» Poradna » Notebooky

Notebook na kreslení v EPLANU popřípadě projektování simatic s7

dobrý den chtěl bych poradit jaký notebook by byl vhodný na kreslení v EPLANU a na programování simatic s7 , měniče Lanza , bezpečnost od sick děkuji za rady

Odpovědi na otázku

Nemyslíš spíš měniče Lenze?

Lanza byl prací prášek, ten výrobce průmyslové elektroniky je Lenze.

jojo chybička mělo to být lenze

Můžeš mi prozradit, jak velký displej si u toho notebooku představuješ? Protože projektovat (kreslit) v Eplanu na notebooku muže jen masochista co chce v brzké době přijít o zrak. Na nějaké resty tak 4 hodiny o víkendu možná jo, ale na běžné pracovní pracovní použití si nějak software Eplan versus notebook nedovedu představit.

Na programování PLC je notebook dobrý, často je potřeba být u toho stoje v terénu, ale na jakýkoli CAD je to zas malý displej. Asi bych šel notebooku a k němu externí monitor na ten Eplan.

Jak píše pozitron, stačí dokoupit monitor. A bez noťasu si programování nedokážu představit, možná v nějaký hodně velký firmě kde se ke stroji ani nepodíváš, ale jinak ne...

Programování PLC a projektování v Eplanu jsou naprosto odlišné věci. Programátorovi samozřejmě stačí noťas k přípojení se k CPU a projíždění kódů třeba i někde u rozvaděče v provozu.

Může mi prosím dotyčný "mínusář" sdělit v čem nemám pravdu, rád bych se poučil

Já to teda nebyl, ale předpokládám, že je to kvůli tomu, že ta Tvoje odpověď je bezpředmětná.

Na step7 stačí XP/x32/1. Tia14 chce alespoň w7/x64/8, na w10 zlobí licence. Eplan a Lanzarote neznám.

Na tyhle sajrajty od Siemensu stačí jakákoliv kalkulačka. Sick, Lenze to samé. Jenom na to kreslení v Eplanu bych koupil něco s hodně RAM (pokud půjde o větší projekty) a určitě externí monitor...

No tak jde vidět že jsi to neměl nikdy v ruce...

Hah, je vidět, že s tím zkušenosti nemáš, TIAportal obzvlášť 15 je podle mého názoru mnohem náročnější než eplan... A to sem kreslil denně a teď programuji PLC a ten TIAportal je hroznej program, teda co se týče rychlosti a náročnosti na výkon...

Ono obecně ty SW od Siemensu (pro Windows, starý Step 5 pro MS-DOS byl v pohodě) jsou docela nenažraní molochové, teda vždy ve své době.

Přesně, moc to ale nechápu, tolikrát mi přestal program pracovat a to je pak konec, na to je dobrej eplan, ten ukládá každou změnu okamžitě. Celkově tak TIA15 je super program a už to začínají mít opravdu skoro všechno integrovaný do jednoho programu, ale tak rychlost to je opravdu bída...

V každém případě bych nemíchal hruška s jablky, což je tebou uvedený TIA portal versus Eplan. TIA portal je software od firmy Siemens přímo dělaný na jejich PLC a z větší části pro programování, zatímco Eplan vč různých nástaveb (Cabinet apod.) je universální program pro elektrotechniku a automatizaci přičemž na volbě dodavatelů nezáleží, ty si vybereš v databázi.TIA portal bych přirovnal např. k programu Sichr od firmy OEZ, který si nejvíc "rozumí" jenom s prvky OEZ.

To srovnání trochu pokulhává. TIA je nástupce programů Step, DriveMonitor a dalších pro PLC, měniče..., to jednak ne že si "nejvíc" rozumí s výrobky Siemens, to je dělané přímo jen pro ně. Step, TIA...to jsou vývojová a diagnostická prostředí, dnes už nejsou PG na míru (to býval takový větší notebook od Siemensu, PG - Program Geraete nebo jak se to píše, to bylo opravdu na míru, přímo v sobě to mělo port pro Simatic S5, nebyl potřeba převodník...), dnes to normálně běží na běžných noteboocích. Na IPC (Siemens Microbox třeba) běží RTX, realtime controler, na kterém běží zkompilovaný program. Na tom IPC na lince může být, ale taky nemusí vůbec být Step 7, TIA nebo cokoli jiného.

Taky na firmě jedno trochu starší PGčko máme (jednou nám to dali místo nějaký reklamace nebo něco takovýho) ale je to pořát aktuální https://new.siemens.com/global/en/products/automa... ale sem si jistej, že cena bude neůnosná a bude levnější si pořídit "normální" noťas

To už je cosi moderního, my jsme měli PG - vypadalo to jako nějaká velká přenosná TV, to nebylo do batohu, ale na vozíček. Zelený monitor, vedle obrazovky dvě 5 1/4" disketovky, z jedné systém, z druhé program, data...Pak jsem měli něco už podobnější notebooku, bílá krabice, to se už do většího batohu dalo dát.Aaaa, našel jsem https://goo.gl/images/VqwXWYAle ten bílý notebook tam není, byl docela vysoký, ostré hrany, vyloženě taková bílá krabice

Takže vůbec to nejsou hrušky s jabkama. Vůbec není problém mít na PC nějaký CAD, Eplan, TIA...

Já nic nemíchám, jen sem řekl subjektivní názor na náročnost dvou programů co se potřebného výkonu týče... V čemž mám pravdu, jedinej HW požadavek pro eplan je 5GB RAM a procesor mladší než 3 roky

My sme teď dostaly nové firemní notebooky ThinkPad T580 a nemůžu si stěžovat až teda na WIN10... Každopádně tenhle notebook bez problémů zvládne TIA15, robostudio, eplan, starter atd.. Akorát jestli chceš kreslit v eplánu doporučuju rozhodně koupit ještě monitor (na jedný straně dataportal a navigátory a na monitoru projekt - tak sem kreslil dlouho a šlo to dobře), eplán zase tak náročnej není a nejnovější verze zvládají i starší počítače celkem bez problémů, ta TIA je problém...

Tak sem koukal, že ten Thinkpad se prodává ve více verzích a jelikož sem i koukal na požadavky TIAportálu tak to chce verzi, nebo něco s 16GB...Tohle sou ofiko požadavky na TIA15:Processor - Core i5-6440M, 3.4 GHzRAM -16 GBHD - SD with at least 50 GB of free space

všem vám děkuji za rady a názory potřebuji takový nootebook https://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-e585-d549... a velký monitor na kreslení