» Poradna » Notebooky

Notebook pro X-Plane 11

Ahoj, mám takový dotaz. Jaký notebook cca. do 30 000 Kč je podle Vás nejlepší na hraní X-Plane? ( samozřejmostí je to, že bych přikoupil chladící podložku ) Chtěl bych, aby to jelo třeba na střední, nejlépe vysoké detaily třeba na 30 FPS pokud to je možné.Díky za každou radu

Odpovědi na otázku

Recommended Hardware Requirements:CPU: Intel Core i5 6600K at 3.5 ghz or fasterMemory: 16-24 GB RAM or moreVideo Card: a DirectX 12-capable video card from NVIDIA, AMD or Intel with at least 4 GB VRAM GeForce GTX 1070takze sa vyprdni na nodbug a kup desktop s parametrami vyssie. Dnes asi ryzen3600/core i5 10600k, 32GB ram, 2060s

Já bych to tak i udělal, jenže když někam jedu a chcu si zahrát, tak si sebou desktop asi nevezmu

vies, ze zavislost na hrach je oficialne choroba a da sa (skusaju) ju liecit?

Někteří lidé mají koníčky.A některé koníčky jsou drahé, jiné jsou ještě dražší. Hraní X-Plane na cestách je vlastně prkotina.

XP11 na cesty? XP11 je propracovaný letecký simulátor - žádná arkáda a na rozdíl od FSX se ani nedají nastavit arkádové vlastnosti jako je automatická směs nebo automatické kormidlo => pro hraní XP11 jsou potřebné poměrně kvalitní pedály, joystick a plynová páka a upřímně si moc nedovedu představit, že bych tuto sestavu sebou někde tahal v samostatné tašce, obzvlášť při dnešních váhových a rozměrových limitech zavazadel... Vykašli se na to. XP11 si nech na doma na pořádný PC a ergonomický a pohodlný posez a na cesty si pořiď nějaký pracovní notebook s integrovanou grafikou.

Ale jinak dík za radu

Na X-plane si vylámou zuby i mnohem dražší desktopy, pokud nechceš lítat nad holou plackou bez jakýchkoliv objektů. Zejména je extrémně náročný na jednovláknové výkon procesoru, takže potřebuje vysoce taktovaný CPU, třeba jen s méně jádry, ale alespoň 4,5GHz. V podstatě máš jen dvě možnosti, zapomenout na X-plane nebo na notebook. Méně reálnou kombinaci sis ani vymyslet nemohl.

Dobře, je fakt že je náročnej, ale já bych rád notebook. Myslíte si, že když si koupím například Legion Y740 s 2070 max-q a I7 9750H bude se to nějak rozumně dát hrát? Díky

chvilu kym sa to zahreje a zacne dropovat frekvencie procesora aj grafiky.

Teoreticky ten procesor stačit bude, ale je otázka, jestli má ten notebook dostatečné chlazení, aby tepelná ochrana nesnižovala výkon procesoru. A hlavně musíš počítat s tím, že hrát se dá stejně jen v dosahu zásuvky, ne na baterku.

Je jasné, že ste X-plane nikdy nepoužiliOficiálne podprované stroje sú 1ž-jadrový Thgreadripperhttps://xforcepc.com/computer-systems.htmlA za druhé na Pro verziu potrebuje buď macOS, alebo GNU/Linux.Lebo len tie dva OS majú certifikát na výcvik na trenažéri na pilotnú licenciu FAA. (X-plane je zjednodušená verzia SW dominantného dodávateľa leteckých trenažérov na pilotné licencie a špeciualizačné kurzy Boeing-u a Airbus-u)

Jistěže použil, pohybuji se v komunitě uživatelů leteckých simulátorů asi dvacet let. A ne, X-plane opravdu není základem simulátorů B737 a A320.

Pokud nechceš lítat rozmazaným flekem nad jinými rozmazanými fleky tak si na tom vyláme zuby i ta RTX 2070. Na podzim by měla NVidia představit nové grafiky takže bych asi počkal co to bude a doufal, že to bude použitelné.

Jenže u X-plane (nebo P3D, popř. FSX) není problém v grafice, ale v procesoru. Jsou to principiálně už hodně zastaralé aplikace (z důvodu udržování zpětné kompatibility) a jsou téměř čistě jednovláknové a jediné co je dokáže trochu nakopnout, jsou procesory s extra vysokým výkonem v jednom jádru. Bez toho může mít RTX 2080Ti a stejně se bude plácat třeba na 20fps, pokud bude trochu hustější krajina s vegetací a budovami. Bohužel neumí využít potenciál moderních grafik ani mnoho jádrových procesorů.

No on bude ten procesor bez grafiky taky k ničemu. Což je trochu problém i z hlediska chlazení. Protože se moc nepočítá s tím, že pojede na plno grafika i procesor, většinou totiž stačí, aby jel procesor na 50% takže se to uchladí, ale 2 komponenty na plný výkon už se chladí blbě.

Samozřejmě procesor bez grafiky nepomůže, ale bohatě s rezervou stačí grafika střední třídy. Nějaká ta 1650/1660 na plné detaily ve FHD nebude limitem. Ale musí to zvládat v první řadě procesor. Teď nedávno byla vydána testovací verze, která přešla na grafické rozhraní Vulcan, které údajně trochu ulevilo procesoru a přesunulo část práce na grafiku, ale zase to přineslo jiné chyby, které se teprve budou ladit.

To by se mělůo v aktuální 11 snad konečně měnit, už by měl podporovat i mnohojádrové Threadrippery apod.

Teď jsem vyzkoušel Betu 11.5 na Macu - při přepnutí na Metal jsou jádra CPU vytížená vcelku rovnoměrně, zatímco při klasickém OpenGL je to všechno na jednom jádře, protože OpenGL nepodporuje více vláken, a to je celý ten problém.

Xplane 11 rozjede na 1080p v pohodě skoro na každým "herním" noťasu, na tenhle typ hry stačí v pohodě 30fpshttps://www.notebookcheck.net/X-Plane-11-Benchmarks.287... Jinak pokud to se simulátorama myslí vážně, tak stejně bude potřebovat pořádný joystick pokud možno i s pedály, pak jaksi postrádá notebook smysl, stejně tak bych se spíš orientoval na požadavky FS2020 a ty jsou trochu někde jinde, stejně tak na simy je ideál mít buď nějaký velký UW lcd, nebo 3x 16:9, pak je ten pocit úplně někde jinde, než lítat na mrňavý 15"

Ano, rozjede v holém základu, s omezeným autogenem a bude lítat nad holou plackou. Pak to rozjede víceméně na čemkoliv Pokud to poladí, aby to aspoň trochu vypadalo a dalo se na to dívat, tak to je konečná, zasekne se na nedostatečném výkonu procesoru.

V tom benchmarku je ryzen3 1200 a dá 50fps na high v 1080p a takový i5 9300h má o cca 50% vyšší singlethread výkon

Ano, ale jak jsem psal, bude lítat nad holou plackou bez detailů.

Jinak samozřejmě souhlas s tím joystickem, ten je naprosto nezbytný a ideálně i pedály.

Do 30k je to asi nejlepší poměr cena / výkon na hry aktuálně https://diit.cz/clanek/recenze-msi-gf65-t...

No jo, ale tazatel chce hrát X-Plane 11. To je celkem specifické, ne jen "hra". Takže "obecný" herní notebook fakt není dobrej, protože je to CPU-intensive

Ano, ale ta hra nesmí být letecký simulátor. Což je trochu problém, když zrovna to tazatel chce.

Ano, zmineny Lenovo Y740 bude vhodný. Na trapne komentáře zdejších zamindrakovanych picusku se vykasli.

Pak to může reklamovat u tebe

On si bohuzel ani neuvedomuje, ze chladici podlozka je naprosto k nicemu. Bude nemile prekvapen.