» Poradna » Notebooky

Notebook, upgradovateľný, 13-14" dotyková obrazovka, do 1500e

Prosím o radu, chcem si kúpiť notebook, procesor i5 alebo i7, SSD disk, 16GB RAM, no ideálne, keby bol notebook do bucúdna upradovateľný na 32GB RAM, či už dokúpením druhého 16GB modulu, alebo vyhodením pôvodných modulov a dokúpením 2x16GB modulov. Ak by som sa zmestil do ceny, môže byť aj originálna konfigurácia 32GB RAM. Obrazovku by som preferoval dotykovú a s rozlíšením vyšším ako HD, napr. QHD. Grafická karta môže byť aj integrovaná. Maximálne rozmery notebooku môžu byť 32,6cm šírka a 23cm hĺbka... hrúbka nerozhoduje, samozrejme čím tenší a ľahší notebook (pri zachovaní upgradovateľnosti), tým lepšie.

Odpovědi na otázku

Solidní eshopy mají docela výkonné možnosti filtrování podle parametrů, tam bych možná začal. Nemůžeš čekat, že někdo má aktuální nabídku notebooků v hlavě nebo že to za tebe bude hledat. Tak zkus něco vyfiltrovat a pak se přijď zeptat na konkrétní věci.

Tieto 3 by som si vedel predstaviť, aj keď ten tretí nie je dotykový. Len neviem zistiť, či sa dá upgradovať RAM na 32GB.https://www.alza.cz/hp-spectre-x360-14-ea1002... https://www.alza.cz/hp-envy-15_1https://www.alza.cz/hp-pavilion-15-c

LPDDR4X = jenom pajene
DDR4 = pajene nebo sloty. Pavalion ma on board RAM

Koukl jsem na to a tim pádem můj prispevek níže doplňují že ani hp nemá sloty pro RAM. Musíš koupit rovnou 32GB. Třeba u Dellu je to 300 dolarů navrch proti 16GB. Ale je možné ze k i5 nebude varianta s 32GB pak připlatíš 100-200 dolarů za CPU

Pavilion má obecně dost špatnou pověst, co se zpracování týče...Třeba Probook má sloty na RAM i v těch malých úhlopříčkách, ale zas není myslím dotykový (což já osobně třeba preferuju, šmatlací displeje na notesu pro mne nemají žádné reálné využití, naopak mi lesklý povrch komplikuje práci).

ProBook hlavně nemá displej ale nejhorší možné zobrazovadlo které je problém už v dobře osvětlené místnosti, natož venku. O tom jak vyblité barvy to má ani nemluvě.A že nemá dotekový displej žádné reálné využití je tvůj dlouhodobý názor. Já zrovna kvůli dotekovému displeji změnil platformu, Apple prostě dotekáče nemá, takže jsem koupil Windows mašinu a s tím vyměnil i zbytek ekosystému. Osobně dotekáč používám často, už jen když chci něco označit na hloupém screenshotu, tak se to dělá daleko lépe, nebo když chci někomu nakreslit nějaké schéma, tak to nemusím tlačit do papíru a fotit. K rychlému poznamenání třeba telefonního čísla nebo termínu když má člověk zamčený počítač je to taky fajn, protože rychlou poznámku vyvoláš gestem i při zamčeném strojiDůvody pro dotekový displej prostě jsou, jinak by se to nevyrábělo, kdyby to lidé nekupovali. Že nemáš use case není problém těch zařízení ani lidí kteří ho mají.

Na kreslení schémat mám Wacom tablet. Stejně, pokud nemáš zařízení se stylusem, tak kreslit něco na displej prstem je totálně mimo a ani kapacitní stylus to nijak nevylepší...Stylus na tabletu / telefonu mi dává mnohem větší smysl na tebou zmíněné, než to dělat na notesu.

Super takže k laptopu taháš ještě tablet a máš ho na stole když jednou za čas uděláš nějaký náčrt. No každý to má jinak.Stylus je samozřejmost, taky ho dostaneš snad ke každému convertible.A tablet nebo telefon se sice použít dá, ale má to háček:1: je to další zařízení které musíš mít v danou chvíli u sebe a připravené k použití. Přesně z tohohle důvodu jsem opustil Apple ekosystém, super laptop, super tablet, ale musíš mít pořád dvě zařízení u sebe aby to fungovalo jak potřebuješ.2: když udělám screenshot na počítači a nemám Apple ekosystém (možná to funguje u Samsung počítače a jejich tabletů/mobilů, s non samsung počítačem ne), musím ho uložit, poslat do druhého zařízení, tam otevřít, upravit, uložit, poslat zpět... Příliš kroků navíc, takhle jen udělám screenshot, upravím a pak zkopíruju do schránky a vložím do mailu/komunikátoru, ani to nemusím nikde fyzicky uložit.Já chtěl buď tablet nebo convertible protože chci mít displej laptopu pod monitorem, na boku mi to nevyhovuje. Jenže pak klasický laptop zavází, když chceš použít externí klávesnici, nebo tam potřebuješ prostor na něco jiného... Convertible ve stanu nebo tablet s kickstandem nezabírají skoro žádné místo a je na stole spousta prostoruhttp://download.jirikocman.cz/stul/20221130_093135.jpgA jelikož často používám tablety, tak jsem zvyklý do obrazovky hrabat prsty, to jsem často dělal i u notebooku i když neměl dotekové ovládání, takže si to zaprasím tak jak tak. Navíc ty dotekové obrazovky, aspoň OLEDy co jsem zkoušel, se rozhodně nešpiní tak jak normální obrazovky, mají jinou povrchovou úpravu která nechytá tolik otisky.

1) telefon mám u sebe častěji než notes2) "Stylus je samozřejmost, taky ho dostaneš snad ke každému convertible."no, možná v tebou uvažované cenové relaci...

Ten telefon porad musis vytahnout a musis mit ten ekosystem. Navic se stylusem takze telefon za cenu toho laptopu

Kladieš často nereálne požiadavky.... Rada: daj si implantovať počítač rovno do hlavy a budeš ho ovládať rovno myšlienkami....

Chces jen dotyk nebo convertible? Ja koukal po convertible a tam budou problem sloty. Asus flip, acer spin, lenovo yoga a delly maji urcite pajene pameti. Nevim zda hp x360 spectre/envy maji sloty.

Pokud staci jen dotyk tak kouknout treba po thinkpadech pokud maji dotekove displeje. Asus, acer a lenovo yoga pro jsou zase pajene.

Jiří, ďakujem za cenné rady. Stačí dotyk.Presne ste to vystihli, treba nájsť značky/produktové rady, kde je šanca na upgrade a tam pozerať konkrétnu konfiguráciu.

Pod upgradovateľný zo 16GB RAM na 32 GB RAM naozaj považujete za to čo si myslím ? Veď toto dokáže aj každý "300€" NB ! Skôr by ma prekvapilo , keby NB za 1500€ nemal RAM 32 GB!

Fíha, ak je to také rozšírené, vedeli by ste mi, prosím, dať príklad notebooku, čo má zmieňované parametre a 32GB RAM alebo kde sa dá časom zväčšiť RAM na 32GB? Teda motherboard musí mať sloty na RAM a musí mať v popise, že zvládne aj 32GB RAMky. V ktoromkoľvek slovenskom obchode nájdete vhodný notebook, hneď si ho pôjdem kúpiť. Ešte raz vďaka!

Právě. Levné šunky mají sloty. Kvalitní a vybavené ultrabooky a convertible ne.

https://www.alza.sk/lacne-notebooky/18842920.htm Do 1500E s 32GB RAM, vzhladom na obmedzenie rozmerov iba 1, nema dotykovy display. Ked zusisi obmedzenie na rozmery, tak ich bude viac.A samozrejme ich bude o dost viac a urcite sa najde i nejaky s dotykovym displayom ked budes hladat nejaky s 8-16GB RAM a nasledne ich prefiltrujes, ci sa da upgradnut RAM na 32. Myslim, ze nebude problem sda do 1500E zmesit i s tym rozsirenim na 32GB.

Tu mas i verziu s dotykovym displayom, akurat starsou generaciou procesoru: https://www.czc.cz/asus-expertbook-b5-b5402f... Predpokladam, ze ta aktualna bude dostupna tiez i s dotykom.

Páni,ďakujem za cenné rady, skúsim ešte posurfovať a pohľadať niečo, čo by vyhovovalo bez ďalších upgradov... ak by vám ešte niečo napadlo, alebo by ste mali konkrétny tip, sem s ním.

Myslím že kolega tady trefil ten Expertbook od Asusu, má jeden slot na RAM a model co linkoval 16GB on board.Navíc má i nejlepší displej co se do toho modelu dává - 400 nitů, 100% sRGB, jsou modely i s 59% sRGB (45%NTSC) a 250 nitů nebo 300 nitů a 100% sRGB.Pokud to máš na grafiku a jde ti o barevnou přesnost, bral bych 100% sRGB jako absolutní minimum a spíše koukej po něčem s +- 100% DCI-P3, třeba všechny OLEDy mají cca těch 100% DCI-P3, 10 bit. Za mě naprosto úžasné displeje, často v té kategorii 2,8k rozlišení, dobrý kompromis mezi jemností a spotřebou v porovnání s 4k. Ale u OLEDu počítej s vyšší spotřebou než u IPS.Ale těch 16GB + sloty je problém, to už lépe seženeš 32GB variantu bez slotů.Třeba: https://www.alza.cz/lenovo-yoga-slim-7-prox-1... ale chtělo by to tmavou variantu, světlé klávesy si moc nerozumí s podsvícením za dne. Je to 14,5", 3k displej, rozměrově je to ale skoro stejné jako 14". Pájené paměti ale rovnou 32GB. Provedení těla velice solidní, ty zaoblené hrany jsou super když to člověk nosí, mám Yoga 7 překlopnou, tam je to zaoblení hran ještě podstatnější neb to člověk používá i jako tablet. Byť nejraději to používám v režimu stanu - http://download.jirikocman.cz/stul/20221130_093135.jpg

Čo poviete na toto: https://www.zen-shop.sk/produkty/asus-expertbook-... ASUS ExpertBook B7 Flip B7402FEA Star BlackIntel Core i7-1195G7 (2,90-5,00GHz) (BNCH-10959b)14,0" WQXGA 2560x1600px Antireflexný Touch IPS 400nits LED32GB DDR4M.2 PCIe SSD 1000GBIntel Iris Xe GraphicsWin11Pro 64-bit

To je právě asi jediná možnost, kde máš rozměr/funkčnost, plus sloty na RAM.Pokud ti nevadí dva roky stará platforma (11.gen Intel), tak proč ne.

Tiger Lake je predposledná generácia, nie?

predposledna je 12 a nastupujuca, ktora prichadza, minimalne su uz vonku testy je 13

Ešte by sa dalo toto:https://www.zen-shop.sk/produkty/asus-zenbook-fli... &intel Core i7-1165G7 (2,80-4,70GHz) (BNCH-10517b)14,0" 2,8K 2880x1800px Lesklý Touch OLED 16GB DDR4M.2 PCIe SSD 512GBIntel Iris Xe GraphicsWin11H 64-bitAle ten prvý by bol asi lepší...

Ten Flip bych upřednostnil. výkonově to nebude zrovna velký rozdíl ale ten display je bomba, Minulý měsíc jsem měl doma Flipa s AMDčkem, nakonec jsem ale bral Yogu s Intelem a podobným OLED displejem. Upřímně, horší displej už bych nechtěl.Nicméně koukám to je verze s 16GB (Asus asi 32GB ve Flipu vůbec nenabízí) a Flip nemá sloty.

Na stejný peníz tě vyjde tohle: https://www.alza.sk/lenovo-yoga-7-14ial7-stor... Máš v tom 1TB disk, 6E wifi, displej je podobný, paměti už jsou DDR5, i když to je celkem jedno. CPU je výrazně výkonnější jak v single tak multi. Přesně tohle jsem si před 6 týdny koupil a právě z toho píšu.Ale 16GB bez slotů, navíc verze s 32GB nejsou.

Teď jsem hledal něco obyčejného známému, ale co mě vadí, že například u AMD Ryzenu (Intel je na tom podobně) koupíte v ČR jenom cca 2 roky staré notebooky řady 5000. Řada 6000 je zde od jara letošního roku, řada 7000 bude po Novém roce.Mně osobně kupovat 2 roky starý ležák z e-shopů připadá blbě. Ano, cena rozumně je od cca 15000 Kč za slušný notebook. Zkoušel jsem hledat ty letošní modely řady 6000, a našel jsem jen na Amazonu, a u nich je cena od cca 25000 Kč snad bez disku a Win.Intel je to stejné, doprodávají se herní řady 10000, všude jsou řady 11000, řada 12000 nikde v prodeji a na jaře má být řada 13000.

6000 řadu AMD koupíš, je toho hodně ve střední třídě = 25-45 tisícTřeba Yoga 7 - https://www.alza.cz/lenovo-yoga-7-14arb7-stor... necelých 29 tisíc (rozbalená za 26, sám jsem bral Yogu 7 ale s 1240P, rozbalenou za 27. Jako nové, 16 hodin provozu na disku, 2 cykly baterky)Za 33 máš Youg s 8 jádrem https://www.alza.cz/lenovo-yoga-7-14arb7-ston... Thinkbook za 23 https://www.alza.cz/lenovo-thinkbook-13sa dalšíhttps://www.alza.cz/acer-swift-edge-sfa16-41 - luxusní 16" s 1,17kg váhou, jeden z mála větších bez neergonomického numerického bloku, 4k OLED displejem být convertible, jdu do něj...opačný extrém, pidi 13" s 2,8k OLEDem, 1.1kghttps://www.alza.cz/asus-zenbook-s-13-oled-um... A věci s Hčkovými a HSkovými ani nemluvě, ale to jsou stroje mimo můj hledáček... Na Alze máš ale s 6600H či 6800H minimálně Legion a Inspirion s cenami cca od 28-35 tisíc...Na CZC je lepší filtrování, tam toho dostaneš určitě daleko víc a snadněji

Dell

Nejlépe upgradovatelná je řada Precision.

No koukám na Dell a tedy ta řada se moc dobře upgradovat nedá, dokonce se ani nedá konfigurovat - ram disk, displej, nic... Všechno to má navíc profi NV grafiky - T550, A1000, A2000... U všeho uvádí 37-50% slevu a po slevě je to nejméně 17 set dolarů. https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/s... Nevidím tam ale nikde ani dotekový displej.

Ale tohle XPSko vychází nějak podezřele levně 1699 dolarů - https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/x... 32GB, 1TB disk, 3,5k dotekový OLED...Podle mě chyba, protože to sdamé s 16GB RAM stojí o 300 dolarů víc :D

Juuuj. Ten by som bral... Akurát problém so zárukou, US produkty (ak sa nič nezmenilo), nemajú v Európe záruku a aj na domácom trhu väčšinou len 1 year limited warranty. A teraz mám noťas z US, americká koncovka, redukcia, celkom slušný PITA.

XPS 13 Plus u nás koupíš, otázkou je zda mají prodejci v nabídce právě takovou konfiguraci.Ale bacha, jak jsem pak na tu cenu koukal, tak normální cena je 2099 ale Dell právě na tuto konkrétní konfiguraci měl slevu 400 dolarů. Tzn u nás cca 60k CZK nebo cca 2,1k €XPS Plus už je prémiová řada. Zase jeden z mála laptopů co má skleněný touchpad s haptikou jako Apple který je v tomto směru špička na trhu. Dell ho ale maskuje, není jakkoli zvýrazněný, takže tu skleněnou plochu nijaknezvýrazněnýnOsobně bych měl problém s těmi senzorovými funkčními tlačítky. To beru jako největší bolest.A pak na začátku prodeje bylo hodně problémů s kvalitou - Dell to ale poctivě měnil - to už by ale mělo být pryč.

Dámy a páni,v prvom rade sa chcem poďakovať za vaše rady a čas, ktorý ste mi venovali. Za jeden deň toto fórum vygenerovalo odpoveď na moju otázku, aký notebook vybrať, považujem to za skvelý výkon!Rovnako skvelé je, že existuje skutočne "živé" fórum a ľudia ochotní poradiť na rôzne témy... udržte si tento entuziazmus a aj pre mňa je to lekcia, zive.cz už mám vo favorites a občas sa tu zastavím, či aj ja viem s niečím pomôcť.Víťazom sa stal už spomínaný ASUS ExpertBook B7 Flip B7402FEA Star Black.https://www.zen-shop.sk/produkty/asus-expertbook-... Je v ňom všetko, čo som chcel, nič nemusím upgradovať a 100 eur nad pôvodný cenový limit viem akceptovať. Lenovo stratilo body na tom, že je to čínska firma, nechcem zabiehať do geopolitických debát ani do konšpirácií o sledovacích čipoch v zariadeniach... ale... proste dnes vyhral Taiwan Druhým dôvodom bola logistická jednoduchosť celého nákupu, proste mám predajcu doslova pod nosom Ďakujem ešte raz, nech sa vám všetkým darí!Michal

Priatelia, kamaráti,je mi do plaču. Neuvedomil som si, že vybratý notebook (B7) má väčšiu hĺbku ako 23 cm. Bohužiaľ v rozmeroch sa neviem posunúť.Ten distribútor, čo ho mám pod oknami, predáva aj iné značky. Ak by som mal možnosť, asi by som nebral Lenovo, ale niečo iné (viem, osobná preferencia). 1) Nižšie dávam linky na notebooky, čo by prichádzali do úvahy, zoradil som ich podľa toho, ako by som si asi vybral... Zmieril som sa s tým, že bude 16GB RAM a že sa nebude dať upgradnuť. 2) Aký je rozdiel medzi Yoga 7 a Yoga 9? Tá 7ka sa mi páči viac, i7 a 250 euro menej...3)Máte prípadne pocit, že by bolo lepšie počkať do jari? Že to ponuku vylepší?Ďakujem za Vaše postrehy k uvedeným notebookom nižšie.Michalhttps://www.acer-shop.sk/produkty/acer-spin-5-sp51... https://www.lenovo-shop.sk/produkty/lenovo-yoga-7-14... https://www.lenovo-shop.sk/produkty/lenovo-yoga-9-14... https://www.dell-shop.sk/produkty/dell-inspiron-14... (predpokladám zlý display, ale pamäť sa dá upgradnuť)https://www.zen-shop.sk/produkty/asus-rog-flow-x1... https://www.acer-shop.sk/produkty/acer-travelmate-...

Ten Acer Spin 5 má na Zive.cz celkom dobru recenziu:https://www.zive.cz/clanky/recenze-notebooku-...

Ja jsem pro yoga 7. Sam jsem si ho nedavno koupil byt jen s i5

Ano, to je moja 2. voľba. V čom považuješ Yogu 7 za lepšiu ako ten Acer? Okrem ceny...

Ešte jedna pozitívna recenzia:https://www.pcmag.com/reviews/acer-spin-5-2022

A čo by ste povedali na tento HP Envy x360 13-bf0002nc.Intel Core i7-1250U (3,50-4,70GHz) (BNCH-11563b)13,3" 2,8K 2880x1800px Lesklý Touch OLED 400nits OLED16GB DDR4 4266MHzM.2 PCIe SSD 1000GBIntel Iris Xe GraphicsWiFi / BT / USB 3.2 / Thunderbolt 4 / bez DVDWin11Pro 64-bitstrieborný HliníkJediné, čo mi príde čudné, že má Intel Core i7-1250U kde benchmark udávajú 11563b a v tom Aceri je Intel Core i7-1260P s benchmark 17074b. Je to zásadný rozdiel?https://www.hp-shop.sk/produkty/hp-envy-x360-13-...

Najdi si rozdiel medzi U a P radami Intel procesorov, potom pochopis ten rozdiel vo vykone, viac sa mi tu vypisovat nechce.

Ten výkon navíc tam vůbec nemusí být, záleží na power limitu který nastaví výrobce a uživatel na zvoleném power režimu. V Yoga 7 můžu mí TDP 15W stejně jako mají laptopy s 1235U, naopak v tom laptopu s 1235U si klidně člověk může nastavit vyšší power limit...

Ďakujem, toto bola dôležitá informácia... P ide na výkon, U na rozmery a výdrž batérie...

Pozeral som benchmarky... ten procesor v Acer spin 5 (Intel Core i7-1260P) má cca o 30% vyšší výkon (o 2 jadrá viac) ako ten v Intel Core i7-1250U v HP Envy. Radšej obetujem OLED displej a vyššie rozlíšenie za vyšší výkon...Ešte niekto má nejaký nápad?Ďakujem,Michal

Ale 1250U je 9W TDP, bude ho držet power limit. 1210U, 1230U a 1250U jsou dělané na pasivní chlazení. Nevím jestli ten spin má pasivní chlazení...Pokud mu nastavíš stejný power limit jako 1255U nebo 1260P tak ty procesory budou mít podobný výkon (pokud to zvládne chlazení laptopu)

Neriešme už moc technické detaily, som na hranici toho, čo som z technických špecifikácií schopný pochopiť. Možno som to mal napísať inak, 1260P má v benchmarkoch o 30% vyššie skóre ako 1255U. Teda notebook s 1260P by mal byť pri výpočtovo náročnej práci o 30% rýchlejší... alebo sa mýlim? Ďakujem,Michal

A benchmarky jsi viděl z toho laptopu který chceš koupit? A v jakém power režimu to bylo dělané a v jakém power režimu to budeš používat.U laptopu to není tak jednoduché, záleží na power limitu CPU v daném stroji, jak má agresivní chlazení, některé preferují vyšší výkon a vyšší hluk, některé nižší hluk a nižší výkon i když mají stejná střeva.Další věc je v jakém power profilu to budeš používat. Max perfromance bude mít jiný výkon než power saving mode.

Jen ti tu dám čísla z CB23 co jsem měři svou 1240P v Yoga 7.Extreme perfromance (PL2 64W, PL2 po dobu max 28s, PL1 40W, ale snižuje ho na cca 25W aby držel teplotu CPU na 62 stupních a držel tiché chlazení, Yoga preferuje nižší hluk před výkonem)CB multi jednou běhu: 9978CB multi 10 minut: 7139Inteligent cooling (PL2 40W, PL1:25W)CB multi jednou: 9403CB multi 10 minit: 6522Battery saving (PL2 25W, PL1 15W)CB multi jednou: 4602CB multi 10 minut: 4475Stejné CPU ale různé výkopny. 1250U pokud bude mít PL2 25W a PL1 15W, bude mít podobný výkon jako moje 1240P v power saving módu, ale počítám že PL1 bude tlačená na těch 9W a PL2 nemusí být ani 25W. Takže výkon toho CPU bude pod tím co má moje v power saving mode.To není chyba ale vlastnost. U laptopu víc než na CPU a potažmo i grafice pokud je diskrétní, záleží na šťávě, kolik do toho CPU jde.

Rozumiem, ďakujem.Benchmarky tých dvoch konkrétnych notebookov asi nenájdem. To HP je mi sympatické. OLED, vysoké rozlíšenie, lepšie dielenské spracovanie. Ten konkrétny Acer Spin 5 je vraj hlučnejší (prieduchy na celej zadnej strane, heat pipes vo vnútri), asi agresívnejšie chladí, aby vyždímal z procesoru viac. Cenovo sú porovnateľné.Ja preferujem tichší chod, len sa bojím, aby som za tie peniaze nekúpil niečo, čo rýchlo zastará. Keby som bol gamer, idem do výkonu... Dosť robím v Photoshope (externý monitor, takže je jedno, či má notebook OLED, alebo nie) a občas video... HP by bol dokonalý na kancelársku prácu a pozeranie YouTube, ale ak má mať výkon ako Yoga 7 v saving mode, tak potom zoberiem radšej Yogu, alebo Acer.Čo by ste teda poradili?

Len pre istotu, to bol Cinebench R23?

U-čkový procesor som vyradil, takže to vidím na:ACER Spin 5 SP514-51N-7513Intel Core i7-1260P (3,40-4,70GHz) (BNCH-17074b)14,0" WQXGA 2560x1600px Lesklý Touch IPS 425nits LED LCD, 16GB DDR5https://www.acer-shop.sk/produkty/acer-spin-5-sp51... alebo LENOVO Yoga 7 14IAL7Intel Core i7-1260P (3,40-4,70GHz) (BNCH-17074b)14,0" 2,8K 2880x1800px Lesklý Touch OLED 90Hz 400nits OLED, 16GB DDR5 4800MHzhttps://www.lenovo-shop.sk/produkty/lenovo-yoga-7-14... Final thoughts?