» Poradna » Notebooky

Notebook velikost displeje

Ahoj, chtěl bych se zeptat na vaši zkušenost s notebooky s menšími displeji... Nejlépe v praxi programování... Vždy jsem si pořizoval notebooky s 15,6" displejem... Nyní uvažuji o něčem menším, ale aspoň 2 K rozlišení 😇. Často používám notebook s externím displayem a zároveň využívám i display notebooku... Jen by mě zajímala vaše zkušenost v rámci programování s notebooky s menšími displeji, popř. Potom spolupráce s externími monitory.. Na externím monitoru bych měl 4 K rozlišení a na tom notebooku si představuji alespoň to 2 K.Děkuji

Odpovědi na otázku

Pokud si chceš rychle zkazit oči, tak nejlepší cestou je nákup malého notebooku s vysokým rozlišením Váženě si myslíš, že bys třeba na 14" ntb mohl pracovat s textem při 2k rozlišení?

Určitě by mohl, protože většina lidí si ho zapne a říká si, jaké to je pěknéA vůbec neví, že má v Nastavení obrazovky - Měřítko a rozlišení - přednastaveno 175% S pozdravem

Spíš si to přepnou na 1366x768.

Ano, to je také varianta.A dokonce jsem se s tím i setkal, protože některé programy fungují všelijak, takže při tisku se něco nevytiskne, protože to je moc přiblížené. Do pdf tiskárny v pohodě. Tak mě pak napadlo, co tak nastavit přiblížení na 100%? No a najednou tisk z toho programu v pohodě. A jak pak vyřešit, když si uživatel stěžuje, že na to nevidí? Ano, nastavit nižší rozlišení

Omylem jsem kliknul vedle na nesouhlas. Ale přesně má slova.

Proč by nemohl, při zvětšení? Písmo bude mít dostatečně veliké, ale ostřejší a lépe čitelné.

Jde to naprosto v pohodě. Nastavíš prostě zvětšení 125% nebo 150%.

a v čem je pak výhoda 2K rozlišení, když stejně škáluješ, abys na to vůbec viděl?

ze nevidis raster obrazovky. Na niektorych monitoroch to vyzera ako milimetrovy papier na ktory sme kreslili grafy na ZS

ani na 15ce FHD nevidím rastr obrazovky. Teda předpokládám, že na to koukám normálně a ne pod lupou

napr. ked sa pozries na fullHD 32", tak to je extremne viditelne a to ja som slepy jak patron.

ono ale na PC monitory se obecně doporučuje FHD cca do 24 palců, na 27ky 2K a cca od 30 výš pak 4K.

možná před 5ti lety dneska je to jedno

Dneska je to už jedno, protože na každém monitoru si na stavíš velikost, jakou potřebuješ. Doba, kdy měly systémy a programy problémy se škálováním obrazu už je naštěstí pryč. Já osobně používám 14,1" FHD na notebooku a 27"QHD na monitoru a plánuji vyměnit monitor za 28" 4K.Takže za mě notebook s FHD nebo 2K a monitor s 4K - ideální volba.

ne není to uplně jedno. I pár let starý sw s tím mají problém.A 28" s 4k je nesmyslná volba. Pokud už chceš 4k tak je minimum 32" pokud tam tedy jak bukvice nechceš nastavit 125-150% zvětšení. (jako každej u kterýho jsem viděl 4k monitor - nikdo, opakuji NIKDO to neprovozuje nativně na 4k - a to ani na 30")

Ehm, když použiješ zvětšení v OS, tak samozřejmě používáš nativní rozlišení.

Já provozuji nativní 4K na 27"

ááá, zase jeden zarytý fanda starých časů a nesmrtelné kombinace 24" a FHD, což? Časy se nám trochu změnily a když tu máme FHD na mobilu nebo notebooku (kde to stejně všichni mají nastavené na 125 nebo 150% zvětšení), tak nevím v čem by měl být problém mít 4K klidně i na té milované úhlopříčce 24" Prostě dneska už platí, že vyšší rozlišení je lepší. Samozřejmě s jednou výjimkou a to jsou hry, kde stále narážíme na výkon grafických karet.

mám 27 palcový 2K a stejně používám zvětšení

použití: vb.net, c#, mssql, mysql, na dellu občas nějaká hraHuawei MateBook 13, 2160x1440, velikost ve win 125%Dell G5 15 (5587), 3840x2160, velikost ve win 150%oboje bez problémů, akorát v chrome/opeře občas zoomuji, externí monitor nepoužívám

Mám notebook 14" s 2880 x 1800 (WQXGA) rozlišením a mám to nastavený na 1980x1200, protože na tom malém displeji je to velké rozlišení zbytečný a hlavně to pak víc žere baterku.

Děkuji. Pokud budu mít nastavené rozlišení 2 K místo full HD, tak o kolik se průměrně sníží spotřeba na baterku? Vždy jsem měl notebooky s 15,6" displejem.. Uvažuji nad 14 "... Ale právě mě zajímalo, jak se Vám s těmito notebooky pracuje... Máte také nějaké doporučení? A jaké zkušenosti máte s dotykovými displeji? Uvažoval jsem nad notebookem yoga od Lenova. Určitě ocením 16 GB operační paměti, nabíjení skrz USB C, dlouhou výdrž na baterii, aby ten notebook byl celkem lehký... Preferuji procesory od firmy Intel, i5 nebo i7. Používal jsem pouze na noteboocích matné displeje, tak nevím ani jestli existuje matný dotykový displej, zatím jsem nehledal.

preference intelu je špatná volba, tiger lake aka 11. gen těch mobilních CPU je peklo, nemá to výkon a žere to jak BMW. Pokud ti záleží na výdrži baterie, tak jdi do ryzenu, ta výdrž na baterku je o dost větší.

intel má v mobilních procesorech zhrtuba 50% výkon při stejný spotřebě jako Ryzen. takže intel si do notebooku koupí opravdu jen srdcař a nebo ten kdo nechce aby mu NTB vydržel dlouho na baterii.Např. NTB s 10750H..https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-10750H-v... kdybych si koupil NTB s Ryzenem 4600U tak mám stejnej výkon s 1/3 spotřeby.Na baterku to vydrží fakt málo.Kolegové s Ryzenem jedou 5h, já sem po 2h bez nabíječky namydlenej.

Aktuálně jsou určitě lepší procesory od AMD, ale je fakt, že notebooky jsou hůře dostupné, ovšem do cca měsíce by už konečně měly dorazit nové stroje od HP a dalších. Některé dražší business stroje mají matné dotykáče, i když většinou v konfiguracích na míru.

matné dotykáče ?? to jsem ještě neviděl.. jako že je tam matný sklo ?

Jako že si to stříkneš matným autolakem a máš to pak jako "individual" za "příplatek" ceny toho spreje.

Levnější řešení mají na sobě zmatňovací vrstvu, dražší řešení jsou např. od Toshiba Cell in Touch.

Podle mě u 2K displeje nestoupne spotřeba a zátěž nijak zásadně. U 4K už by to bylo znatelné. I když, tohle platilo před pár lety, dnes už i integrované grafiky mají výkonu na práci s 4K víc než dostatek a moc se u toho nezapotí.

Na notesu za mne jedině matný displej. Měl jsem několikrát firemní dotykáč a je to hnus - pořád to vypadá upatlaně, pořád problémy s odlesky. A dotykové ovládání stejně je jen na občasné použití, takže ani v tom nevidím výhody.Na notesu bych bral jedině matný displej.

Díval jsem se na heureku a udávají na některé notebooky s intel i7 výdrž notebooku na baterii až 17 h, zatímco na AMD Ryzen třeba 15 h.. Tak jak to tedy je?? A co to vyšší rozlišení? 2k? Vzroste ta spotřeba nějak razantně?

Takže, nekoukej co udávají výrobci, ale koukni se přímo na youtube, kde třeba srovnávají ty stejné modely notebooků ale intel vs amd, vždycky vyhraje AMD, bude mít nižší teploty a větší výdrž, protože má modernější architekturu než shitel, a při 2k rozlišení ti klesne výdrž asi o 20%, aspoň z vlastní zkušenosti.

považuju za blbost mít na 15ce displeji víc jak Full HD rozlišení. A pokud mám nějak rozumně pracovat, tak já osobně radši budu tahat 15ku notes. Na dovolenku můžu mít i menší, ale pracovat se na tom už nedá.

Proč je blbost mít na 15,6" displeji vyšší než FHD rozlišení?

protože pak to škáluju abych dosáhl zobrazení odpovídajícího menšímu rozlišení a viděl na to...

No a? A v čem je problém? Na mobilu máme také běžně rozlišení odpovídající FHD a vyšší a nikoliv třeba 480x270 Pochopte už konečně, že je výrazný rozdíl v kvalitě zobrazení při vyšším rozlišení (vyšší rozlišení neznamená automaticky, že všechno musí být menší !!!!).Ideálně si někde vyzkoušejte 4K klidně i na 24" a pak sem pište moudra.

Můj aktuální telefon má 6.4 palce 1440x2960 a fakt nevidím žádný znatelný rozdíl k dobru proti předchozím 5.7 palce 1440x2560 a dokonce ani proti starému s 5.5 palce 720x1280. Ano, poznám TN vs. IPS vs. AMOLED, ale rozlišení na tak malém displeji při běžné pozorovací vzdálenosti fakt ne... Možná kdybych používal ve VR nástavci přímo na xichtu - tam určitě ano.Jinak notesů mi pod rukama projde taky celkem dost...

tak si to zrataj.. 5.5" display moze mat kolko? 150mm vyska? 1 pixel ma teda 150/1280 = 0,12mm. 40" monitor ma 880mm, pri 3840 ma teda 0,23mm na pixel. Ten tvoj najhorsi telefon ma daleko jemnejsi raster ako moj monitor, takze ak niesi Orol skalny tak tam rozdielov moc nezbadas. Tie rozlisenia na mobiloch su cisty marketing. Keby si ale mal fullHD na 40" bol by pixel 0,45mm

na mobile mam konkretne 153mm vysku displaya, je to 6,67" 2400x1080. 0,064mm. Najzbytocnejsia vec na svete, na 40" monitore by to bolo na sirku 13750x XY rozlisenie.

V tom případě má pro vás váš očař špatnou zprávu...Rozdíl mezi 720p a 1080p jen na 5,5" telefonu zřetelný. Neříkám, že je to něco zásadního. Každopádně, když koukáte do jednoho a vezmete do ruky druhý, měl by každý s dobrým zrakem vidět rozdíl. Písmo je daleko hladší a příjemnější na čtení.

ok .... my tady porovnáváme čtyřnásobné rozlišení na stejné uhlopříčce a ty přijdeš s porovnáním 6,4" v 5,7" při skoro stejném rozlišení. WTF???