Nová grafika do starého PC

Zdravim.Zajímalo by mě jestli můj starej systém utáhne novou grafiku o které uvažuju ke koupi. Chci hlavně hrát hry, starší i ty novější, aspoň na střední i pokud možno maximální detailyGrafika:https://www.alza.cz/gigabyte-n960wf2oc-4gd-d2... Můj systém:CPU: https://www.alza.cz/dvoujadrovy-procesor-inte... Základní deska: https://www.alza.cz/zakladni-deska-asus-comma... RAM: https://www.alza.cz/2gb-kit-2x1gb-ddr2-d60279... Zdroj: https://www.alza.cz/zdroj-corsair-hx520-d6790... Monitor: http://acer.katalogmonitoru.cz/monitor/acer-al1715Problém bude jistě s monitorem, protože tam je starej VGA výstup, ale to je to nejmenší. Spíš mě zajímá jestli je ta grafika kompatibilní s CPU a základkou a jestli jí bude možno vůbec fyzicky připojit (jestli má ten správnej výstup) a když ano, jestli bude fungovat plynule bez lagů a zda-li z ní dokážou vytáhnout max. výkon a taky jestli je dostatečnej zdroj, aby to nezkratovalo. Popřípadě jestli jí má vůbec cenu kupovat či nejdřív upgradovat ostatní komponenty? Rady a postřehy vítány, díky za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Fungovat to bude, i to VGA z ní vytáhneš pomocí redukce DVI>VGA. Ale ke starému C2D na pouhých 2GHz je to brutálně silná grafika. Vůbec nevyužiješ její výkon a budou to jen vyhozené peníze. K GTX 960 je třeba alespoň něco na úrovni i3 (ideálně i5) a to je na hony vzdálené výkonu E6420:http://goo.gl/pGM8MLK tomu CPU bych dal maximálně GTX 750 a i ta bude trochu přiškrcená.

P.S. Pokud je ten zdroj v pořádku, tak ti utáhne i i5 + GTX 970, takže jediné, co tě skutečně limituje jsou dvě věci:1. Hodně starý a dnes už na hry nepoužitelný CPU.2. Jen 2GB RAM (dnes je málo i 4GB, 8GB je optimální minimum).Možnosti máš dvě:1. Koupit nějakou levnější grafiku (GTX 750 / R7 250X) a nechat to ještě chvilku umírat, zatímco bude šetřit na nový.2. Vyměnit kromě grafiky i CPU+desku+RAM (a pokud tam máš nějaký starý pomalý disk, tak i ten).

O i5 CPU jsem taky přemýšlel a o tý základce samozřejmě taky, prostě to upgradovat hezky všechno po skoro 10-ti letech a to taky v budoucnu udělám, ale momentálně si to nemůžu dovolit.Takže, co se grafiky týče, v podstatě vybrat tu, která má podobej výkon jako moje CPU (tj. 1066 Mhz) aby to fungovalo plynule, že jo? Koukám na ty 750 a ty vážně vypadají ideálně, proštuduju si to a ještě se rozmyslim. Jen jsem si nebyl jistej těma základníma věcma, jestli nevyhořim nebo jestli se to nebude kousat, tak díky za informace :).

Výkon se neudává v MHz a už vůbec nejde říci, že nějaký CPU má podobný výkon jako grafika. Ale to je jedno.Další možnost je do toho koupit nějaký bazar za 1000-1500,-. Myslím, že by neměl být problém sehnat něco, co má podobný výkon jako ta GTX 750. Jen to bude více žrát, ale to je jedno (zdroj na to máš). A pak to vzít od podlahy.

Dobře, ale ta systémova sběrnice CPU 1066 MHz přeci má vliv na výběr grafické karty nebo ne? Nebo co je tak hlavní kritérium pro porovnání Grafiky a CPU? Podle jakýho parametru se nejlíp řídit?

Pokud teda chci zajistit maximální výkon plynulosti grafiky a aby to zvládlo i trošku náročnější hry.

Podotázky k podotázkám na původní otazku... Nepiplej to, nic nevymyslíš. Rovnou šetři, mezi tím se zkoušej stávajícího zbavit a pak to nějak zkloubíš do novýho nebo tam dej něco slabšího (radši bych to prodal), jak už ti bylo doporučeno...

Pleteš jabka s hruškama.. CPU a GPU se nedají nějak číselně porovnat, že když 1000 tam, tak musí být i 1000 tam... jde tam i o instrukce, technologie atd.. nedá se to nějak kategoricky říct. Jediný co tak můžeš srovnat je rok vydání té komponenty - a tady seš mimo o skoro 10 let..Záleží kolik do toho chceš investovat - jestli se ti vyplatí brát vše nové (i5 + 960 třeba), nebo něco sehnat bazarově. Starší i5 se dají koupit dneska bazarově za velice dobré ceny a k tomu třeba tu 750ti nebo 960.. (ale vždy to je samozřejmě bazorově risk)

pro představu : jako low budget sem cca před půl rokem skládal (bazarově) i5 760 + deska + chladič + 4 GB ram za 2500,- + gtx 750ti (nová) 3500,- + dokoupil sem k tomu paměti - casem, disky a zdroj "vlastník" už měl, takže za 6 - 7 k slušnej herní entry level.Hodně záleží co máš a co se dá použít. I ty case za těch 10 let jsou někde jinde..

No to je teda zajímavá myšlenka, z bazaru bych si nekoupil ani rohlík, natož procesor.Mě jde momentálně o to, vybrat takovou grafiku, aby fungovala plynule i s těmahle 10 let starejma komponentama co mám a abych na ní rozjel i nějaký ty nový hry i třeba na minimální detaily, 3D střílečky a MMORPG atp, prostě aby to nelagovalo. Ale právě mě zajímá podle čeho se řídit při tom výběru, na základě čeho mi např. Wiqix doporučuje GTX 750, jak může vědět, že to bude ideální grafika k tomuhle CPU, podle jakýho parametru se to posuzuje když né podle těch Mhz?

Pokud ta deska má PCI-Express slot pro grafiku tak to fungovat bude, ale většina té grafiky bude spát, protože brzda bude to cpu.. Je to možnost, koupit teď třeba za 3,5k tu 750ti nebo za 6k tu gtx 960 (jinak je dalších milion grafik, neříkám, že to musí být tyhle dvě zrovna), nechat je jet tak na volnoběh :) a pak koupit nějakou desku s i5..Je ale otázkou co máš za case, co za zdroj, co za disk atd.. dost často se vše dává pryč a pořizuje nové.. btw: znovu říkám, nejde to posuzovat tak, že srovnáš dvě čísla, tak to prostě nejde.. Tu 750ti, jak je tu o ní řeč, ti doporučujeme protože s ní máme dobré zkušenosti a za ty peníze je to zlatá střední cesta... jakákoliv grafika k tvému cpu co koupíš pojede na půl plynu..

Aha, tak už v tom mám trochu víc jasno. Btw. co mám za sestavu je napsáno hned v prvnim příspěvku.Každopádně díky za objasnění, půjdu do tý 750ky a uvidim, čeho bude schopná a až budou prachy, tak to vytunim od základu a luxusně s i5 procíkem. Takže díky za info a rady všem.

Jinak, s tou 750, jdi do verze s TI, je o drobek lepší a ideálně verzi s dvěma ventilátorama.. mrkni případně na testy, ale nepočítej, že využiješ její potenciál aktuálně naplno, spíš tak z poloviny..

Jojo, ještě pečlivě popřemejšlim, než nějakou vyberu, ale jednu TI už mám v merku. Jinak je mi to jasný, že ten můj procesor i ramky jsou už hodně zastaralý a limitující a že plnej výkon z toho nedostanu, ale s tim počítám. Ale aspoň v tom mám teď celkově jasno, co s čím a proč. :)

Vzhledem ke stari nemá smysl resit co ma. Proste komplet novej PC. Bez jakekoliv diskuze.

GT 730 by mohla byť vyťažená akurát

Tak zrovna CPU je jedna z mála věcí, kterých bych se v bazaru nebál. Zničit CPU běžným používáním nebo OC je skoro nemožné. Je to díl, který vydrží i desítky let bez problémů. Mnohem větší loterie jsou základní desky a grafiky. HDD z bazaru je pak kapitola sama o sobě.Nejde to porovnat nijak. Je to spíš o tom, jaký máš přehled a zda víš, co má na tom jak je. Což ví lidi, co se o to zajímají a prošla jim rukama spousta HW.Můžeš to vzít podle toho, co bylo v té době. Tedy v roce cca 2007 za grafiky. U Nvidie to byla řada 8000, u AMD (tehdy ještě ATI) HD 4000. Když si vezmeš tu nejvýkonnější kartu z té doby (dejme tomu 8800 GTX a HD 4870) a zkusíš k tomu podle testů najít dnešní grafiku, která má podobný výkon, nic nezkazíš.Už v té době by k E6420 dal HD 4870 málokdo. Ty se dávaly k 4jádrovým C2Q. A jelikož je na tom třeba ta GTX 750 s výkonem lépe než stará HD 4870, je jasné, že lepší grafiku k tomu fakt nemá smysl dávat. I tato bude limitována procesorem: http://gpu.userbenchmark.com/Compare/ATI-HD-4870-vs-Nv... Když koukám na ty výsledky, je i ta GTX 750 šíleně silná grafika. Ale do levnějšího odpadu klesám jen velmi nerad, protože tam už se to hemží starými recyklovanými zmetky a klamáním zákazníka pomocí nesmyslů jako je zbytečně velká, ale pomalá paměť atd.Jakou grafiku tam máš vlastně teď? Aby to mělo vůbec smysl.

Já měl v té době E7200 s 4850 (pak i E84000 s 5870 atd..)myslím.. Ale dnes jsou ty HD Radeony totálně za zenitem, jen se hřejou.. Já tvrdím, že nemá smysl kupovat za tisíc (až dva tisíce) 5 let staou grafiku která přinese drobek výkonu navíc. Nejsem tak bohatej, abych mohl kupovat levný věci. Dnes koupíš shit grafiku, za rok budeš chtít upgradovat a stejně ji budeš kupovat znovu. Low-cost nový grafiky se totálně nevyplatí, nic co je pod tu 750ti bych nešel, těch 3500,- není v dnešní době nějak likvidační částka..Tzn. za mě bych koupil 750ti a časem koupil třeba výběhovou i5 (třeba haswella), klidně bazarově, deska k tomu stojí 1800,- a paměti litr... Stroj jak víno :)

Souhlasím, jen u mě je ta hranice R7 250X / GTX 750 (bez Ti). Níž bych nešel. Tam už je jen neprodejný odpad. Tyto grafiky se dají ještě po roce prodat s celkem malou ztrátou.

No každopádně zkusim tu 750 a uvidim, jak to bude fungovat, ale taky mi blesklo hlavou, že by možná pro mě byla lepší nižší třída - 670, 660, 650 ale ty jsou skoro dražší než ta 750, tak to nemá smysl, prostě půjdu do 750 a jestli s ní budou problémy, tak vyměnim za "horší". Momentálně mám grafiku https://www.alza.cz/graficka-karta-msi-nx7900... Jenže ta už mi před časem odešla, takže už nějakou dobu musim bejt v nouzovym režimu, protože se do Win nedostanu, proto chci mít aspoň nějakou než žádnou. A reklamace na ní samozřejmě už dávno propadla, takže je vhodná akorát tak na vyhození..

Tak to jo. To bude každá nová dělo. Tohle je ještě poslední generace, co neměla unifikované sharedy a uměla jen DX9. V moderních hrách je tedy příšerná brzda. I kdybys tam dal nějaký levný odpad pod GTX 750, bude to citelně lepší (ale nedoporučuji to).Klidně vem tu nejlevnější GTX 750, na kterou narazíš. 1GB vs 2GB také neřeš, nemá to smysl. V tvém PC nebude využito pořádně ani těch 1GB. Kolem 2,5k by se mohla někde nějaká najít. Ale aktuálně jsem našel jen asi od 2,7k Asus GTX750-PHOC-1GD5.Ono i kdybys tam dal starou 8800GTS / 9800GTX / GTS250 (jedno a to samé pod různými názvy), kterých se válí všude mraky, bude to výkonový skok jako kráva:http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GeForce-79... http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GeForce-79... Jen upozorňuji, že v EN se tisíce oddělují čárnou. Není to desetinná jako u nás (na to mají tečku).

No do 2,5k to asi neseženu, ale do 4k to bych mohl. Rozhoduji se teď mezi těmahle dvěma a nejspíš jednu z nich koupim.https://www.alza.cz/msi-n750ti-2gd5-ocv1-d214... https://www.alza.cz/msi-n750ti-tf-2gd5-oc-gam...

Ač mám MSI rád (mají skvělé chladiče), tak z těchto dvou bych nevzal ani jednu. První je nic moc a druhá na dnešní dobu dost drahá. Aktuálně bych mezi GTX 750 Ti volil tuto:https://www.alza.cz/gigabyte-gtx-750-ti-windf... Je dost podobná té drahé, ale stojí jako ta levná.

Díky za doporučení, už jsem si to porovnal a máš pravdu, je skoro stejná jako ta mnou druhá vybraná, jen levnější, tu nejspíš vezmu, možná, že někde jinde (né v alze) najdu ještě nějakou a levnější, to už si pořešim.

Male upozorneni: Dokud ve Vasem PC budou pouhe 2GB RAM, tak nektere soudobe hry nepustite vubec a vetsina ostatnich pujde velmi bidne. To cele bez ohledu na to, jak vykonnou grafickou kartu do sestavy doplnite. Aby mel jeji upgrade smysl, MUSI byt pridany dalsi 2GB RAM.

Pravda, na to jsem úplně zapomněl, takže další ramky budu muset koupit tak jako tak, díky za upozornění.

Pokud máš DDR2, nekupoval bych je, jsou pomalu dražší než DDR3. Vzal bych nový DDR3 až s novou deskou.. za 8 GB dáš litr..

To zas neni takovej extrém. 2GB Ramky DDR2 seženu za 800kč, to už je pakatel, když vyplácnu 4 litry za grafiku. Samozřejmě do budoucna to chce základku s podporou DDR3, ale prozatim mi postačí i DDR2, to je v pohodě.

Tvoje věc, ale vyhodíš litr za paměti který za půl roku "vyhodíš", protože těch DDR2 je všude hromada.. bazarově je koupíš za zlomek ceny..Ale samozřejmě, tvoje věc..

Zrovna Asus Commando je mezi ověřenýma deskama s podporou Xeonů do LGA771http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/Takže nějaký úspornější Xeon jako E5450 (cca 900 Kč https://tinyurl.com/pd37geb), rozšířit na 4 GB RAM (na eBay jsou low-density dual rank u některých prodejců v přepočtu za 350 Kč) a spíše bych volil GTX 950 ZT-90602-10M (platí ještě pětiletá záruka po registraci?) - tam kde nebude na video a filmy (h265 1080p) stačit procesor, tak to zvládne akcelerovat grafika.

Ani nad tým neuvažuj ! Lebo každá koruna obetovaná na toto , je koruna vyhodená von oknom . Budeš musieť stále niečo meniť , kupovať až nakoniec zistíš , že pôvodná je iba skrinka .

Fakt je ze jsi limitovan ostatnima komponentama a pravdu pisou, ze i GTX750 je moc vykonna na tvoji sestavu, ale proc ji kupovat kdyz zbytek je prave limitem??? Ja osobne bych si tu GTX960 koupil rovnou jako zacatek budouciho upgradu. PCI-E je zpetne kompatibilni, takze to pripojis, pozor akorat tak na zdroj, pokud to utahne komplet tak OK. A postupne jak dosetris prachy, tak dozbrojis zbytek, abys vyzdimal GTX960 na 100%. Stejne to mas v planu, tak proc zacinat PC skrini, nebo CPU, kdyz klidne muzes GK.

Ano, to je také možnost, ale jen pokud to bude třeba během pár měsíců. Pokud to bude upgradovat 2 roky, jsou to vyhozené peníze.

souhlas, myslel jsem radove v mesicich, 2 roky jsou generacni obnova. Prave to je vyhoda, ze kdyz vymeni GK, tak muze pracovat, kdyby zacal MB nebo CPU, tak to musi pak uz vicemene komplet a je to ranec naraz.

Osobně bych danou sestavu nechal dožít,dokoupil alespoň 2-6GB RAM třeba z Bazos(e) kde se DDR2 prodávají za hezké ceny a koupil jetou HD7750-7850.

Tak, po přečtění všech názorů jsem si to promyslel a byl by nesmysl kupovat grafiku za 4k, když z ní stejnak nedostanu maximum, takže půjdu do týhle levnější a dostačující vzhledem k mejm podmínkám, viz: https://www.alza.cz/gigabyte-n730d5-2gi-d1774... A ještě dokoupim nějaký ty ramky a nějakej čas mi to provizorně postačí.Takže díky všem za informace a rady, aspoň jsem teď o něco chytřejší (teda, co se hardwaru týče ) a až budu vybírat novou sestavu, tak už sem nemusim psát, páč už tomu rozumim. Jojo, v týhle poradně vám fakt poraděj, dostal jsem víc informací, než jsem potřeboval, což neni nikdy na škodu ba naopak ;).

ak tomu dobre rozumiem, takC2D - asi R7 250X, alebo GT 730 - 740pretaktované E8600 asi aj R7 260C2Q - R7 260X, GTX 750 Tidnešné i3 - asi GTX 950 - 960GT 730 sú 3 druhy, ale trafil si sa do správnej. Som zvedavý čo si s ňou zahráš. Kľudne si mohol aj do GT 740. Nechceš sa popozerať do E8600? Stále slušný kancelársky CPU

Tak zrovna GT730 je odpad největšího kalibru.Mnohem lepší volba je nějaká bazarovka.http://www.ddworld.cz/aktuality/graficke-karty-...

Ta, co si vybral je naštěstí s novějším jádrem GK208 z GT 640. Ta stará vykopávka s GF108 původně z GT 440 se pozná podle 96 SP, 128bit a DDR3 (často v přehnaných velikostech). Novější GK208 má 384SP a většinou 64bit a GDDR5, přesně jako ta, co si vybral.Ale v tomto segmentu nemá smysl připlácet 500,- za 2GB, když ta karta neví co má dělat s 1GB. Takže pokud už GT 730, tak třeba tuto:https://www.alza.cz/gigabyte-gt-730-ultra-dur...