Nová PC sestava - blbnou USB, vypínání a restart

Dobrý den,chtěl bych poprosit o radu s řešením problému v mé nové sestavě, vše složeno z nových komponent.Po čisté instalaci Windows 10 se objevují následující problémy:- blbnou všechny USB, dvojkové i trojkové, přední i zadní na desce:Např. připojím flash disk na přední USB3.0 port skříně, pracuje v pohodě, potom jej odpojím a připojím do stejného portu znova, ale systém na něj už nereaguje, nevidí jej. Nefunguje ani ve vedlejším portu, připojím jej do USB2.0 portu na základní desce, zase se načte úplně v pohodě, ale po odpojení už na dvojkových USBčkách desky nejede, a tak dále pro trojkové porty na desce. Po restartu počítače stejný scénář. Pokud připojím externí disk, ledka signalizující napájení svítí, i když systém na připojené zařízení nijak nereaguje. Záhadou je, že s bootováním problém nebyl (jak při instalaci systému z vytvořené flashky, tak i při obnově ze zálohy na externím disku v nastartovaném LiveCD systému fungovalo vše v pohodě).- nefunkční SW restart, vypnutí - vypne se pouze monitor, ale PC běží dál (bliká i kontrolka HDD)Zvolím-li ve Windowsech restart nebo vypnutí počítače, dojde pouze k vypnutí monitoru, ale PC běží dál. Musím jej vypnout natvrdo.Stejný problém s vypnutím nastal i při pokusu o restart počítače z nástrojů pro opravu z nabootované instalačky Windows 10, zhasne pouze monitor ale PC se prostě nerestartuje.Může být vadná základní deska? Nebo jsem jen něco špatně zapojil? Bohužel nemám jiné komponenty na otestování. Díky za vaši pomoc!CPU: AMD Athlon 200GE, Vega 3RAM: 2x4GB Patriot Viper Elite Kit 2666 MHzMB: GIGABYTE B450M S2H, BIOS ve výchozím nastavení, nepřenastavoval jsem zde zatím nic.PSU: SilentiumPC Elementum E2 350W 80PlusHDD: Zatím na testování starý 2.5" Hitachi 5400rpm ze starého noťasu, bylo v plánu dokoupit ještě SSD.Case: Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

U AMD jsem se setkal s něčím podobným. Připojil jsem myšku a nic. Asi po 15s se ozvalo tudum a začala fungovat. Zkus připojit USB flešku a půl minutky počkat. Pak se uvidí. ☺

A vypal nejnovější BIOS. Je tam hodně oprav ohledně USB a CPU. ☺

Jo, tak s tím flešováním pozor. Pokud flešuješ z OS, je třeba u některých verzí BIOSů nejprve zaktualizovat AMD drivery. ☺

Já bych začal pro jistotu znovu.1) Dát tam rovnou SSD!!!!!!!!!!! Bůh ví jak to na tom disku trvá. Může to klidně dělat potíže, protože tyhle disky do NB jsou hodně pomalé i na standardy HDD, natož SSD. 2) Flešnout nejnovější bios3) Pro jistotu reinstal poslední verze Windows 10 1903 (tazatel nepíše co instaluje)4) Nahrát nejnovější ovladače pro chipset, kde je taky specificky zmíněno APU řady 2000. Takže asi něco opravovali. (opět tazatel nepíše co instaluje, doufám, že to nedělá z přiloženého CD)Pak by se vidělo, zda je někde problém. Rozhodně to je ale krásný příklad toho, kdy značka "hlavně co nejlevněji" nemusí být to nejlepší. Stačilo pár stovek bylo by možné pořídit si daleko lepší desku.

PS: Nefunkční vypnutí a restart je na 99% právě tím diskem. Oni totiž při vypínání používají Windows 10 (měli to i Windows 8 a 8.1), že ukládají nějaká data na disk, aby pak PC o něco rychleji startoval. Mě to třeba problémy nedělá, ale plno lidí je má. Takže hodně lidí tohle vypíná (jde to ve Windows). Tahle funkce třeba u mého NB (s Windows 8.1) způsobuje to, že na obyčejném HDD dáte NB vypnout, ona obrazovka zhasne, vypadá to, že NB je vypnutý, ale vidíte kontrolku blikat a slyšíte disk hrabat. Takto třeba ještě dobrých 20 - 30s po vypnutí. Je to dáno touhle funkcí a totálně pomalým diskem. Když tam bude SSD, tak si toho možná ani nevšimnete, protože to je tak cca 1-2s.

Ona ta funkce neni az tak tajemna. Win poslednich verzi totiz v defaultu nedelaji "Vypnout", ale misto toho uspi system na disk. (Vypnuti realne probehne pouze tehdy, date-li "Restartovat".) A ono nejakou chvili trva, nez cely osah RAM ulozite na HDD..Samozrejme je treba tyhle fikoviny odstranit, aby "vypnout" opravdu znamenalo vypnuti, ne uspani. Z mnoha duvodu. Jde to jednoduse, postup vygooglite za 3s.PS: Za vyse tazatelem uvedene situace bych UEFI z prostredi OS neupdatoval ANI OMYLEM.

Zrovna sem to chtěl psát - kliknutí na vypnout totiž uspí /pokusí se uspat) OS. Reálně vypnutí pc znamená na to "vypnout" kliknout se shiftem...

Nejen deska, ale i ten zdroj...

Update k 21.06.2019:Dobrý den, protože se mi nepodařilo zmíněné problémy vyřešit, komponenty jsem vrátil a po pár dnech objednal vše znova, vše nové a tentokrát i včetně SSD disku. Předpokládal jsem závadu na základní desce. Bohužel však stejné problémy přetrvávají.-------------------------------------------------------------------------------------------------------Pročítal jsem vaše názory a poohlížel se po lepší desce a zdroji, ale nenašel jsem v rámci mého rozpočtu nic, co by mi padlo do oka.- Základní deska mi svou výbavou plně vyhovuje, PC je určeno primárně rodičům pro opravdu nenáročné využití. Mé požadavky byly: rozhraní VGA (kvůli starému monitoru), HDMI nejlépe spolu s DVI, pro možnost budoucího upgradu M.2 slot podporující NVME a Bčková deska. 8 GB RAM snad ještě nějaký čas v klidu postačí, 4 sloty DIMM tedy nejspíš nevyužiji, stejně tak 2 sloty pro grafiku (pojedu na integrované) a USB-C konektor taky oželím, nemám pro něj v současnosti využití.- Zdroj vzhledem k ceně taky nebude příliš valný, ale v podobně nenáročných sestávách na Athlonu 200/Ryzen 3 jsem jej viděl. Navíc firma HAL3000 ho montuje do většiny svých sestav, takže jej považuji za ověřený a v mé konfiguraci s low-endovým procesorem a bez samostatné grafiky by s ním určitě neměl být problém.-------------------------------------------------------------------------------------------------------Nynější podoba sestavy tedy je:CPU: AMD Athlon 200GE, Vega 3RAM: 2x4GB Patriot Viper Elite Kit 2666 MHzMB: GIGABYTE B450M S2HPSU: SilentiumPC Elementum E2 350W 80PlusSSD: Crucial MX500, 2,5" - 500GBCase: SilentiumPC Armis AR1 Pure Black-------------------------------------------------------------------------------------------------------Testovány 2 verze Ukázat celý příspěvek

.

Ať se vydáte cestou updatu nebo čisté instalace, připravte se na to, že vaše zařízení musí mít alespoň 32GB systémový disk, což je pro Windows 10 nové minimum. Majitelé starších tabletů a dalších zařízení s 16GB prostorem květnový update bohužel nedostanou. Systém si navíc sám řekne o větší úložiště, neboť si automaticky na disku rezervuje prostor o kapacitě 7 GB pro ukládání dočasných souborů, aktualizací, cache, apod. Toto opatření má zajistit hladký chod systému a také zamezí otravným hláškám, kdy vám při stahování aktualizací zničehonic dojde místo na disku. Tato novinka ale má být k dispozici pouze u nových instalací.