» Poradna » Programy

Nová verze Hard Drive Inspector - jak získat datum smrti ?

Hard Drive Inspector: kdysi jsem měl z nějakého časopisu asi 14 či 30denní verzi, kde se mi nejvíce líbil graf, který po ručním vložení data začátku používání harddisku extrapoloval vývoj S.M.A.R.T. hodnot až k datumu očekávané smrti harddisku. Existuje spousta podobných S.M.A.R.T. utilit, ale neznám žádnou jinou, která předpoví datum smrti disku. Včera jsem vyzkoušel z DVD přílohy PC Worldu 2007/č.11 nejnovější verzi, která má přehlednější výsledky, ale datum smrti ukazuje pouze: "Undefined", a ani nikde nemůžu najít, kam vložit datum začátku používání disku. Asi jsem slepý, nějak by to ale mělo jít ...

Odpovědi na otázku

Najdi si HDDhealth.
Nicméně datum kdy se začínal používat disk je pro "předpověď" SMARTu blbost. Ten hddhealth taky ukazuje orientační hodnotu datumu kdy disk odejde ale jelikož u mého sata disku je to vždy aktuální den i kdyz smart hodnoty jsou OK a u disku v praci se ta hodnota neustale posouva tak co si myslet

Díky za tip na HDD health. Nebyl bych tak kritický, holt to není určené na SATA, a pokud se týče posouvání data, tak pokud se posouvá do budoucnosti, tak je to dobře, že je spíš opatrnější, a pokud se posouvá směrem k přítomnosti, tak to může být způsobeno mimořádně rychle se zhoršujícím se stavem. Zajisté to není exaktní a nelze vyloučit ani náhlý krach, ale je to výborná orientace.

Z metody bohuzel jasne vyplyva, ze nahly krach nevyloucite nikdy.
Stejny vyznam by melo, kdyby autori misto tohle ficury zaradili treba zobrazovani nahodneho vtipu z nejake free databaze... :o(

Ako uz pisal Mysel, ten udaj po ktorom tak tuzis je nezmysel. Disk ti zdochne zajtra alebo o 100 rokov, a nebude to nijak zavisiet na tom co extrapolovala nejaka utilita.