» Poradna » Notebooky

Notebook pro mámu

Ahoj,vybírám notebook pro svoji mámu a vůbec nevím, co vybrat. Je hodně nenáročný uživatel, de facto používá jen web. Požadavky jsou:- Nízká cena- Displej max 14"- Slušná výdrž na baterkuDíky za případní reakce

Odpovědi na otázku

Dobrý den. Otci jsem koupil dostatečný NTB pro tyto účely na bazaru za 1800,-. Ale zaráží mne váš požadavek na vysokou výdrž baterky. Máte k tomu důvod?

Zdravím, právě bych šel do něčeho nového, ať mám v tomto klid a nemusím řešit problémy s bazarovým zbožím. No výdrž na baterku není určitě kvůli cestování, ale kvůli pohodlnosti, používá to většinou někde na gauči a nechce se ji připojovat, odpojovat a uklízet nabíječka

jestli to chce na doma, tak je podle mne 14ka moc malá. Zrak se časem horší a na malý displej není moc vidět. Proč ne normální 15ka? Na klíně to nevadí. Malé notesy maj smysl akorát pro někoho kdo často cestuje.

No můžu ji ještě přesvědčit o 15ce, ale teď má právě docela historický netbook, 10" a byl by to moc velký šok asi. Na druhou stranu by v té patnáctce zase byla mechanika, to se taky někdy hodí.

tak jí nějaký dones ukázat, pokud něco máš. 15ka má větší displej i pohodlnější klávesnici než 10ka., nebo jí vytiskni screenshot v měřítku 1:1 ať má porovnání.

Jo, jednu 15ku tady mám, zkusím ukázat a kdyžtak budu vybírat i v těchto vodách. Na druhou stranu její první otázka byla, jestli si má koupit stejnou velikost, jakou má teď (10"), nebo větší, ale je otázka co je větší pro ni, zkusím ukázat tu 15ku

určitě ukaž - mám zkušenost s 10kou netbookem, 12kou ultrabookem, několika 15kami notesy a i 17kou. 17ka je už moc těžký krám, ale 15ka je v pohodě, pokud neřešíš vyloženě hmotnost a rozměry kvůli cestování.

Ale bol by to príjemný "šok" ak vôbec. Kto má Trabanta, nie je schopný jazdiť na BMW X5?

Sedět na gauči s NTB - je to asi o zvyku, ale tatík si prostě udělal místo na stolku a má to napájeno nonstop - nikdy si nestěžoval. Na brouzdání po netu můžete koupit nějaký 10" tablet. NTB bych kupoval jedině 15" a víc, za 2500,- je nabídka na bazoších velmi vysoká. Zaměřil bych se na numerickou klávesnici, matný monitor, kovové panty.... ale dá se koupit i levněji a případný ulomený pant zafixovat. Když s tim nebude běhat po domě, ale používat to jako stolní PC, určitě bude stačit.

1) určitě procesor Intel, grafika určitě Intel2) doporučuju matný displej3) proč 14ka? Ona s tím často cestuje?

jo a potřebuješ to s Windows?Napadl mne netbook bez OS - klidně i s Atomem/Celeron N, ale radši 4GB RAM a dát třeba nějaký linux - např.http://bit.ly/lubuntuw7Trusty

Jo, matný displej určitě, to mi i sama říkala, necestuje s tím, ale teď má desetipalcový a kdybych jí koupil 15,6, bude dost překvanená No systém bych volil určitě windows, je na to zvyklá, ví na co kliknout a které oznámení jsou důležité a které ne, prostě rodiče 50+.

můj praděda má od 60 desktop s linuxem a je v pohodě - nabídku start to má taky, ale on má stejně ikonky na ploše (Internet, Dokumenty ap.), jako měl vždycky. On se taky dost bál virů apod. a tady se mu nic dostat nemůže.Podle mne by 15ka byla pohodlnější - třeba zjistí, že je to fajn, když může na displej koukat z větší dálky a vidět na něm víc.

Jo, pro mnohé lidi zvyklé na Win XP / 7 je přechod na Win10 docela brutál šok, tak aby ses nedivil...

Tak na displej se jí ještě zeptám, třeba by do 15ky šla. Co jinak tento kousek?https://www.czc.cz/lenovo-e31-70-cerna_5/180... Teoreticky by se to dalo? Výkonově je to asi v pohodě, displej jen HD, aspoň ale bude mít věš větší a jediné, z čeho mám strach je Lenovo (ser¨vis případně, ale i provedení apod.)

ještě potřeba vyřešit:1) kdo na tom notebooku instaluje programy a aktualizace, kdo hlídá zabezpečení- pokud matka není počítačově zaměřená, tak asi admina nedělá - v takovém případě by neměla mít účet s admin právy!!!2) na jaké Windows je údajně zvyklá?3) jaký software vlastně používá a co na notesu dělá?

1) Mám to nastarosti já Běží jí tam Comodo a ten účet jí udělám bez práv, to je dobrý, žes mi to připomněl, abych to udělal hned na začátku2) No je zvyklá na 7čky, takže desítky budou trochu šok, ale to se nedá nic dělat, to jer prostě vývoj3) Používá opravdu jen Firefox, VLC a teď jsem ji nalákal, že by tam mohla přes DVB-T tuner sledovat televizi, ale to bych musel nainstalovat nějakej hodně easy program, nebo ji koupit tuner s dálkáčem, aby program pustila a pak už to ovládala tím

"Používá opravdu jen Firefox, VLC"Takže Windows nepotřebuje a podle mne není důvod ji nutit zvykat si na Win 10. Windows XP zná? Pokud ano, tak ji ten linux ničím nevystraší - už jsem to dával na starší PC i několika důchodcům s tím, že jim občas udělám update.Na slabším HW to bude rychlejší než Windows a i bezpečnější - žádné Comodo ap. netřeba a Firefox i VLC tam vypadá úplně stejně. Zkus si to spustit z flash disku nebo DVD v live režimu ₌ systém jede bez instalace z usb/DVD a uvidíš...

a k tomu DVB-T - pro starší lidi je podle mne vhodnější jim koupit normální televizi - sžijou se s tím líp (pokud teda nejde o aktivní IT nadšence).

Lenovo nebrat až od řady ThinkPad.

Hm, taky jsem neslyšel nic moc dobrého, dokonce chlápek v TSbohemia mě od lenova odrazoval, že ten servis je šílený, provedení taky a že se prostě Lenova reklamují mnohem víc než jiné značky

do 2jadrového N28xx/30xx by som nešiel

jestli s tím opravdu chodí spávat, NTB bych neřešil - buď opět netbook nebo prostě větší tablet....