Nová RAM

Dobrý večer,budu mít na Vás velkou prosbu. Na mojí základové desce MSI H87-G43 (MS-7816) jsou 4 sloty pro paměť RAM. Ve slotech 2 a 4 (u kterých je psáno FIRST) jsem měl RAM Kingston HyperX DDR3 4096 MB, celkem tedy 8 GB. Dnes jsem dokoupil ještě jednu 8 GB RAMku DDR3 stejného výrobce a vložil do slotu 3. Systém mi zobrazí 16 GB paměti, ovšem použitelných pouze 7,46. Bude problém v nastavení BIOSu, nebo je třeba nastavit ještě něco jiného? Pokud je to věc BIOSu, mohl by mi někdo prosím poradit jak na to? Přeci jen jsem sám nikdy novou RAM do PC neinstaloval. Děkuji.

Odpovědi na otázku

A kdyz vyndas ty puvodni a nechas tam jenom tu novou tak nabehnou?

Nemáš čirou náhodou W7 Home Basic, který má limit 8GB?https://docs.microsoft.com/en-us/windows/desktop/mem...

OS mám Win 7 Ultimate.

Zkus reset BIOSu, ať se RAM může nastavit podle nové a mrkni do msconfigu, zda tam není zatržené nějaké debilní omezení (nesmí tam být nic). Takto třeba vypadá omezení na 6GB:https://www.online-tech-tips.com/wp-content/uploads/2010/1...

Ano, když nechám jen novou RAM, tak naběhne. Při startu ale naskočí anglická hláška, že došlo ke změně paměti a že je potřeba nastavit systém. Jen nevím jak.

Resetuj bios

Moc děkuji všem za rady. Nakonec pomohlo zdánlivě banální nastavení přes msconfig. Mějte se hezky.