Nová horní sestava na posouzení

Zdravím,stavím si po letech nový komp. Primárně na hry. S tím že by měl tak pět let vydržet. Mám doma NAS takže nepotřebuji velký harddisk. Finančně jsem se chtěl vejít tak do 70 tisíc včetně nového monitoru. U monitoru váhám mezi ultrawide 2500x1080, nebo 2500x1440.Předběžná sestava je na https://www.czc.cz/233928,231206,232527,2334... můžete prosím mrknou a doporučit jestli něco nevyměnit

Odpovědi na otázku

Pokud se opravdu jedná o hry a chcete do toho nacpat tolik peněz, tak monitor určitě v nějakém standardním rozměru 16:9 (max 16:10). Tedy držet se ideálně 1920x1080, pokud je to málo, tak 2560x1440, dnes už možná raději klidně i 4K 3840x2160 (v tomto rozlišení ani s touto grafikou nepojedou nejnovější hry na max detaily v 60fps). Takže si musíte nutně určit prioritní rozlišení.Stejně tak určitě ve vyšších rozlišeních nemá smysl 144Hz, protože, pokud nehrajete třeba jen CS-GO, které je nenáročné, moderní hry nedosáhnou v tom rozlišení ani 60fps, natož pak 144fps. 144fps dosáhnete jen u e-sport titulů typu ono CS-GO, Overwatch, Dota,......Když už do toho cpete tolik peněz, tak bych líčil na nové Intely. Ideálně I7 9700K. Ano je dražší, než by mělo být, ano Intel je nedostupný. Ale je to nejlepší co lze na hry pořídit, aby to slušně krmilo tyto grafiky (především v nižších rozlišeních jako je 1920x1080, s vyšším rozlišením se rozdíly částečně stírají, protože se přenáší větší zátěž na grafiku). Takže jsme opět u použitého rozlišení. Musíte si vybrat!

Díky za rychlou reakci - no intel bych asi vzal radši (8700k nejspíš) ale to by musel být dostupný, 9tková řada už je zase drahá a také nedostupná a nevím jestli rozdíl ve výkonu vyrovná rozdíl v ceně, proto jdu do 2700x a dávám k tomu dobré paměti a lepší chladič abych něco nahnal.U monitoru jsem byl rozhodnut pro 2560x1440. 4K nechci jak píšeš to už by chtělo 2080Ti. Ale teď jsem viděl ten ultrawide 2560x1080 a docela mě uhranul. Většina aktuálních her to rozlišení podporuje a zátěž na grafiku je menší plus je lepší view angle. Vím že kromě pár stříleček (PUBG, CS atd) víc jak 60fps nepotřebuji ale proč ho nemít. V podstatě PUBG je u mě teď hra číslo 1-2.

Tady je možné vidět porovnání v různých rozlišeních s RTX 2080Ti:https://www.youtube.com/watchZda je to hodně nebo málo, nechám na vás. Plně to chápu. Bral jsem to spíše tak, že při takovém rozpočtu, už nemusí být cena tolik prioritní, protože lze ušetřit jinde. Je to na vás. Jen upozorním, že i7 8700K a i7 9700K není úplně to samé. Jasně, je to pořád stejný křemík, ale 9700K je plnotučné 8jádro/8vlákno a má na HW úrovni opraveny chyby, které sužují procesory Intel poslední měsíce. Pokud nevíte o co jde:https://www.cnews.cz/windows-10-1903-spectrev2... a další předchozí články, těch chyb bylo více.I7 8700K je naproti tomu 6jádro/12vlákno. Kromě těch chyb se také ukazuje, že plnotučná jádra jsou lepší než HT. Kromě toho si Intel pohlídal, aby to naladil výš.Nicméně to píši jen pro pořádek. Plně chápu důvody výběru. AMD je dnes logickou volbou.Co se monitoru týče. Osobně neholduji těmto nestandardním rozlišením. Málo se to testuje, pro vývojáře to není priorita. Nikdo nezaručí dobrou optimalizaci. Takže raději zůstávám u standardu. Menší riziko problému.Co se 144Hz týče. Pokud hrajete tyhle střílečky, tak tam to smysl má. Ale jinde ne. Je to na vašem zvážení. Opět to chápu, ale osobně jsem zase spíše konzervativní a raději budu mít 4K monitor 60Hz, než 2560x1440 144Hz. Ale u mě nejsou střílečky priorita, raději jedu RPG. Kromě toho si 144Hz a G-sync nechává Nvidia pěkně zaplatit, proto jsou monitory tak drahé. Ty peníze prostě raději použiji jinde a jinak (větší disk, více paměti, lepší grafika,...).

Ten monitor je vyborny. Dost jsem ho zkoumal, i jsem se byl na nej podivat. Nakonec jsem vzal verzi s 3440x1440 (od ktereho mne puvodne odrazovala cena), ale i tenhle je fakt vyborny.Ohledne toho ultrawide se nebojte nic, ve vetsine her je to bezva. A u maleho zbytku je to jen jedno, nicemu to nevadi.