» Poradna » Notebooky

Notebook na VŠ

Zdravím,již jsem se na dost noťasů díval, ale vůbec se v poli s ntb neorientuji a nemám žádné zkušenosti, tak bych se rád vás zeptal na názor/poznámky/zkušenosti (a doporučení).Požadavky - co nejdelší výdrž na baterku, nízká váha, výkon, tiché/dobré chlazení. Další věc je, že nechci noťas co má design jak kdyby vyšel 10 let zpátky (jako je například MB Air M1.. i z hlediska velikosti to je hrůza), nebo nějaké herní designy (nepotřebuji egpu, mám stolní pc).Cena okolo 30k. Většinou jsem se díval na Lenovo Yoga Slim 7 Pro/IdeaPad pro, nebo Zenbook 14 OLED, ale konkrétní modely vůbec netuším.Mimo to jsem se díval i na MacBook Pro 14" M1, ale u toho stále nevím, zda extra potřebuji za něj dávat 50k, byť z hlediska výkonu/chlazení a jeho hlasitosti/displeje mi přijde parádní (využít bych výkon zřejmě využil, ale nejsem ten člověk, kterému extra vadí, zda něco dělá 5 nebo 10minut). Z hlediska OS mi to je taky fuk.Proto bych byl rád, pokud byste mi doporučili nějaké noťasy v té ceně, nejlépe ze zkušenosti. Na různé jsem se díval i na youtube, ale z toho jsem mnohdy nic moc nevypozoroval (často chlazení).Díky.

Odpovědi na otázku

Víc protichudné požadavky jsi asi vymyslet nemohl "Požadavky - co nejdelší výdrž na baterku, nízká váha, výkon, tiché/dobré chlazení"Všechno to jde úplně přesně proti sobě. Potřebuješ velkou baterku, ale přitom chceš nízkou hmotnost a k tomu výkon. A proti tomu tiché chlazení, přičemž to je zase úplný opak dobrého chlazení. No a ideálně aby to vše bylo designové a tenké Budeš si bohužel muset stanovit priority a vybrat si, které z těch požadavků jsou důležitější, než jiné, jinak požaduješ stroj, který neexistuje.

To je pravda, ale tím nízká váha úplně nemyslím 1Kg, ale spíše tak do 1.8.Každopádně není tohle naopak definice Macbooku? Co jsem se díval, tak u Pročka i na plný výkon to jede sotva slyšitelně, výkon má, baterku skvělou taky. U konkurence snad taky něco je (třeba Dell XPS, ale ty jsou v cenovce u MB).A tenké to taky úplně být nemusí, jen nechci takové ty herní krávy. Ten design byl spíše k displeji, kdy dnes opravdu nemám v oblibě obří rámečky. Zase není nutné vše brát doslovně, ale s trochou rezervy. Spíše to beru oproti poslednímu noťasu, který jsem měl s GRX 950M a nějakou i5, který byl dobrá stíhačka při zatížení.

Ještě trochu upřesnit, co by ten noťas měl zvládat. Definice "Notebook na VŠ" je nicneříkající, není z toho poznat, jaký ten výkon potřebuješ a jestli je nebo není nutná externí grafika atd.

Psal jsem - eGPU není potřeba. Proto se především dívám na ty s integrovanou. Co se týče výkonu - různý sw od Adobe (video, fotky), různá IDE, sw dev programy... Nějak jsem tohle nespecifikoval proto, protože když už jsem napsal, že nepotřebuji externí gpu a cena kolem 30k, tak už si tam moc vybírat nelze, jen ta hromada různých modelů.

a to nevadi, ze ten tvoj MacBook Pro 14" M1 najlacnejsi stoji 2x tolko ako mas rozpocet a ma len 512GB SSD? Kam das vsetky tie aplikacie a data? Ja si naopak myslim, ze cokolvek od apple je out.

512GB SSD mi stačí. Teď ve stoláku mám taky jen 512GB.Na zbytek mám hdd.To spíše u stoláku chci dokoupit 1-2TB ssd, u noťasu mě ta potřeba ani nenapadla. Ale asi fajn point, kouknu na to i z tohohle pohledu. A k ceně - s ISIC slevou to vyjde kolem 52-53k, což je kolem 20k navíc, proto jsem jej ještě nevzal a dívám se na jiné možnosti. Každopádně vesměs vše co kupuji, tak se dívám spíše na budoucnost toho produktu - ne že to teď stojí 50k, ale pokud mi bude sloužit bezproblému minimálně 5 let, tak na rok 10k je v pořádku. Nemluvě o tom, když s ním budu později vydělávat (případně u Applu se dá i celkem dobře dívat na výkupní cenu).Ale stejně tak se samozřejmě dívám celkově na to, zda ten produkt potřebuji a dá mi něco extra navíc oproti konkurenci. Takto jsem kupoval i desktop a jak jsem teď po 5 letech rád, že jsem byl na brigádě navíc a vzal lepší komponenty, takže dodnes jede vše krásně a výkonu mám stále dost.

da ti extra naviac bezsenne noci, ked ti v tom odide SSD a zistis, ze za 80€ si musel vyhodit 2500€ notebook.

ano minuskar. Pravdu mas, za 80€ sa uz da kupit aj 1TB. Moja chyba.

Jasně, ale zase - jaká je na tohle reálně pravděpodobnost? Takto bych si to mohl říct snad se vším, ne?Upřímně, ty bezesné noci budu mít až teď, když nad tím budu přemýšlet :D

Jen mala technicka:Graficke karty jsou try kategorii:1. integrovana karta (v procesoru) - zvladne leccos, ale narocnejsi 3D veci uz ne2. dedikovana karta - zvladne i narocnejsi 3D veci (za cenu vyssi spotreby, tepla a hluku)3. extreni karta - to je ta eGPU, ktera neni potreba temer nikdy a temer nikdy neni rozumne ji provozovat

Ah, sorry, samozřejmě myslím dedikovanou. Ani nevím, proč jsem psal egpu ve smyslu dedikované.

"extreni karta - to je ta eGPU, ktera neni potreba temer nikdy a temer nikdy neni rozumne ji provozovat"Co je tohle za blábol? Jak není rozumné ji provozovat? OMG. Naopak eGPU si koupí a používají lidé právě proto, že znají a chápou její výhody (nehledě na to, že většina eGPU lze použít zároveň jako dokovací stanice - takže jen připojíte ntb jedním kabelem a máte relativně výkonnou pracovní/herní stanici s velkým monitorem, klývesnicí a myší)Co je lepšího než mít relativně lehký a přenosnný ntb a doma jej během pár sekunf přeměnit ve výkonný (a stále relativně tichý) herní/pracovní stroj?

Editovat video na notesu, který chceš tenký a s dlouhou výdrží je zcela v rozporu - na to potřebuješ velký výkon a notes splňující požadavky výše půjde naopak na úspornost.

Souhlasím i nesouhlasím. Dnešní notebooky, které zvládají jak editaci videa, tak zároveň dlouho výdrž existují. Například teď mám Redmibook 14 pro s Ryzen 6800h. Výdrž na 1 nabití je cca 12 hodin při brouzdání netu, používání officu, sledování videí, při editaci videa to je cca 4-5 hodin výdrže, ale je omezený výkon. Když to hodím na dock, tak mi ten notebook plně nahradí pro editaci desktop, protože ty nové ryzeny mají opravdu slušný výkon.

jako stříhat video na malém 14palcovém displeji je masochismus.

píše že "hodí na dock" takže předpokládám dokinu s externím monitorem, klávesnicí a myší :D

Jako nouzovka ve vlaku to je OK i na 14" displeji, ale ano, normálně to zapojím do doku, ve kterém mám myš, klávesnici, nabíječku a hlavně obrazovku.

kwa ale nieje to len o procesore. Ten procesor po 3 minutach renderu znizi frekv na polovicu a potom uz ten vykon nebude az taky slusny.. ale ok. Skor ide o to, ze potrebujes miesto na surovy material a v nevymenitelnom 500GB ulozisku sa ti zmesti prd s makom. V desktope si dokupis 20TB disk a ked sa minie miesto, tak dalsi a dalsi a dalsi....

"kwa ale nieje to len o procesore. Ten procesor po 3 minutach renderu znizi frekv na polovicu a potom uz ten vykon nebude az taky slusny"Obecně není u lepších herních ntb problém (Razer, MSI, AW apod)"500GB ulozisku sa ti zmesti prd s makom. V desktope si dokupis 20TB disk a ked sa minie miesto, tak dalsi a dalsi a dalsi...."Tak není problém mít v ntb klidně XTB v SSD nebo připojit jakýkoliv externí disk/NAS (ať už lokálně, přes dok, nebo v práci po síti)

https://pctuning.cz/article/msi-titan-gt77-mo... tak toto je book za 5000€ a problem tam je

Jaký přesně? Jasně, aerodynamický hluk bude velký, to je snad jasné. Ale jinak? Výkonný přenosný stroj který v terén velice dobře poslouží a doma připojený na eGPU s externím monitorem zastane bez problémů výkonnou grafickou stanici. Já používám v podstatě totéž (https://www.dell.com/en-us/shop/cty/pdp/spd/al... ), kolega zvolil jen o něco málo výkonější, zato o poznání kompaktnější model https://www.dell.com/en-us/shop/cty/pdp/spd/al... amusím uznat, ta x17 je prostě parádní (včetně naprosto úžasného chlazení)

95 stupnovemu procesoru hovoris uzasne chladenie? Tak potom sa naozaj nemame o com bavit, lebo sa nikdy nedohodneme. Book za 5000 ked bude mat 70, tak potom ti to uznam, ze je to OK

CPU (většina x86 o kterých se tady bavíme) je navržen na bezproblémové fungování do 100 stupňů Celsia by design. Takže ano, provozovat CPU v rozmezí hodnot definovaných výrobcem je naprosto OK.

Nehledě na to, že větší část tepla na společném heatpipe/chladiči generuje GPU a pokud je tedy ntb doma v doku s externí eGPU tak procesor jeden na plný výkon bez throttlingu kolem 75-80 stupňů stabilně a dlouhodobě.

Ahoj,Já bych jako hlavní parametr bral procesor, Intel 12. řada nebo AMD 6. řada. A výkonnou variantu s H. Plus minimálně 16 GB RAM. U těch slabších strojů pak potřebuješ něco rychle udělat, a i obyčejná aktualizace Windows z toho udělá peklo. Když zkusím parametry dát do eshopu, tak mi přišel vkusný třeba Vivobook S 15 OLED.

Ahoj,Já bych jako hlavní parametr bral procesor, Intel 12. řada nebo AMD 6. řada. A výkonnou variantu s H. Plus minimálně 16 GB RAM. U těch slabších strojů pak potřebuješ něco rychle udělat, a i obyčejná aktualizace Windows z toho udělá peklo. Když zkusím parametry dát do eshopu, tak mi přišel vkusný třeba Vivobook S 15 OLED. I ty modely co uvádíš budou asi OK, jen bych si na googlu ověřil, že u nich není problém s throttlingem.

Na nejnovější gen Intelu/AMD samozřejmě koukám, 16GB je samozřejmost.Ten Vivo nevypadá špatně, většímu ntb se určitě nebráním (jasně, už nebude tak lehkej, ale spíše beru váhu ku velikosti, než že by mi vadily 2Kg u většího ntb).Kouknu na to, díky.

Hodne stesti s vybiranim ze zatim temer neexistujici nabidky 6. rady Ryzenu. :o(

Ahoj, pokud mas moznost a finance, určitě jdi do MB Pro 14”. Určitě nebudeš zklamaný, vydrž, design, rychlost, váha. Poměr cena výkon jeden z nejlepších. Takový notas prodas i po x letech za skvělou cenu, to říct u konkurence nemůžeš.
Sam mám na VŠ MBP M1. ???

Stará moudrost: Každá liška chválí vlatní ocas.

Diky za odpověď.

Přesně i z toho hlediska, že to mohu prodat za nějakou dobu za super cenu, se na to dívám.
Proto nad ním stále uvažuji a nevyhodil jej z možností.

"Takový notas prodas i po x letech za skvělou cenu, to říct u konkurence nemůžeš"Tady bych byl opatrný ... Applovké Army se v současné době vyvíjejí strašně rychle (jako každá novinnka) a tak se klidně může stát, že za pár let tohle bude (z pohledu Mac OS) velmi zastaralý stroj. U takhle "nového" řešení je to velmi těžké predikovat.

Ano, zrovna v tomhle pripade bych byl s licenim zarnych zitrku ohledne prodeje velmi opatrny.

Vše to co chceš splňuje bez kompromisů MacBook Air M1 případně M2. Jo a asi by ses na něj měl zajít podívat na živo nevím čemu říkáš deset let starý design. Osobně se mi teda Air M1 líbí daleko víc než ta nožičkovatá M2.Mám i podobně vybavené služební Lenovo, ale to se nedá srovnávat. S cca stejnou váhou nižším výkonem to nevydrží zdaleko tolik na baterku a ještě to hřeje jak přímotop.

Díky za odpověď.

Ten design jsem myslel hlavně k rámečkům displeje ,coz koukám, že jsem tam nenapsal,my bad.

Air bych klidně vzal, ale dnes si nedokážu představit mít dalších 5 let takový noťas... Jsem rád, že už mám monitory krásně "bezrámečkové", mobil skoro taky... Jinak tělo je samozřejmě pěkné, i se mi více líbí jak MBP, ale přeci jen většinu času budu čumět na displej, takže ten mi je přednější. Je to hloupý takto vybírat, ale když kupují novou věc, chci i nejlépe nové tělo.
Právěže až poté, co jsem Air viděl vedle Pro, tak jsem věděl, že ten nebude má volba.

Na Air M2 jsem se díval, ale s 16GB ram,500GB ssd ta cena je vesměs stejná, jak MBP, který stále něco navíc nabídne.

Btw aby se tady někdo nedivil, že jednou odpovídám za Daniel, jednou Ondra... Překvapivě mám 2 jména a mám rád obě, na mobile mi ale Google předvyplnil Daniel, byť to je druhé jméno :)

Tenké rámečky displeje znamenají menší tuhost konstrukce a horší mechanickou odolnost a vyšší namáhání při otvírání ap. Jeden z důvodů, proč mnozí skalní fanoušci po letech zanevřeli na profi stanice Dell Precision a přešli na HP Zbook - protože Dell místo osvědčené robustní konstrukce upřednostnil "cool" design...

cim sirsie ramceky, tym lahsie sa da vymenit display, ked ho znicis. Napr. na ideapadoch zacali lepit display, lebo ten ramik je uz moc tenky (alebo z ineho dovodu) a to sa doma neda vymenit, mozes notebook zahodit, lebo sa to financne neoplati do lenovo servisu posielat. Takze ak si pripraveny na to, ze notebook je spotrebny tovar, o 2-3 roky ho vyhodis, tak kupuj tenke neopravitelne kktiny.

Díky za super odpověď (i Albertovi). Tohle jsou přesně věci, které nevím a jsem rád, že si rozšířím obzory a budu brát tyto věci v potaz.

Každopádně, ano, noťas je spotřební zboží, ale 3 roky?

Já jsem na tyhle věci opatrný, vesměs nikdy se mi mobil nerozbil, pc, co mám starý noťas tak ten taky jede už 6 let...
Ale je fakt, že teď chci ntb přímo na denní přenášení, což riziko zvyšuje...

Díky, vezmu to i z tohohle pohledu.

ked si ho roznijes mesiac po kupe, tak sa na to nevstahuje zaruka a oprava 600€ notebooku bude 300-400€. Je to na tebe, ci tolko das. Oprava jablka bude drahsia.

Tak budu debil. S tím, že bych měl zničit jakýkoliv noťas nepočítám.

Ale taky fajn faktor, na co se dívat, to je fakt.

Aha Ty si furt myslíš že, MB Air M1 má stejně tlusté rámečky kolem displaye jako původní Air s x86. Už to chápu jinak nevím, ale Air M1 má tenké rámečky kolem LCD a nemá otravnej notch jako M2.

ne? To spíše ani nevím, jak vypadá Air s x86, protože ten jsem snad v životě nikdy neviděl (resp. ani neznám nikoho, kdo byl Air měl před 2020, to spíš většinou Pro). Každopádně teď jsem si schválně našel nějaké starší videa a ono to není stejné? Nějaký zásadní rozdíl tam nevidím.Pod "tenké rámečky" si spíše hlavně pčedstavím Dell XPS, případně novější Macbooky. Mně ten notch nějak nevadí, hlavně když se v té liště celkem "skryje".Jinak už jsem se díval i na ten M1 Air, že bych nějak pominul ty rámečky (když to je i lepší z hlediska opravy), ale aby "základní konfigurace" 16GB a 500GB stála kolem 38k? Jak jsem psal níže, přidám 10k a můžu mít MBP z Amazonu a je to úplně jiný stroj... nebo něco s i7 12700H/R7 5800H/R9 5900HX atp..

Nepíšeš jakou VŠ, ale já bych si neházel zbytečně klacky pod nohy tím Macem, což je ARM a i když na tom údajně jde nějak rozjet Windows a "normální" x86 programy, tak to prostě nejede nativně.A ve škole může být výhodné používat různé, často i free softy, které jsou skoro vždycky pro Windows, ale málokdy pro Mac...Osobně bych se díval na business řadu notesů - Dell Latitude, HP Probook / Envy / Elitebook - s integrovanými grafikami. Preferoval bych matný displej - ve škole sotva ovlivníš osvětlení a tím i odlesky.

ČVUT FEL

Vim, že budu potřebovat Windows i Linux na některé předměty, ale ten rozběhnout lze, případně stále budu mít stolní PC na koleji.

Co vím, tak dost lidí má i ten M1 Mac a zvládají to.

Každopádně kouknu na ty Vaše doporučení, Mac byl jen první ntb, na který jsem se nejvíce díval.není to nic co bych chtěl - protože Apple. S dualbootem jak bylo u Intelu to bylo super, ale na takový bych se ani nedíval.

Každopádně se na ntb nedívám jen na školu, ale i na práci atp. (čistě na školu bych se na ntb za takovou cenu ani nedíval).

zrovna na FEL bych preferoval konvenční x86 architekturu, na které pojede jak Windows tak linux (a tím nemyslím ten rádoby-windows pro ARM).Pokud máš dost peněz, nehraješ hry a potřebuješ výkon např. pro softy typu Eagle nebo nějaké 3D CADy, tak mrkni na řadu HP Zbook. Kupříkladu mívala možnost dvou disků, což se hodí zvláště kdybys tam fakt hodlal stříhat to video, páč tahat to přes exterák je blbost.

To nemusi byt uplne tiche, ale bude zalezet na modelu.Jinak, kdyz jsem vybiral posledni notebook, tak jsem se na ZBooky G7 (dnes uz 2 generace stare) dival a byl z toho trosku zmaten, maji nekolik rad Power, Studio, Firefly a Fury a kdyz jsem se snazil dohledat nejake informace, tak mam za to ze se lisily treba prave i v tom, kolik mely slotu na RAM nebo disky a nedam ruku do ohne za to, ze nektera rada (nebo jen nektere modely, aby to jeste bylo zmatenejsi), mlea dokonce nektere komponenty pripajene bez moznosti zmeny uzivatelem.Nechci tim ZBooky nejak shazovat, jen chci rict, ze je treba byt pri vyberu peclivy a neusuzovat, ze co plati pro Fury bude platit pro Studio nebo Power...U FELu bych mel strach, ze skolni SW vybava bude zcasti casto jen pro Win. Jinak by byl Mac jako tiche vykonne zarizeni idelani volba.Bohuzel netusim, jak tam slape virtualizace (nebo spis emulace x86 na armu).

jasně že to pak není tiché - to je holt dilema mezi výkonem a výdrží / hlukem...Známá má Zbook Firefly a chválí si ho, nevím, jak se tahle řada jmenuje aktuálně, měnilo se to... Fury určitě v zátěži tichý nebude

Fury G7 urcite v zatezi tichy neni, ale na cestach vetsinou pracuji v relativne hlucnem prostredi a doma si mohu nasadit sluchatka

Díky za poznámku, kouknu i na tohle.
Tiché myslím hlavně ve smyslu, ať to není stíhačka jak mnohé herní ntb. Dokud to není hlasitější jak běžný pražský ruch, tak je to cajk.

Emulace je prej fajn, byť to má své problémy. Ale že by si někdo přímo stěžoval, to úplně jsem neviděl.

Každopádně jak píšu, mám i stolní PC, ntb nemusí být úplně na vše (nebo spíše na vše že školy).

Apple komunita je velmi specifická v tom, že spousta uživatelů si nestěžuje - má pocit že to "špatně" je z jejich strany, nebo se stydí... Neznám žádnou jinou značku, která by měla skupinu takových až nábožensky fanatických uživatelů.

Studuju softwarové inženýrství a od listopadu běžím převážně na MBP 14".Ve zkratce, emulace pod Rosettou funguje dobře a nenarazil jsem na žádné zásadnější problémy. Horší je to s virtuálními stroji, na ně překlad x86 architektury úplně neplatí, takže je potřeba, aby OS na virtuálech nativně podporoval ARM, což je třeba u Windows 10/11 (nebo exotičtějších distribucí Linuxu/programů pod nimi) stále docela problém.Nevím jak ČVUT FEL, ale šance, že na technické škole narazíš na nějaký "super" nástroj, který poběží jenom pod Win, nebo nebude podporovat ARM, je hodně vysoká.Problémů a komplikací jsem si za ten rok s ARMem užil víc než dost a nejednou jsem sáhl po tom, že jsem něco dodělal na vzdálené ploše ve Win.Z toho důvodu by mi přišel (minimálně po dobu, než se všeobecná podpora ARMu ještě trochu zvedne) vhodnější nějaký hezký notebook s x86 architekturou.Jinak je ale MBP (především po hw stránce) skvělý nástroj, ať už kvalitou displeje, výdrží na baterku nebo výkonem. A při vývoji (v mém případě hlavně mobilních a webových aplikací) bych ho nevyměnil :)

Díky za odpověď. Vesměs k takovému závěru u MBP jsem taky došel - super hw kousek, na vývoj super, ale ARM problémy (které mě na jednu stranu dost lákají, ale trávit čas nad řešením problémů asi úplně ee).To, že mám nějaké linux předměty/věci na Win vím, ale co ostatní říkali, je to v klidu zvládnutelné (školní pc/virtual) +mám stále stolní "herní" pc, na kterém stále očekávám, že budu dělat dost, přeci jen 27" monitory a normální mechanická klávesnice je stále minimálně pro mě lepší, než noťas :DZřejmě ale x86 bude zkrátka sázka na jistotu.

Okej, kouknu i na tohle, díky.

Na hry mám stolní PC, na to ntb nepotřebuji - nemluvě o malém monitoru. Proto se ani nedívám na ntb s dedikovanou gpu.

A na FIT? Já se rozhodoval mezi těmito 2 fakultama, nakonec jsem zvolil FEL, ale kdo ví kde nakonec skončím.
Co jsem se díval na discord obou fakult, tak tam i tam jsou lidi s M1 a být se občas najdou problémy, není to nic nevyřešitelného.

Ale asi je fakt, že zůstat u "klasiky" bude větší jistota a i z hlediska synchronizace s aktuálním pc a mobilem to bude lepší. Mac se mi líbí čistě z hw hlediska, ale holt to má svá úskalí.

Na FITu jsem potřeboval win cca 2x a to na SW od Xilinxu a jeden ekonomický předmět. Ale většina věcí by měla jít dělat i přímo v laborkách a nebo přes vzdálenou plochu (nabízí-li to fakulta).Hlavně bych si zjistil, jak fungujou věci jako valgrind atd. na checkování memleaků. Na FITu byly předměty, kde se tohle bralo dost vážně a už na inteláckém macbooku mi valgrind házel jiné výsledky než Progtest, který běží na linuxu.

O Valgrind zrovna vím a vesměs to je první věc, co se k M1 Macům zmiňovala, případně pak různé Linux předměty.

Co se týče zbytku tak právě nevím, jak to je s děláním věci ve škole - člověk musí využívat pc ve škole, nebo může i svůj noťas? Pokud školní pc, tak předpokládal bych, že by nakonec bylo fuk, zda mám Mac nebo ne. Při nejhorším bych si vzdálenou plochu klidně mohl dát na můj stolní PC.

Noťas chci vesměs na celý den, ať mohu udělat na něm cokoliv, ale stále si raději večer sednu ke stolnímu pc s většími monitory, případně ke hře, takže vždy mohu využít jej.

Koukal jsem už i na MB Air M1, ale za +-36k... To raději něco s R7/9 5xxx,nebo i7/9 12.gen. Případně na mě vyskočil i MB Pro z německého Amazonu za 47k,coz už by špatná cena nebyla (sice německá klávesnice, ale těch pár znaků je fuk).
Tak či tak teď už spise jen procházím modely a videa a ještě uvidím, ale Macu už takovou šanci, jako na začátku, nedávám :D

Vlastní ntb se moc neřeší, krom zkoušek samozřejmě. O Linux věci bych se až tolik nebál, spousta programů funguje přes brew i na macOS.Nevím, jak jsou na tom ostatní ntb s výdrží, ale u macu bys možná zvládl celý den na baterku. Když jsem viděl, co si někteří s sebou tahali za adaptéry…

Ta baterka je vesměs hlavní důvod, proč jsem se na Mac začal vůbec dívat právě. Poloviční spotřeba jak konkurence a fajn výkon,co víc si přát.
Byť tam určitě zásuvky jsou, tak stále je lepší nemusel nabíječku tahat s sebou a mít tu jistotu.

I podle toho, zda je tedy lepší používat školní /své pc by se dalo lépe rozhodnout (at už z hlediska baterky, tak třeba nedostatků armu).

Jak je výhodné používat free softy, které konkrétně? Pokud jde na nějaké práva/ekonomku, tak potřebuje akorát pdf prohlížeč na skripta, pokud jde na technickou školu, veškerý software má dostupný v hodině na příslušném PC. Jediné, co se pak třeba dělá doma je zpracování dat v excelu.

dle typu školy různé SW pro techniku, chemii, prohlížeče různých dat atd. To, že to máš všechno na PC ve studovně neznamená, že neuvítáš možnost mít to i na notesu (zvláště když je to zadara a legálně), na kterém si to spustíš třeba někde v kavárně.O "papíráckých" oborech ala práva, ekonomie ap. se nebavím.

Zdravím, pročítal jsem diskuzi a chtěl bych navhrnout vhodný notebook. Vybíral bych z řady HP Envy např. tento za 29 990 Kč https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp

Konfigurace této řady je variabilní jsou v ní 13'', 14'', 15'', 17'' notebooky s dotykovými oled panely, otočnými panely o 360 stupňů, 4k nebo FHD displeji. Jsou ideální pro editaci video a foto. Na podzim budou v konfiguracích s procesory Intel 12 generace. Řada notebooků Hp Envy je cenově dostupná a hlavně kvalitní řada ve které si vybere opravdu každý od studentů až po profesionály. Snad to trochu pomůže při rozhodování.

dotykovému lesklému panelu bych se rozhodně vyhnul a přetáčecí pant, pokud není vysloženě požadován, může být slabina vedoucí k mechanickému poškození - je náchylnější než "obyčejný".

Kouknu I na to, díky.
Dotykové /lesklé vůbec nechci, proto jsem musel vyřadit i celkem pěkné zenbooky.

Kupovať si notebook na celé štúdium a prípadne aj prácu je dosť divné. Na začiatku sa učí napríklad assembler x86 procesora a na to je M1/M2 procesor nepoužiteľný. A aj počas štúdia sa menia požiadavky, kto študuje databázy tak nepotrebuje výkonnú grafiku, atď. Na začiatku by som radšej kúpil nejaký repasovaný so 16GB RAM, 500GB SSD diskom a novou baterkou. A po dvoch až troch rokov by som kúpil niečo, čo bude lepšie vyhovovať študovanému odboru.

Co je na tom divného? Předměty, které budu mít už dávno vím, takže "po dvoch až troch rokov" mi přijde celkem pozdě, vzhledem k tomu, že po dvou rocích v následujícím ročníku toho tolik není, a po třech bude po škole (v dobrém případě), pak je samozřejmě možnost magisterského studia.Assembler nemám, spíše co bylo zmiňováno jako problém M1/2 byl Valgrind, nebo kompilace některých projektů. Každopádně já ten noťas chci vesměs na vše, ne jen školu/práci. Případně mám stále stolní pc, ke kterému si raději večer sednu než používat ntb, proto bych byl ale rád, aby +- vše zvládal (v rámci možností). Je mi jasné, že teď nekoupím na 100% noťas, který vyhoví naplno všem požadavkům, ať už aktuálním tak budoucím. Což ale nahrává x86 ntb samozřejmě, u Applu by to s vyhověním bylo složitější, to je jasné.

Podíval bych se i na Lenovo Yoga Slim 7 ProX. Samozřejmě se ale Macbooku nevyrovná (v tichosti, baterce, displeji), ale o kolik je levnější, že.Sice po 10min maximálního vytížení má CPU pomalu 100°, ale co se dá dělat. Celkově trošku topí, někdy hlučnější, holt daň za velikost/hmotnost. AMD verze by měla být lepší (z hlediska teplot), ale teď se úplně 6. gen nesežene (nebo ušetřit 7k a vzít R7 5800H, který má DDR4, ProX má LPDDR5). Případně "střed" je Slim 7 Pro s i7 1260P.Ale co se týče integrované gpu, tu má AMD daleko lepší, pokud se nepletu.(https://www.youtube.com/watch)Za tu cenu by to špatné být nemuselo, ale to si musí říct každý sám, případně budu rád za nějakou opravu od zde zkušenějších. Případně, v čem je špatný dotykový lesklý displej? Zenbooky vypadaj celkem fajn na takové použití. Později budou Zenbook 14 OLED UX3402ZA-KM526W (nedotykový, i7 1260P), nebo Zenbook 14X OLED UX5401ZA-OLED066W (nedotykový, i7 12700H).

Na tyto jsem taky narazil, ale s Intelem si moc už jistý nejsem kvůli igpu a topení/spotřeby.R7 6800H by byl super (ať už v tom Lenovu, či jiném ntb), ale v českých eshopech jsem narazil jen na herní noťasy, nebo Zenbook, kterej by byl asi fajn, ale bohužel to je flip.

Podíval bych se třeba i na Zenbook pro 17.
Byť to přímo nesplní váhu, protože je samozřejmě větší, tak vesměs zbytek ano - I ta teplota/chlazení tam bude díky tomu daleko lepší si myslím.

Na někoho to může být velké, ale na video/programování by to mohla být dobrá volba. Já jsem většinou ntb přednášel jen chvilkově, většinou tedy byl na stole, tak mi tato velikost vyhovovala. Jen s přenášení to je o trochu horší.

Ale co se týče vydání, tak kdo ví. Na německém Asusu je napsáno brzy, některé eshopy jej ale už mají skladem, což moc nechápu. Cenově to vychází dost dobře mi přijde.
Sam o něm uvažuji, ale v Ryzen 9 verzi, proto jsem na něj vůbec narazil.

Ten vypadá celkem zajímavě, jen opět má dotykový displej, pokud se nepletu (nevím, jak je to ale s FHD displejem, nějak informace k tomuto laptopu nikde moc nejsou, recenze nic - i když je skladem??)... zbytečně to žere baterku a bohužel to vypnutí ve windowsu je k ničemu, v biosu nic, pak jedině tweaky. Byť bych to určitě někdy využil (asi), tak vzhledem k té baterce to úplně nepotřebuji - hlavně nechci mít nonstop zaťapkaný displej. Jinak by ten Zenbook byl perfektní, velikost mi vůbec nevadí (co jsem koukal, je ještě o trochu lehčí a stejně velký jak nějaký 15,6" Asus s i5–7300HQ, což mi moc velké nepřijde. Za +-1400€ to je pěkné, jen té dostupnosti nerozumím... takže zřejmě ještě počkám, čas mám nejpozději do +- 4.9.

I WQHD je bez dotykové obrazovky. Mají to příšerně udělané/napsané ve specifikacích.

Ohledně dostupnosti... Kdo ví. Zkusil jsem napsat jak českému, německému Asusu, tak uvidím, kdyžtak zde odepiši. Případně asi zkusím i přeposlat to samé německým eshopům, třeba pak budu moudřejší.

Zapomněl jsem ale zmínit, že by ten ntb měl samozřejmě německý layout klávesnice - což jsou sice jen 3 nedůležité písmena pokud se nepletu (jak my meme ů, ú), ale někomu by to mohlo vadit.