0 : svazek (C:) systémový a pak svazek 100MB rezervovaný systémem. Pak už jen jednotky CD-ROM 0 až 4. Zajímavostí je, že při najíždění systému je disk slyšet, ale připadá mi to jako by se roztočil a hned po chvíli se zastavil a takhle stále dokola do najetí systému, pak slyšet není (výrazné cvaknutí po zastavení slyšet není). Zkusil jsem přepojit na jiný datový SATA a i do jiného SATA konektoru na MB a dále jiný konektor napájení (předtím orig.5vodič SATA, nyní redukce z Molexu na SATA) - stav stejný. Ovladače SATA/RAID MB jsem našel novější, po instalaci stav nezměněn, Bios je nejnovější. Nevíte prosím kde je problém? Nejedná se o vadný disk ? - nemohu na druhém PC zkusit. Děkuji za odpověď.

Odpovědi na otázku

A limit 2TB pro MBR ti nic neříká?

Divím se, že máš ještě chuť radit po tom trolovi. :D

Tohle spíš bude problém s kompatibilitou nebo chybným nastavením.P35 už je docela stará a nemusí si s disky s kapacitou 3 GB+ poradit, popřípadě může být problém v nastavení řadiče.Jak jinak si vysvětlit, že mu BIOS ukazuje nesmysly.

Děkuji za odpověď, abych byl upřímný, o limitu 2TB jsem nevěděl. Nevím ale co dále. Někde jsem našel odkaz na aktualizaci hotfixu pro WIN7 x64 (KB982018) a dále aktualizovat ovladače pro řadič úložiště Intel a po načtení disku převést z MBR na GPT. Fakt nevím, zda to pomůže.

Kup si na ebayi PCI-E kartu se SATAIII řadičem. Ale musí mít ASM1061 čip.

Pak by win7 disk viděl?

Tady borec juchá nad tím a děkovačka, že mu pod ASM1061 běží i 4TB disk, takže by neměl být problém...http://hardforum.com/showthread.php

S Windows 7 by problém být neměl, ten ASM1061 řadič jsem i provozoval, a ovladače jsou přímo ve Windowsech, není potřeba ani instalovat nějaký specialní.

Našel jsem třeba toto : http://radice.heureka.cz/axago-pces-sa4/specifikace/, může být?

Můžeš limit obejít tím, že na disku vytvoříš dva oddíly - 2TB + zbytek. Zvládne to jakýkoli partmanager (z boot media).Rovněž můžeš zkusit převést disk na GPT - cmd:diskpartlist diskselect disk <číslo>cleanconvert gpt

Ozaj potom musíš mať zapnuté UEFI?

Nemusíš.GPT nemá s UEFI nic společného-

GPT? Pochopitelně spustit jiný os by to rozseklo zcela jasně a průzračně.

Máš disk připojený na SATA řadič v čipsetu (žluté konektory) nebo přídavný GSATA řadič (fialové konektory)?

Měl jsem připojeno na oranžových a pak žlutých a nic. Na fialové jsem připojit nezkoušel.

Disk by se měl normálně hlásit. Je vadný. ☺

Včera ho viděl alespoň Bios (po odpojení disku (D:) toho vadného, jak jsem psal), dnes po zapnutí PC opět neviditelný i v Biosu a píše mi : " Boot from CD/DVD : , Disk Boot failure, insert system Disk and press Enter " + opět opakující se podivný zvuk najíždění a jakoby zastavení.

Snaží se bootovat z optické mechaniky, coby.http://gparted.org/download.php - stáhnout, vypálit na přepisovatelné médium a pokud ani tam nebude disk vidět, pak je něco špatně.

To nebude moc platné, pokud s diskem má problémy i BIOS, pak je nějaký SW k ničemu.Problém je v tom, že za celou dobu nebyl tazatel schopen uvést žádné doplňující informace, kupříkladu to, jestli řadič jede v AHCI režimu, nebo native IDE, Jestli zkoušel v BIOSU u disku nastavit místo automatické detekce detekci manuální a přístupový režim na LBA, atd. ...

Raz disk vidi, raz nie. Vidi ho po odpojeni ineho, bios ho zle detekuje. Nevyzera to na slaby zdroj? Len tak z ineho pohladu ako tu riesite.P.s Pokial ho neuvidi spravne bios je zbytocne riesit viditelnost vo W7.

"Nevyzera to na slaby zdroj?"I to je možné, ale spíše nepravděpodobné.Předchozí disk mu chodil v pohodě, a vzhledem k tomu, že ten nový je z Green edice, tak nejspíš nároky na napájení nebudou vyšší, než u toho předchozího.Ve hře jsou jen dvě možnosti - Bios není schopen v automatickém režimu správně nakonfigurovat jednotku (snaží se k němu přistupovat přes CHS, místo LBA), nebo je disk vadný.To lze zkontrolovat zapojením do jiného PC.

Řadič jede v režimu IDE, je nastavena automatická detekce, jiné nastavení jsem neprováděl (nejsem si v laborování v Biosu moc jistý).Zdroj mám Fortron 500W a veškeré připojené zařízení vždy najelo OK.

Nic složitého.Zjisti si, do kterého kanálu je disk zapojen a u toho kanálu pak změň automatickou detekci za manuální a Access mode nastav na LBA.

Ps: postup je v manuálu desky nebohttp://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx

Díky, vyzkouším a napíšu

Ahoj, dnes po řipojení všech HDD : všechny tři HDD Bios viděl (takže napájení musí být OK), přesto jsem provedl nastavení v BIOSu dle postupu "wiloni" : manuální detekci, Access mode na LBA u nového HDD. Ve správci disků opět viditelné pouze C: a D: + rezervováno sytémem 100MB. Ovladače SATA aktualizovány, opět beze změn.Nevím jestli tedy pomůže koupit PCI-E se SATAIII a čipem ASM1061 nebo zda mám disk rovnou reklamovat. V jiném PC nemám možnost vyzkozušet.

Reklamací se akorát (zbytečně) zesměšníš...

Ahoj všichni,tak jsem disk zkoušel v jiném PC, bios ho sice viděl, ale opět bez kapacity. Win ho jaký nový oddíl neviděl. Po popsání závady, jsem HDD na žádost prodejce poslal na reklamaci. Přijetí reklamace mi potvrdili až po týdnu, po 38 dnech mi potvrdili, že reklamace je vyřízená formou dobropisu. Na zjištění, že disk je vadný, musel mít servis 45 dní. Jsou to odborníci a prodejce vyloženě ctí reklamační řád. Ale to už je věc jiná. Nicméně disk byl vadný.Nový disk koupím určitě do max.2GB a nebudu řešit nějaké recenze, což jsem v případě WD RED 3GB udělal, ale mohl jsem mít jen prostě smůlu. Každopádně všem děkuji za rady.

Dej to někomu zkušenějšímu, zprovozní Ti to ani ne za 5 minut. Není důvod, aby to na téhle desce nechodilo, ale na dálku se těžko radí (nedávno jsem na podobné sestavě také přidával 3 TB disk a po drobné manipulaci (nastavení) to jede bez problémů). Pozvi si na to někoho a za pivo/flašku rumu ti to rozjede (nebo servis).

Snad ještě detail, taková blbost, ale co kdyby. Ve správci disků je posuvník, musíš s ním popojet dolů, abys viděl další disky (už jsem zažil i toto), nový disk bude pravděpodobně až úplně nakonci dole (pod optickými mechanikami).

Dám na vaší radu a pozvu někoho znalejšího HW. Zkusil jsem se nejprve zeptat tady, vás odborníků. Myslel jsem, že to bude kravina. Třeba je, ale nevím jaká. Každopádně díky za snahu.

Ještě k posuvníku : opravdu jsem s ním jel až kam to šlo (poslední dole jen optické mechaniky).

Opravdu je složité najít přepisovatelné optické médium a zkusit: http://download.opensuse.org/distribution/13.2/iso/ope... ?

Podívej se na verzi BIOSu. Nejnovější je F7. Pokud ji nemáš, tak flashni BIOS.

Bios mám verzi F7.

Nemáš to celé nějak přetaktované? Zkus nastavit BIOS setup default, nastav SATA protokol na AHCI. Všechny disky odpoj a zapoj jen 3TB disk. Nabootuj instalačku Win7SP1 a mrkni, jestli se disk objeví v klikacím diskpartu, který je součástí instalátoru. Pokud se disk objeví a má správnou velikost, je problém ve Windows (SP1, aktualizace, viry...). Pokud ne, zkus disk přepojit na fialový konektor a celé to zopakuj. Víc už mně nenapadá, vzhledem k tomu, že nemáš možnost zkusit jiné komponenty ani jiné PC. ☺

Pokud nastaví na AHCI, tak mu windows nespustí, protože je instalován pod IDE a já pochybuji, že zvládne přenastavit registry tak, aby to po spuštění chodilo.

Nemám, nebo jsem to určitě nědělal já. Pozvu někoho znalejšího pro instalaci. Každopádně díky. Pak dám určitě vědět. Snad nebudu za blce

Musíš ho nejdříve inicializovat, potom formátovat a přidělit mu písmeno já to dělám v Acronis Disk Director nebo můžeš i tímto programem EaseUS Partition Master a nebo MiniTool Partition Wizard 9.1. a měl by být vidět ve Windows.