» Poradna » Ostatní

Nový disk, starý BIOS, omezení na 33GB - :o(((

Tento problém se tu už mockrát řešil, ale můj problém je asi nevyřešitelnej nebo nevim! Koupil sem si nový disk Seagate Barraccuda IV 60 GB ATA 100  a připojil sem ho na mojí starší desku Soltek i440LX . BIOS nešel disk pouze z omezením (jumperem na disku) na 33 GB. Zkoušel sem DiskWizarda od Seagate, ale nepomohl. Chtěl sem přeflashovat BIOS, ale nejde to: nechal sem si poslat nejnovější BIOS od výrobce, ale po přeflashnutí se nic nezměnilo, zkusil sem tam nahrát úplně jinej z netu a taky žádná změna! Flashovací program píše, že to proběhlo v pořádku, ale žádná změna. V manuálu k boardu sem nenašel žádnej jumper pro povolení přepisu BIOSu a v Setupu taky nic není. Nevíte někdo co dělat??? Dík za pomoc

Odpovědi na otázku

Mno nedávno jsem viděl špatně detekovaný 40GB disk - bios ho našel jako 33GB a tím pádem i další programy. Taxme ho různě formátovali a tak, až jsem nakonec zkusil přehodit jumper na disku na master  a ejhle, máme tu 40GB  Zkus to, třeba to pomůže ....

Jumpery jsou tam nastavený dva: jeden nastavuje disk jako Master a druhej omezuje kapacitu na 33GB. Pokud vyndám ten omezovací, tak už ho BIOS vůbec nenajde.

To, že BIOS disk vůbec nenajde, je u starých BIOSů s omezením 32GB normální. V tomto případě jsou jen 2 možnosti (neboť varianta update BIOSu již byla bez úspěchu vyzkoušena a ani nejnovější dostupný BIOS tuto hranici neprolomí). Tyto možnosti jsou:a) smířit se s omezením na 32GBb) zakoupit přídavný PCI IDE řadič s vlastním BIOSem

3. možnost - vyhodit desku s chipsetem LX, myslím že pohled do Sandry mluví za vše. Mi se to kecá, já jsem svůj 3 roky starý BIOS přeflashoval ...

4. možnost - pohledat na webu výrobce, určitě tam má utilitku, která disk zprovozní celý...

Aha, zpět - toho DiskWizarda jsem si nevšiml... Sorry