» Poradna » Ostatní

Nováčik s Ubuntu Mate: jak na HDD purge a novú diskovú partíciu (aka D:\)?

Začínam s Lunux a používam ho len na prezeranie webu.Pri inštalácii Ubuntu Mate som volil minimálnu verziu ale ako sa postupne aktualizuje tak dosť narastá.Už po dvoch aktualizáciach má 13.8GB predtým okolo 7-8GB.Ako zmenšiť celú inštaláciu? ...premazanie priečinkov, kde sú asi posťahované veľké aktualizácie. Ak je to vôbec možné. díky

Odpovědi na otázku

sudo apt-get cleansudo apt-get autoremoveAle tieto prikazy sa robia automaticky po urcitom case, takze ti asi vela s uvolnenim miesta nepomozu. Jedine ak potrebujes miesto uvolnit okamzite.Dnes uz bezne linux distribucie zaberaju vela miesta a ak chces nieco male musis bud vela odinstalovavat alebo si najst hned distribuciu ktora je zamerana na setrenie miestom.

No 100MB. Čakal som viac.

Neches to upresnit? Dochazi ti misto, nebo chces naformatovat a pripojit novej disk / oddil? Kde kolik ceho mas ti ukaze mate-disk-usage-analyzer, s oddly si muzes hrat treba v gparted.

Dochádza mu predsa miesto a asi chce 2. oddiel, ktorý by na niečo z toho, čo je na sys. disku používal. Buď zväčší oddiel, alebo nalinkuje iný.

No to mi z toho (a z te prvni odpovedi) neni uplne jasny. :D Kazdopadne bych rekl udelat misto vysypanim kose a /tmp, atd atd, a pak mazani / presouvani oddilu v gparted. Aby ale zae neprisel, ze tam ma extended partition a tohle a tamto nejde.

Nemôžeš sys. oddiel zväčšiť?

Díky za Disk tool - https://www.ubuntubuzz.com/2021/05/how-to-use-ubuntu... Stav HDD je: https://i.imgur.com/gzBdvQp.pngDá sa z toho vyčítať, kde je "moc" plno? a premazať. Je to deefaultná inštalácia, bez nejakých nastavení.

Nepouzivej snap balicky, kdyz je mas dostupne v repozitari, a odpovidej ve vlakne.

Neda, nevim, co kde mas za data. Spoustu mista zabiraji ty snap balicky, ale kdo vi, co jsi instaloval. V /home mas skoro prazdno - kde mas uzivatelsky data?Udelej screen (disku, o kterej jde) z gparted.

Používam len Operu na prezeranie webu. Nejak žiadne dáta ani neukladám.Aj ten FF 1GB. No celkom, ale dnes sa už človek nečuduje.Ten gparted - https://www.geeksforgeeks.org/disk-partitioning-in-ubun... Screen - https://i.imgur.com/Uqgtfyq.png

Kolik tam mas disku, jen ten jeden? Ok, operu asi jinak nez jako snap nenainstalujes. Kazdopadne ... na co se teda ptas? Root vcetne /home mas predpokladam na /dev/sda3, zadny dalsi rozdeleni nevidim. Takze jestli chces na tom 40GB shitu uvonit misto (zbyva 7 GB), musis neco smazat nebo odinstalovat.

Tak sa nakoniec zadarilo - https://www.debugpoint.com/clean-up-snap/Snap z 4.7 na 2.4GB.Díky všem.

14GB není až tak problém. Samozřejmě zmíněné:sudo apt autoremoveti vyčistí to, co systém už nepotřebuje - staré kernely apod.

Nedavno jsem tohle take resil, ukazalo se ze skoro 1GB zabira systemovy zurnal. Zkus u sebe "journalctl --disk-usage"

A velikost zurnalu muzes omezit nastavenim treba "SystemMaxUsage=100M" v /etc/systemd/journald.confNenastavuj to na moc malo, jinak muzes prijit o dulezite informace o behu systemu.

docela dost toho umí v default nastavení pročistit Bleachbit - je v repozitáři - jinak info tu:https://www.bleachbit.orgsystémové věci pochopitelně pod rootem - jde to spouštět "normálně" nebo pod rootem rovnou přes "nabídku start" - přidá si tam dva zástupce, ten druhý pochopitelně chce root heslo.

Hm, zbezne jsem na to koukal ale nemam z toho moc dobry pocit. Par veci mi tam prijde vyslovene nevhodnych (vycisteni zurnalu treba) a vetsina toho ostatniho bezneho uzivatele nejspis nespasi (nalezeni a smazani docasnych souboru z Vim, napr.).Prijde mi to jako takove placebo.

no, mně na tom přijde pohodlné, že to najednou "spláchne" autoclean, autoremove, případně cache a pár dalších věcí. Samozřejmě zvláště i té root sekce to chce nenastavovat si tam iniciativně nic nového, pokud člověk sakra dobře neví, co dělá.

Mazat cache vetsinou pomuze jen kratkodobe, na autoclean a autoremove nepotrebuju instalovat dalsi nastroj

Tak jasně, já to používám i na "úklid", ne až tak kvůli místu na disku.

A k cemu je ten uklid dobry?