Nové paměti, ale grafika se nerozjela.

Dobrý den, chtěl jsem si rozšířit paměti z 16 GB na 32. Motherboard Asus PRIME H270-Plus má 4 kanály dual channel. Maximum je 64 GB. Původně tam byly dva moduly 8GB od Crucialu v dual channel. Jako nové jsem koupil 4 moduly 8GB od Kingstone. Po spuštění nejde bohužel grafika. U nových modulů jsem dodržel frekvenci 2400 Mhz, kterou doporučuje deska. Nevím jestli je mám vrátit, nebo možná, že něco dělá špatně. Děkuji za rady. Jan Vizner.

Odpovědi na otázku

grafika s výměnou RAM nijak nesouvysí.Jak víte že "grafika se nerozjela" ?? Něco to napsalo ? V tom případě se rozjela. Nic to nepíše a je černo ? V tgom případě jsou špatně ty RAM.Dodržel jste doporučení výrobce desky na RAM které tam fungují ?

tady je seznam fungujících RAM modulů. Ale ten jste před jejich koupí jistě konzultoval, tak nevím..https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1151/PRIME...

Ano, podle toho jsem vybíral - HX424C15FBK4/32-Kingstone

DESCRIPTIONDocument No. 4807244-001.B00 04/21/15 Page 1SPECIFICATIONS*Power will vary depending on the SDRAM used.HX424C15FBK4/3232GB (8GB 1G x 64-Bit x 4 pcs.)DDR4-2400 CL15 288-Pin DIMMContinued >>kingston.com/hyperxFEATURESHyperX HX424C15FBK4/32 is a kit of four 1G x 64-bit (8GB)DDR4-2400 CL15 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8, memorymodule, based on sixteen 512M x 8-bit FBGA components permodule. Each module kit supports Intel® Extreme MemoryProfiles (Intel® XMP) 2.0. Total kit capacity is 32GB. Eachmodule has been tested to run at DDR4-2400 at a low latency timingof 15-15-15 at 1.2V. Additional timing parameters are shown inthe Plug-N-Play (PnP)

Dodržel jsem kapacitu max. je 64GB a dodržel jsem frekvenci 2400 Mhz.

nieco robis zle, uz napr. to, ze naco si kupoval 4 moduly, ked uz si 2 mal. Kazdopadne ak tam chces mat rovnake 4x, tak ich tam davaj postupne. Daj jeden a zbadas ci ide, daj druhy atd. Ked sa ti stane ze to nenastartuje, tak ten co si pridal daj iba samostatne - mozno je vadny. A ak uz si kupoval novych 32 ram, tak preboha preco nie 2x16?

ty si nekdy za poslednich 15 let videl vadny RAM modul ? Ja ne a to jich kupuju pomerne dost.Ale mozna se to nekomu muze stat no

asi 3 roky dozadu tusim pri H110 bola varka crucial pamati, co na tomto lacnom kancelPC chipsete nefungovala. Niekolko sme ich reklamovali, neviem ci potom poslali inu varku alebo co, resp. sme ich dali do ineho chipsetu a isli. Inak som este NIKDY nevidel vadnu ramu a procesory asi 2 za poslednych 20 rokov - neratam AMD bez heatspreadera co si ludia vlastnou chybou olamali rohy.. Co som ale videl, ze 3 ramy v 4 slotoch este isli, a 4 nie. Vsetky samostatne alebo az do poctu 3 isli.

S tím postupným zapojováním je dobrá rada. Chtěl jsem 2x16, ale doporučenou frekvenci základní desky 2400 Mhz, neměli.

frekvenci si mohl koupit klidně větší - jak sis jistě všiml v seznamu doporučených RAM tak do desky se dají dát až 4133MHz - kde píšou že max 2400MHz ???Desce RAM s větší frekvencí nevadí.. pustí si je na frekvebnci jakou to dovolí.Je to jako bys na auto nechtěl dát pneumatiky s indexem rychlosti 250km protože tvoje auto jezdí jen 130...

Zítra to zkusím dávat je tam po jednom modulu a uvidím.

Jak jsi přišel na to, že se nerozjela zrovna grafika?

No, normálně se na ní rozsvítí nápis Gigabyte a nešel obraz.

Tak ještě jednou, jak jsi z toho poznal, že nejede zrovna grafika? Kdyby nejela grafika, tak se neobjeví ani ten nápis.

Já měl otevřený case a ten nápis je přímo na grafické kartě. Ta byla mrtvá.

a napájení si do ní zpátky zapojil ?

to jsem neodpojoval.

Pak jsem tedy dal zpět ty dual channel od Crucialu a opět se vše rozjelo.

no a jsou tedy ty kopie Kingston modulů (Kingstone) v tom seznamu schválených RAM od výrobce nebo ne ?

Jsou tam-HX424C15FBK4/32- podle toho jsem vybíral. Jsou u frekvence 2400 Mhz.

no nevím.. sice tam jsou ale je u nich vidět že v konfiguraci 4x DIMM nejsou podporované.. Nebo to chápu špatně ?? https://ctrlv.cz/8Gu0

Chápeš to dobře. Já udělal chybu, že jsem si toho nevšiml. Co mi zbývá, buď používat 3 moduly 24GB, nebo je vrátit. Ještě jednou moc ti děkuji za výborný postřeh.

aktualizuj ještě ten bios... třeba se to rozjede.

a ked das 2 stare a 2 nove tak to ide?

píše dole že taky ne. To by ale asi jít mělo. Pokud jsou tedy ve správných slotech 2+2

A co tak vyhodit ty staré RAM a nechat tam na zkoušku jen ty nové?

Bios Verze 10102018/04/128.16 MBytesPRIME H270-PLUS BIOS 10101. Improve memory compatibility.Máš?

Tak to nevím, musím zjistit.

Ty staré RAM jsem samozřejmě vyndal, 6 modulů se tam nevejde.

Zkoušel jsem také nechat tam dva moduly Crucialu dual channel a doplnit je dvěma moduly Kingstonu. Tak, to také nešlo.