Nová PC sestava - AMD nebo Intel?

Dobrý den,přemýšlím na koupí nového PC v rámci omezeného budgetu. Dle nejrůznějších recenzí a doporučení jsem sestavil dvě verze (AMD a Intel).https://www.czc.cz/45322u7mhcg4ea89g5vlk83hq... https://www.czc.cz/1fse94q364gh3bm8fgemh2n3h... Kterou byste preferovali, případně co by se dalo na PC ještě upravit (rozumný cenový upgrade, případně, kde by šlo vzít něco levnějšího). Určeno převážně na hry. Díky

Odpovědi na otázku

navys zostavu AMD o ryzen 5600 a ber AMD.

Nebo alespoň Ryzen 5 3600, ten má daleko větší cache. Ta tvoje deska už je stejně trochu zastaralá, tak k ní i tenhle trochu zastaralý (ale výkonnější) procesor bude líp pasovat

Zen 2 v čase kedy je tu nejaký ten mesiac Zen 4?

Ta deska má stejně čipset někdy z roku 2019, tak už je úplně jedno, když bude mít i CPU z roku 2019. Podle benchmarků je tenhle CPU pořád výkonnější než ten jeho vybraný Ryzen.

Tá s chipsetom A520? Do takej som nešiel ani ja a to mám len multimedialny PC. Medzi R5 3600 a 4500 nie je veľký rozdiel. Zen 2 jedno aj druhé. Samoz. ak človek nemá tlačiareň ako Dolph, nedá sa ísť do X670E dosky, 64 GB RAM, RTX 4090, 2× 4 TB SSD a ASUS GX601 ROG STRIX HELIOS, ale do Zenu 2 a A520 dosky by som dnes nešiel.

aj ten 4500 ci co to tam ma je zen2. 5600 treba kupit alebo aspon 5500 ked uz treba usetrit par $$$

AMD bude v tomto případě samozřejmě vhodnější. Má šest jader a to se bude pro budoucí hry docela hodit.pokud Intel, tak minimálně i5-12400f, to je velmi slušný CPU.Karta do budget stroje ideální.Ten modrý WD disk vyměň za něco trochu lepšího s PCIE4. (Samsung EVO)

Tak jak to leží je Intel ve hrách rychlejší (na hry je 12100 citelně rychlejší než 4500, o málo rychlejší než 5500, až 5600 ho překoná). V každém případě to ale bude chtít lepší chladič na CPU, s boxem ti to kvůli teplotám bude limitovat výkon.

I u i3-12100 ??? Tak tak to bych netvrdil. Ten procesor nežere nic.

Obzvlášť u i3-12100. To co k tomu Intel dává není chladič, ale parodie na chladič.

i3 12100 s boxom je uplne absolutne totalne mega v pohode. Nepotrebujes na to lepsi chladic a hlavne nie, ked potrebujes setrit $$$.

Tak už to píšou dva, tak na tom něco bude. BOX je asi slabý, ale pokud ten CPU nic nežere (Ve hře cca 40W), tak proč tam nemít box.?

10100f které ve hrách baští CIA 30w chladíme Stock chladičem na pod 1100 rpm. I v prime95 cpu nejde nad 80 stupňů. Vůbec bych se stocku pro 12100 nebál.

Neblábol tu.

Herný PC za 17 babiek? Šetri a skús neskôr.

Nejde o tom, že bych nemohl našetřit. Spíš se mi nechce víc investovat. Jde mi o to si jen po práci sem tam zahrát něco pěknýho na oddech - primárně singlové RPG. Nepotřebuju ultra high 4k se 150 FPS, potřebuju hry jen rozjet a užít si je na příštích pár let , takže hledám slušnou sestavu za co nejmíň .Momentálně drtim všechno i5-4440 a GTX 1050 Ti a zatim to na všechno stačilo :).

Momentálně drtim všechno i5-4440 a GTX 1050 Ti a zatim to na všechno stačilo :)."Na vsechno, COS ZKUSIL.Coz asi moc her nebylo.

lubokubo76 - 6core Ryzen a RX6600?Co ti na tom prosímtě nepojede za hru?Zase máš asi grafiku za 20tis, tak máš asi dojem že grafika za 6tis bude "logicky" 3x pomalejší..Mám počítač podobných parametrů a nemohu najít problém. Her taky odehráno dost. Jsem obecně spíš hráč než sběratel nejnovějších PC komponent.

0,5 TB na hry stačí? Keď vymením svoj SATA SSD, určite pôjdem do 0,5 TB SSD a to v podstate nehrám (ETS2 nestojí za reč, keďže jej stačí aj UHD 730). 16 GB RAM je akurát, ale aj bez KCD mám viac. Samoz. 32 GB nie je nutných, ale užívateľ sa nemusí obmedzovať. Chladič by som tiež nenechal box. Plus HDD a sme dosť nad 20.000 Kč.

Doporučuji obyč. desku s chipsetem b450
a procesor r5 3600. Mám i s GTX 1070ti a jsem plně spokojen. Jestli chceš starší gen. Tak bych
klidně koupil z bazaru..

Kdyby byl zájem vím o prodejci kde jsem bral za levno super sestavu včetně 24 měsíci záruky , je to z aukra ;) teď tam má 3 sestavy komplet s 2060 s nebo 3060 grafikou a ceny má 15-19 tis ;)

Jedině bazoš. Za ty prachy nepořídíš nic adekvátního co by dalo požitek z nových her. Za ty peníze se tam dá sehnat i5 a třeba rtx 2060-2070..

Na Aukru lepší nové a seženeš za 15-17 k i s 2060 nebo 3050 případně za 19 a 3060 a i super ostatní komponenty

RE: Honza proti bazosi nic nemám, ale za 17tis koupí PC s R5 5600+RX6600 a ty mi klidně řekni kterou hru tohle nerozjede :)

Koupím levné nové. Moje sestava co jsem kupoval :
AMD RYZEN 5 5600
GIGABYTE B550 GAMING X V2
16GB DDR4 A-DATA XPG D20 3200MHz
GIGABYTE RTX 3050 GAMING OC 8GB
Samsung 980 PRO 1TB
Fractal Design Ion 660W 80PLUS Platinum modular
Fractal Design Focus 2

Komplet s 2 letou zárukou a stálo mě to 15500 ;)

3050 není zrovna sysnonymum pro levné. Je to tak půl ceny celé sestavy. Snad si ji koupil za nějaký rozumný krejcar

15500 celá sestava jak píšu takže to bylo hodně dobrá cena na novou sestavu ;) i když 3050 je bída karta , většinou 2060 je stejně ne-li výkonnější .

Jako celek opravdu hodně fajn cena. Dá se říct, že s takovou cenou jsi tu 3050 koupil za cenu, za kterou by se ta grafika měla prodávat.Jinak 2060 bude o něco výkonnější, ale zase má méně VRAM.

Jo byla náhoda navíc i komponenty ostatní super. Teď prodává i sestavu s 3060 podobnou a za 18 tis... Nevím kde to bere za ty ceny ??

Zvážil bych koupi levnější použité grafiky a mít peníze na upgrade v budoucnu.

jako levný CPU doporučuju R5 5500 , za tu cenu je fakt velmi slušný. 500GB SSD za 1000,- je do herního PC nesmysl. Vem nějaké levné 1TB. Na 500ku nainstaluješ Win a 2 - 3 velké hry a je to plné. 1TB máš už za 1400,- - 1500,-. např.: https://www.czc.cz/kingston-nv2-m-2-1tb/3550... https://www.czc.cz/wd-ssd-blue-sn570-gen3-m-...

Kingston NV2 nebrat, je to QLC mrdka (ano, kingston tam zase potichu vyměnit čipy, poté, co vyšly suprové recenze s TLC čipy).SN570 je ok.

Tak jsem na základě diskuze trošku upravil seznamy a co byste řekli, že z těchto 4 vychází nejlépe jako poměr cena/výkon/výdrž do budoucna (přes 20k už se opravdu nechci dostat):AMD 5500 - https://www.czc.cz/45322u7mhcg4ea89g5vlk83hq... AMD 5600 - https://www.czc.cz/dji1p06c34hqf9irb4emkepah... i3-12100f - https://www.czc.cz/1fse94q364gh3bm8fgemh2n3h... i5-12400f - https://www.czc.cz/brmamtnduoh59agbc4v0a5gbe...

pozrel si si ten test, ktory som tam vyssie prilozil? Mas tam 5600, 12400, 13400. Ako mozes vidiet s prakticky rovnakou kartou ako mas maju rovnake vysledky, takze je to uplne na tebe, ci pojdes do intelu alebo AMD. Je to jedno, kup ktore sa ti paci, alebo je lacnejsie alebo si hod korunou.

Sestavy se liší jen v CPU a tedy ceně. Takže se stačí podívat, co cca za ty peníze navíc reálně získáš nebo ne. Namátkou třeba tady:https://www.youtube.com/watchhttps://www.youtube.com/watchVidea jsem nezkoumal, obecně vím, že ta i5 bude většinou nejlepší, ale sám si posuď, zda to za to stojí. Jsou to tvé peníze. Je to jen o tom, zda chceš levnější PC nebo trochu vyšší fps. Zbytek keců, co tady všichni píšeme je o ničem.

A jinak pokud chceš ušetřit někde jinde než na výkonu, tak se dá koupit levnější bedna než tahle s okénkem na kontrolu prachu.

Jasně, bednu s okénkem natož nějakýma blikačkama nepotřebuju. Když jsem tam hodil nějakou levnější, zas mi bylo vytýkáno, že to je k hovnu kvůli chlazení... Na skříni mi vůbec nezáleží, bude za stolem, kde neni vidět, takže ať je to klidně černá cihla... Máte nějaký doporučení?

To je jen tip, je to jen na tobě. Já tam vidím jen potenciál dostat cenu cca o 500-700,- dolů. Z hlediska chlazení stačí, aby to nebylo něco bez větracích otvorů. Levné bedny mohou mít klidně jen jeden větrák vzadu a jinak být ucpané. Jinak jak je libo.

A zeptám se k té grafice - má smysl kupovat novou, nebo je lepší se poohlédnout po bazarech a ušetřit nějakou korunu? Jaké je riziko, že to bude nějaký vyšťavený kus z mining farmy, případně na co si dát pozor?

nová = plná záruka, vyšší cenajetá = neznámý stav, omezená/žádná záruka, nižší cenaCo z toho, je jen na tobě. Já proti bazaru nic nemám a dají se tam koupit výhodné věci. Ale někdy prostě narazíš. Je blbé ušetřit litr na grafice bez záruky a za měsíc jí vyhodit.

RE: Zevlous - nedá se to poaušalizovat. Ale konkrétně RX6600 klidně za bazoše. Jsou to nové karty (uvedení podzim 2021), takže prakticky vše MUSí být v záruce, pokud ti někdo záruku nedá, tak ji neber.Z farmy nebude, na "farmaření" se tahle karta vůbec nehodila. (malá propustnost řešení přes infinity cache). Na 99% na tom nikdo netěžil.PS: já mám 2060super z roční těžby se zárukou a funguje normálně :)

Souhlasím. Tahle přišla až po těžební horečce, takže vylítaná z rigu nebude.

Tak tak největší těžební ubožáci jsou rx570/580/5700xt. A obecně cokoli co mělo velkou propustnost pamětí.
Moje 2060s byla v rigu 14měs, mám doklad kdy byla koupena a ujištění že to neměl v plánu uškvařit. Takže to běželo v co nejefektivněším pásmu při nízkých teplotách.
Rovnou přiznám že mi lepilo. Ale jede už několik měsíců a je zcela ok.

Doporučím ti dát tam Ryzen 5600 s B550 deskou nebo i5 11400F s B560 deskou podle preferencí značky. Vykon má o malinko vyšší Ryzen a je bezpečnější.
Intel je více děravý a záplatuje se spíš u těch drahých desek. Zbytek je ok.