» Poradna » Notebooky

Notebook na CADové programy

Zdravím, rád bych si koupil notebook (https://www.czc.cz/acer-nitro-5-an517-51-57j... ) na kterém by mi šli CADové programy, popřípadě rhinoceros... Kamarád má tento a docela mu to jede... Tak bych se chtěl zeptat zda by někdo našel lepší v této cenové kategorii, či to nemám řešit a koupit tento :)

Odpovědi na otázku

Ten Nitro je stroj jiného zaměření. Spíše bych volil mobilní workstationu. V přijatelné ceně např. https://www.czc.cz/hp-zbook-15v-g5-stribrna_...

Především tedy kvůli grafice NVIDIA Quadro P600, která je určena pro profi práci, např. s CAD softwarem: https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-Quadro-P600-GPU.30...

Jo? A jaká je v CADu výhoda Quadro oproti GeForce (krom vyšší ceny a nižšího výkonu).A zaklínadlo že je to profi a certifikace a bla bla si odoust :)

Optimalizace ovladačů. Ale jestli jsi ochoten zobecňovat na úroveň, že profi grafiky pro akceleraci výpočtů nabízejí vyšší cenu a nižší výkon, tak je zbytečné se na toto téma dále bavit.

tak se to ale zobecnit opravdu dá.. "optimalizace ovladačů" tím myslíš co ? Levnější Quadro karty jsou prostě slabé a žádná optimlizace ovladačů to nezachrání. např. v Archicadu jsou ve 3D opravdu lepší Geforce karty a Quadro nepřináší opravdu žádný benefit. V Autocadu LT taky.. než nejlevnější Quadro tak radši za tu samou cenu střední třídu Geforce... Pokud máš aplikaci která renderuje přes GPU (Lumion, Twinmotion) pak si s Quadro kartou budeš rvát vlasy proč si dal na rady "odborníků" který se oháněli výrazama jako "optimalizované ovladače", certifikace a podobně.Jediná věc proč má cenu brat Quadro a Firegl karty jsou 10bit barvy, ale to v CADu opravdu nevyužiješ.

Pro necertifikované grafiky nejsou v Autocadu podporovány některé funkce vykreslování.

jaké ? znám desítky uživatelů Autocadu (LT) a povětšinou mají nějaké Nvidie. Často vedle sebe sedí i někdo s kartou Quadro a vedle s Nvidií ale nikdy nikdo neřekl nic o tom že by se mu něco vykreslovalo jinak. Používají zároveň Archicad a tam už rozdíl je, ovšem v neprospěch těch základních modelů Quader (složité modely jsou v 3D okně pomalejší. O 3D programech kde se hodně renderuje i s texturama a efektama už je to doslova prohra profi karet (pokud nemáš nějakou za 40.000) Už léta hledám nějaký argument proč nutit lidem s CAD programama Quadro karty, ale na nic jsem nepřišel.

akorát bych navýšil RAM na 16GB.

Já bych rád něco do 25 tisíc, nemám to do práce, pouze do školy ;) co tato grafická karta ? https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-Quadro-K5100M.9885...

ono nejde jen o grafiku, ale i o ten zbytek.

CAD potřebuje hlavně výkon CPU, grafická karta stačí běžná střední třídy.

+ zvaž, zda by nebyl lepší menší ntb a připojit externí monitor.

Tudíž tento notebook by mohl stačit ? :) Co jsem koukal na hw požadavky tak by vše mělo snad splňovat alespoň minimální požadavky

Možná bych dneska spíš zabrousil do procesorů AMD Ryzen.

Asi takhle... Jakýkoliv CAD v rozsahu školních prací zvládne pomalu každá šunka.

To je diskutabilní, myslím co se grafiky týče (optimalizace ovladačů atd). Ale vyhodit 25k za obyčejný plast mi připadá neadekvátní. Ten ZBook bude konstrukčně/materiály poněkud jinde, než Nitro.

Zbook je mechanicky skvělej, ale v levnějších konfiguracích tam dávají strašný displeje (resp. par let zpátky). Rozhodně bych se na něj předem někde podíval.

pár jsem jich viděl a vyloženě nic špatného mi na nich nepřišlo. Pro grafiku a DTP by to byla jiná věc, ale na CAD to moc řešit nemusí.

A co chce za CAD?Já mám spíš skušenost takovou, že CPU se fláká a RAM a GPU jedou na max.

Záleží, jak který CAD program. Toto zobecnění platí hlavně pro cokoliv od Autodesku, protože tato firma neumí používat GPU. Některé CADy vykreslují vše přes OpenGL nebo aspoň přes Direct2D. Teoreticky jde použít Fragment Shader pro vyhlazení hran, šrafování, vykreslování písmen z bézierových křivek, i když je to trochu kanón na vrabce. A myslím, že to časem bude implementováno v Direct2D.

Co je myšleno těmi "CADovými programi"? Bez této informace je celá tato diskuse jenom plácání o ničem.Je rozdíl mezi 2D a 3D CADem, je dokonce rozdíl mezi jednotlivými 2D CADy (jestli umí nebo neumí HW akceleraci) a ve světě 3D CADů je to ještě složitější. Inventor jede přes DirectX, takže si bude o trochu lépe rozumět s herními grafikami. SolidWorks a většina ostatních 3D CADů jedou přes OpenGL a konkrétně u SolidWorksu je využití procesoru a grafiky zhruba 50/50, takže ani jedno nemůžeš ošulit. V závěsu za nimi je RAMka, s kterou narazíš hlavně u složitějších sestav, převodů formátů (např. import velkého modelu ze STEPu) atd.. 16 GB bych považoval za takové rozumné minimum.Pokud to má být NB do školy, na takové to učení se s CADem, domácí úkoly apod, tak bych ale stejně koupil něco s integrovanou grafikou a rozumným procesorem. Menší věci to utáhne taky a dedikovaná grafika je v NB vždycky peklo a má víc nevýhod, než přinese užitku.Obecně ale, pokud to s kreslením myslíš vážně, se nevyhneš stolnímu počítači s pořádnou grafikou. Pokud bys kupoval "ojetinu", dají se docela levně sehnat profi grafiky, třeba starší, ale pořád velmi solidní Quadro K2200. Není potřeba kupovat hned novou za 20 tisíc.

Tak ono hlavně když máš peníze na CAD programy, tak máš i na pracovní stanici.Je třeba vědět na jaké úrovni se s tím bude pracovat. Jestli je to taková zábava, a věřím že ne, jinak nikdo soudný nevynaloží pár stovek tisíc do softwarových licencí, tak rozpočet musí být takový, že ten hardware a software je takový ten "soustruh" pro konstruktéra a úspora peněz je v úspoře ceny za lidskou práci.Někdo tu zmiňuje, že výkonné Quadro stojí 40tis. Jasně že jo, vždyť na tom pracuje člověk s výplatou 50-70 tis., takže je to naprostá prkotina.

Zkus se zeptat i na www.cadforum.cz