» Poradna » Notebooky

Notebook za 20tisíc,kancl,zábava

Ahoj,chci si pořídit nový notebook, mám na něho 20tisíc plus mínus. Budu ho mít na kancelářskou práci a sledování filmů/seriálů o dovolené, max. nějaká hra. Chtěl bych tedy uhlopříčku min. 15palců, lepší repro(nechci tahat bluetooth repro a sluchátka nemusím) a RAM 16GB(8GB mně přijde málo). Vyhlídnul jsem si Asus Vivobook 15 KM513IA-BN714T Transparent Silver (https://www.alza.cz/asus-vivobook-15-513), ale se značkou Asus nemám u notebooků zkušenost ...Ještě jsem se díval na tento Acer Nitro 5 Obsidian Black (https://www.alza.cz/acer-nitro-5-obsidian-bla... ). U Dellu mně přijde, že se platí za značku a za stejné peníze dostanu méně než u výše zmíněných. Ale rád si nechám poradit, od toho sem píšu .Díky za užitečné informace

Odpovědi na otázku

Na tom asusu si nic moc nezahraješ a ten acer je křáp.. Napiš nám spíš, jaké hry budeš hrát, ať se máme od čeho odpíchnout, jinak u těch notebooků to je: čím vyšší výkon > horší baterie a naopak. Jinak pokud půjdeš na výkon, tak bych se koukl na legiony od lenova, ty jsou dost fajn a případně, pokud nebudeš volit vyloženě herní, ale spíš nějaký ultrabook, ta si vyfiltruj něco, co má ryzen 5xxx gen. nebo případně koukni po něčem s intelem, co má thunderbolt, tam bys eventuelně do budoucna mohl připojit iGPU.

Tak třeba bych si chtěl zahrát Americas Army, Cities: Skylines. Ale hlavně se budu dívat na filmy. Dlouhou výdrž na baterie nepotřebuji, většinu času budu v el.síti.Legion od Lenova nechci, četl jsem dost nepěkných zkušeností na verzi bez PRO.

No ona potrefená husa vždycky nejvíc kejhá, takže asi lidi, co zrovna neměli štěstí na kus budou blafat, jak to je špatný, já a víc lidí v mém okolí máme jak klasiku, tak pro verzi, já konkrétně PRO a je to nejlepší notebook co jsem kdy měl, co se kvality zpracování, výkonu a chlazení týče.. Vím že si někdo stěžoval na pískající cívky, což ale byla chyba jen u prvo vyrobených kusů... Jinak žádný notebook v dané cenovce ti nenabídne tolik, co legion, jsou nejvýkonější, nejlepší chlazení, dobrá kvalita zpracování.

Však ano, verze PRO je super, ale cenově mimo můj rozpočet. Já se bavím o klasické verzi. Dokonce i zde v poradně bylo několik dotazů, že jim po nějaké době umřel, strašně hřejou díky výkoné konfiguraci a jsou špatně chlazené ... nevím no, nechtěl bych ho potom co jsem četl.

Tak ono v tomto případě je problém, že se bude hřát každý notebook, pro info, mám gigabyte g5 kc ještě k tomu leninovu a tam jdou teploty na CPU až ke 100 stupňům...

No a co tedy něco jiného, kdo má někdo s něčím dobrou zkušenost?

Na filmy a zároveň s požadavkem na dobré repro Macbook Air s M1, byť Pročka mají reproduktory ještě o kus lepší, ale moc laptopů co by stály jen jak Macbook a hrály podobně nebo snad lépe nenajde, tipnul bych téměř žádný.Výkoda je pasivní chlazení a i při kontinuální zátěži teplota šasi nepřesahuje cca 40 stupňů a to ještě cca veprostřed nad klávesnicí, zbytek je přijemně chladivý díky kovovému tělu.Cities: Skylines jsou na M1 Airu hratelné, i kdž tady by asi byla lepší verze s 8 grafickými jádry což je vázáno zase na vyšší úložiště, pro hraní bych naopak preferoval spíše připlatit RAM...https://www.youtube.com/watch

Tenhle má příšerný chlazení, má ho známej a zní to jako stíhačka, když je vytížen.

Tak to je docela uspech. Levne pseudoherni laptopy jsou hlucne vsechny. Rozdil je v tom, jak/jestli to v takove situaci jeste podava nejaky vykon.

To myslíš tu hlučnost u HP nebo Asusu?

Asus

hmm. divné. Má mít údajně lepší větřák ... hledal jsem nějaké video, kde by byl poznat a slyšet v akci a nic moc jsem nenašel. A ten známý, nemá nějakou předchozí verzi třeba?

Ono bohate staci, kdyz se nekdo vrta v nastavenich, kterym nerozumi atd. Pak chlazeni nedela to, co by melo.

Tenhle mi příjde zbytečně drahej vzhledem ke komponentům co nabízí https://www.czc.cz/lenovo-ideapad-gaming-3-1...

Nikdo nic?

Ja som si pred 3 mesiacmi kupil Lenovo Legion 5 s AMD 5 5600H a RTX 3060:https://www.lenovo-shop.sk/produkty/lenovo-legion-5-... a zatial max. spokojnost. Vykonovo je uplne postacujuci, spracovanie OK, hry ako Tomb Raider alebo Snowrunner bezia na ultra rozliseni na cca. 90 fps. Displej je sice len FHD ale ma perfektne podanie farieb (ked teda budes hodne pozerat filmy), repraky v poho. Cena 960€, bez OS, ale Win10 som zohnal za 35€. Nevyhoda: trochu tazsi (2.4 kg) a zdroj je tehla ktoru keby som niekomu hodil do hlavy tak ho urcite prizabijem.

tak este spusti prime95 aspon na 10 minut a daj nam sem teplotu CPU a pripoj rovno teplotu GPU vo furmaku.

a proč by to dělal? Ty si možná kupuješ takové zařízení abys sledoval teploty, normálnímu uživateli je teplota ukradená, proč by taky něco takového měl řešit.Ty sleduješ teplotu třeba v autě? Nezdá se ti ta teplota moc velká nebo moc malá? Co děláš když ta teplota bude vyšší nebo naopak menší?

auto ma mat 90° alebo tak nejak, takze ak ma viac, urcite to sledovat musis a cim skor do servisu! Procesor ma mat tak 60-70 nad tym to zacina byt problem a pekne si ho opisal vedla.

Pokud nejde o verzi se 120Hz displejem, tak 60 nebo 165Hz displej má jen plné sRGB, 120Hz pak má jen 45%NTSC, což je horší než sRGB. 300 nitů je pak tkové rozumné minimum pro práci v interiéru, který není extra nasvícený, ven s tím člověk nemůžeTohle rozhodně nejde považovat za perfektní podání barev, zvláště pro filmy. U videa bych za perfektní barevné podání čekal plný DCI-P3, ideálně HDR1000, ten Legion sice "podporuje" Dolby Vision (u165Hz varianty), ale leda tak aby se nerozsypaly barvy úplně. Dolby Vision požaduje minimálně jas 1000 nitů v peeku, vyžaduje minimum 99% DCI-P3 a kontrast minimálně 200000:1I mobily kde sledování filmů kvůli velikosti nebude žádná hitparáda mají daleko vyšší parametry a splňují či i převyšují ty požadavky DolbyVision.

na hry něco novýho, kvůli grafice, tam se nevyplatí jít do staršího... ale na kancelářskou práci, psaní, programování bych doporučil nějakej jetej/repas Lenovo Thinkpad kterej stál novej 50tis a teď se po třech,čtyřech letech prodávaj tak za 9-14tis

Takže jsem nakonec pořídil ten Asus TUG Gaming F15 s 16GB RAM. První zkušenosti: nadchlo mě zpracování notasu, je krásně pevný, nic nevrže ani se neprohýbá a působí bytelně, váha OK. Co se týče klávesnice, za mě super. Z displeje jsem měl strach, ale zbytečně, nemám s ním žádné problémy, zatím nejlepší displej, co jsem na noteboocích měl, jistě, může být i lepší, ale za mě v pohodě. Výkon taky super, herní grafiku systém používá opravdu jen při hraní her nebo při náročnějších úkonech, když vyhodnotí, že integrovaná Intel UHD nestačí. Repráky boží, nemám co vytknout na notebook. Jinak verze s 8GB RAM je opravdu málo, když nic neběží, tak jenom systém si vezme 4GB, takže za mě jednoznačně verze s 16GB RAM, disk mohl mít 1TB, ale i těch 500GB se dá na běžné použití.Ale dostávám se k jednomu ALE a to je chlazení. O větřáky chladiče se stará Asus aplikace a podle mě by mohla být lépe nastavená(lze přepínat jen přednastavené 4 režimy). Normálně při běžné činnosti (prohlížení webu atp.) větřák CPU prakticky neběží nebo na na minimální otáčky, nejsou vůbec slyšet. Ale po startu Win10 se na chvíli "odvážou" a to je vichřice. Jako samotné větřáky nehučí, ale šumí ten vzduch co přes ně jde a to docela dost, je to takový zvláštní hluk, fakt jak když venku fouká vichřice. Zkoušel jsem si zahrát ty Cities: Skylines (hra v pohodě, na plné detaily, výkon CPU a GPU s tím nemá problém), ale rozjedou se větřáky na GPU, takže vichřice v plné síle. Musím říct, že mě to prvně překvapilo, ale dá se na to zvyknout, zvuk z repráků to přehlučí a naštěstí to dělá opravdu jen v zátěži. Tohle je opravdu největší a asi jediné mínus, co bych tomuto notebooku vytknul.

Vyšší hlučnost je problém prakticky všech výkonných notebooků - jsou tam tenké a malé větráky (větší se nevejdou), tak musí běžet ve vysokých otáčkách a dělá to kravál.

Ta hlučnost na startu je daná zpožděním než se aktivují obvody a nastavení regulace, tak jede chlazení chvíli na max. Dělá to i jiný HW např. Servery, větší switche a NASy atd.

řešit kvalitu repro v dané kategorii nemá podle mne moc smysl - bude to všechno +/- na jedno brdo.

To je jedno i ve vyšší cenové pokud se držíme Windows platformy.

Nesouhlasím, ten HP Gaming má otřesný zvuk, to se s tím Asusem nedá srovnat.Včera, když jsem přemýšlel o těch větřáčcích, tak mě napadl takový úlet ... Oddělat ten spodní kryt, který je u toho Asusu oddělatelný, na 3D tiskárně si vytisknout takový mezikus, místo origo větřáčků tam dát Noctua nebo jiné(pokud by něco takového vůbec šlo) a na to dát zpět ten kryt. Je to jen nápad, netuším ale, jestli je vůbec realizovatelný ...

Nezdá se ti, že pak si můžeš rovnou koupit desktop, než dělat takovéhle bastl hokus pokusy s notesem?BTW, herní notesy mají uvnitř celkem vysoké teploty a pochybuju, že materiál z 3D tiskárny vydrží za takových podmínek rozumně dlouho...

Offtopic dotaz: "20tisíc", "15palců", nebo když tu někdo napíše věk stylem "18let", v případě ceny např. "120Kč"... To se snaží být lidé tak světoví nebo jsou jen tak líní dávat mezi číslovku a jednotku mezeru? Proč tohle vídám i v TV, v reklamách - tedy hlavně na webu? Kdo to vlastně vymyslel?