» Poradna » Ostatní

Nova 16:9

Mozna ze tu budu za lamu, ale zajimalo by me, kdyz Nova vysila hlavni zpravy ve formatu 16:9, proc mam na sve televizi cerny pruhy nahore i dole. Na televizi mam nastaveno format obrazu 16:9 a televize je samozrejme taky 16:9. Uz jsem se s tim setkal i u filmu z DVD. Nastaveno mam vse na 16:9, na obalu maji taky uvedeno ze film je v 16:9 a stejne jsou tam pruhy.

Odpovědi na otázku

Nova sice vysila 16:9, ale museli se nejak poprat s tim faktem, ze vetsina televiznich prijimacu je dnes s obrazovkou 4:3. To lze obecne 2 zpusoby-

1. Do eteru cpat obraz 4:3, ktery z 16:9 vznikne natvrdo tim, ze na nahoru a dospod pridaji do obrazu cerne pruhy. Coz je sice dobre pro ty, co maji normalni televizi, ale zase spatne pro ty, co maji uz sirokouhlou, protoze aby obraz mel spravne proporce, musi mit cerne pruhy ze vsech stran a z obrazu maj malou nudli uprostred. To je patrne to, co zvolila NOVA.

2. U nas v kabelovce to resi zase tak, ze tam cpou primo obraz 16:9. Coz je sice dobre pro ty co maj sirokouhlou televizi, ale zase spatne pro ty, co maji jen normalni telku (4:3) - protoze ti vidi protahle xichty, obraz ma spatne proporce, je neprirozene protahnut na vysku. My doma sice sirokouhle televize nemame, ale vsechny televize maji funkci "16:9", takze lze zmacknutim cudlu na ovladaci obraz na vysku smrsknout, cerne pruhy se pridaji samy.