Notebooky - je možná změna hardwaru ?

Dobrý den, slyšel jsem názor, že koupě notebooku je pro normálního obyčejného člověka nevýhodná (pokud nejsem boháč nebo podnikatel s obrovskými příjmy), protože nelze prý obměňovat hardware, jako to jde u stolního PC. Je vůbec možné něco v notebooky obměňovat ? (Jako grafické karty, procesor, RAM moduly či HD) ?

Odpovědi na otázku

předem děkuji, pokud někdo napíše.

Koupě notebooku není pro normálního člověka nevýhodná, nevýhodná je pro toho, kdo si představuje že ho bude používat na hry a podobně náročné záležitosti. Pokud to někdo chce na práci, tak nemá problém (pokud není prací náročná grafika nebo video).Změna hardware je prakticky, s výjimkou přidání paměti, případně občas výměny optické mechaniky vyloučena. Ovšem obvykle platí, do toho co funguje nesahat.

Vzhledem k tomu, že se dnes solidní pracovní notebook dá koupit za 20kkč, tak už není jen záležitostí jen boháčů. Samozřejmě srovnatelné stolní pc se dá pořídít přece jenom o trochu levněji avšak cenový rozdíl už není tak propastný jako dříve. S obměnou hardwaru bych to neviděl tak horký, ono i ve stolním pc po 4 letech musíce vyměnit prakticky všechno snad s výjimkou zdroje, case a možná mechanik, pokud ho chcete výrazněji vylepšit. Moje zkušenost je taková, že po 4 letech se pro pc najde uplatnění jinde a koupí se nový. Jinak u notebooků lze uživatelsky měnit ram, hdd a optickou mechaniku, u některých modelů lze místo ní dát např. druhý disk, fdd nebo druhou baterii. V servisu je pak možné nechat vyměnit procesor, pokud už nemáte nejvyšší deskou podporovaný, v některých případech i grafickou kartu, ale to je stále spíše výjimka, také si můžete nechat přidat např. wifi, bt ve formě interních mini-pci karet, samozřejmě jen pokud je na desce volný slot. Další rozšíření, typicky tv tunery, je možné přes pcmcia slot, který má prakticky každý notebook.Samozřejmě komponenty pro stolní pc jsou levnější, někdy i dost výrazně. Největší nevýhodu oproti stolním bych viděl v menších a pomalejších hdd a prakticky nemožné výměně grafické karty. V praxi je nejlepším řešením koupit rovnou takový, který splňuje vaše požadavky a upgrade omezit na přidání ram, popř. výměnu hdd.

Procesor a grafika sa spravidla menit neda (iba u skladackovych smejd-NB), volny mini PCI (alebo PCIe) slot vnutri nie je pravidlo, skor by som povedal ze volny je vynimocne Moznost rozsirenia je cez PCMCIA/CardBus alebo dnes uz ExpressCard. Notebook sa kupuje taky aky ho clovek potrebuje, o upgrade je mozne realne rozmyslat max. tak o RAM a HDD, na ostatne veci moze zabudnut (uz aj vymena opt. mechaniky vyzaduje urcite specialne znalosti a nie je jednoducha, u laika to znamena praca pre servis = moc drahe).

(iba u skladackovych smejd-NB) No nevím, jestli považuješ za šmejd Dell, a třeba HP a Lenovo, tak tomu s prominutím moc nerozumíš. Je opradu otázka nač si ten notebook kupuješ a k čemu ho budeš užívat. Samozřejmě, že v některých nakonfigovatelných typech běží i aplikace typu CAD apod. Jsou však mnohem dražší než pevné stanice. Jinak u výše uvedených značek si nakonfiguruješ svou potřebu sám. Ale po třech letech zpravidla je notebook třeba vyměnit - předplacená záruka apod. Na služby je asi nejlepší Dell a v poslední době co se týče poměru cena/výkon dobře vychází Dell. U takového nakonfigurovaného notebooku je výměna hardwaru možná. Zpravidla jde o paměti a grafiku a je možné vyměnit DVD-RW a přídavné karty.

Tak mi povedz ze ktory dell, HP, lenovo ma vymenitelny CPU?! Ja som zatial u vsetkych znackovych NB mal CPU napajkovane na doske (BGA puzdro). Rozumim tomu moc dobre.

"Rozumim tomu moc dobre."

ja mam HP a je v nom mozne vymenit CPU

Aky presne typ?

P.S. to ze si pri objednavani vies vybrat CPU a grafiku neznamena ze CPU je vymenitelny (v patici). Spravidla NIE JE.