» Poradna » Mobily

Nová grafika a starý monitor

Dobrý den,tohle téma jsem tu už párkrát četl,ale moc jsem to nepochopil tak to převedu na svůj problem.. Mám starý monitor(už asi 10 let) který má jen VGA vstup.Momentálně jsem měl int.grafiku ,která měla také VGA vstup.Ale mám v plánu si koupit novou grafiku,ale s VGA vstupem se už nevyrábí a nebo jsou nevýhodné.Proto se chci zeptat,jestli mi bude fungovat nějaká redukce VGA to HDMI okolo 300-400 korun, např: AKASA HDMI - VGA nebo bych musel si zakoupit nějakou aktivní redukci,které jsou ale už docela drahé?? Děkuji

Odpovědi na otázku

Redukce fungovat nebude. Redukce je jen předrátování na jinou koncovku a vyžaduje, aby tam někdy VGA bylo schované. To funguje s DVI-I, kde je v těch pár pinech navíc.Moderní grafiky mají ale už jen DVI-D, jde tyto piny nejsou. Na grafice už není D/A převodník. Takže řešením je koupě právě externího D/A převodníku. Což jsou právě ty krabičky kolem 300,- kč:https://www.czc.cz/premiumcord-prevodnik-dvi... https://www.czc.cz/akasa-redukce-dp-vga-20cm... https://www.czc.cz/axagon-hdmi-vga-adapter-f... Ty fungovat budou. Ale rozhodně nebude fungovat toto:https://www.czc.cz/premiumcord-dvi-adapter-d... To ani fyzicky do DVI-D nezapojíš, právě kvůli pinům navíc:https://i.stack.imgur.com/6K4tr.png

Aby v tom nebyl bordel, prodejci nerozlišují mezi slovem "redukce" a "převodník", takže se setkáš s různým pojmenováním. Důležité je, že na jedné straně musíš mít VGA a na druhé DP, HDMI nebo DVI-D, ale nikoliv DVI-I.A ještě drobnost. Přečti si pořádně návod. Některé vyžadují externí napájení. Buď ze zásuvky nebo třeba přes microUSB kabel (nebývá přibalen). Takže na to mysli a pořádně se podívej, co vše musíš zapojit, aby to jelo.

nejlepší řešení je pořídit si třeba gtx 960 4GB které ještě v DVI mají analogovou část - pozná se to tak že po straně bloku pinů je "křížek" místo pouhé vodorovné "čárky". Tam jde použít klasická redukce DVI-VGA.

jelikož z vašeho příspěvku dedukuji že vám nejde o herní kartu tak doporučím toto:https://www.mironet.cz/asus-minigtx9502g-1026122... Bude vám fungovat, umí i dobře akcelerovat video a postačí klasická DVI-VGA redukce co bývá přibalena u karty.

Pouze převodník z digitálu na analog, ale osobně bych šel cestou nového monitoru, popř. šikovný repas nebo předváděcí kus.

Ony ty aktivní redukce také stojí nějak takto. Nechá se pořídit za 300Kč. Problém je v tom, že ne vždy musí na 100% fungovat. Tím myslím třeba to, že bude mít problém s rozlišením daného monitoru. Typicky poměry stran 4:3. Slyšel jsem třeba, že 1024x768 šlo, ale 1280x1024 už ne, atd... To ale záleží na té redukci! To nelze říci předem bez vyzkoušení.Upřímně, já zastávám názor, že pokud to není starý profesionální monitor. Nějaká extra třída své doby, které mají i dnes určité výhody. Tak je lepší koupit i nový monitor. Seženete od 2500Kč, od 3000 už začínají první rozumné kusy a oči vám poděkují, protože i takto levné mrchy budou 100x lepší než ty staré, vysvícené, blikající monitory s nízkým rozlišením. Takže záleží co máte, a zda jste ochotný do toho investovat. Dobrý monitor se ale neztratí.