» Poradna » Notebooky

Notebook Lenovo, po zapnuti extreme pomaly, vetraky na max.

Dobrý den, po zapnutí notebooku je extrémně pomalý a větráky se rozjedou na max, cca po 1-3 min větráky z ničeho nic úplně vypnou ale notebook je stále pomalý - téměř nepoužitelný. Pomůže pouze restart/vypnuti, někdy stačí 1x, někdy nestačí 10x. Toto se mi stává velmi nepravidelně, někdy tři dny za sebou někdy je 14 dní klid. V nastavení atd. jsem nikde nic neupravoval/neměnil, jak jsem notebook koupil tak používám. Stáčí cca 3-4 roky. Toto se mi děje poslední měsíc.Lenovo Ideapad 720, i7-8550U CPU 1.80GHz 1.99 GHz, RAM 12,0 GB, Windows 10, ovladače aktualizovány.Dokázal by někdo poradit kde hledat problém?Dekuji

Odpovědi na otázku

co je vytazene v case, ked je pomaly ti prezradi spravca uloh. Pravdepodobne disk

CPU - 0-1%, disk 0-1%, GPU - 0-1%, síť - 0%, RAM - 18%, tam nejvic bere Antimalware Service Executable, ale to si myslim ze mi jede jiz od koupe ntb.

Zkus konečně prozradit co je tam za tajný disk. Je asi milion konfigurací a ve větší půlce se vyskytuje HDD samo nebo v kombinaci se SSD.

SSD system + HDD data.

SMART SSD a HDD?Nějaké hlášky v Admin logu?

Kde nejdu admin log prosim? Dekuji

Eventvwr.mscCustom -> Admin...Občas najdeš i výsledky některých hw událostí.Lépe ovšem otestovat stav SSD/HDD testovacím sw příslušným k danému hw (viz stránky výrobce) -> boot z CD|DVD|USB.

Jsou dvě možnosti - disk je před smrtí nebo je Windows totálně zasekaný bordelem - přeinstalovat.

U disku před smrtí většinou nejdou větráky na max - ono celkově je to chování takové divné - jaké jsou teploty (samozřejmě ve chvíli kdy je to zabržděné)?

CPU 35°C, SSD 35°C, HDD 29°C, UHD Graphics 36°C, dedikovana GPU Radeon RX 560 0°C. Ted jsem na notebooku cca hodinu a jednou za cas vetraky vylitnou na max, zpatky se nevraci postupne ale proste vypnou.

Že by měl Radeon 0 °C? Aspoň teplotu okolí by měl mít.

Pokud je vypnutý tak čidlo nemusí nic hlásit

Asi bych začal vyčištěním chladiče a přepastováním procesoru. Já měl nedávno na servise HP G72 někdy z roku 2010, ale loni tam byla měněná deska, klávesnice, ramky a SSD, takže se dá říct, že po repasu, ale větrák a chladič měl zákazník už dost zanesený, protože notebook používal na dece a taky pasta byla úplně tvrdá, teploty šli až na 100 stupňů, kdy se notebook vypínal a jinak se celkově sekal a brutálně pálil.Po čištění a přepastování teploty max 65 stupňů a funguje krásně.

Libí se mi ty mínuska, ale viděli jste někdy, jak vypadá chlazení notebooku po 4 letech, pokud ho někdo nečistil? Navíc notebook nemá důvod jen tak zapínat větrák na plno a už vůbec ne, když by byl vadný disk. Ten větrák se buď zapne, protože něco ve Windows vytěžuje hodně CPU a nebo taky proto, že je chladič zanesený a nestíhá chladit. Proto bych začal čištěním, navíc pokud tam je SSD na systém, tak bych spíš podezíral toto, než vadné ssd

Přestože jde o dobrý krok v údržbě, nebude tady asi příčina potíží. Nedává mi smysl, aby se zvýšený výkon a přehřívání způsobené tímhle projevovalo jen příležitostně a jen při startu systému.

Pak klidně může být nějak poškozené to HDD, které tam je. Protože připojení vadného disku do systému taky udělá pěknou paseku, někdy se to ani nezapne.

Ano, to se mi zdá jako pravděpodobné vysvětlení.

Právě, čištění je fajn věc, ale z toho co psal za teploty, tak je to ve stavu nového. Teploty pod 40 stupňů v idle jsou naprosto OK. POkud ventilátory běží v idle, zřejmě je problém s biosem, resp sw který je ovládáA že je to pomalé, popisoval sotva vytížený počítač, ale nevidíme konkrétní aktivity, třeba vytížení disku, ten může být vytížený na 100% a zároveň a něm nemusí být žádná aktivita ve smyslu uživatelského zápisu a čtení ale mohou být šílené seek time (klasika pro SMR)

Teplovodivá pasta sice časem ztvrdne, ale její vlastnosti se tím nezmění. Samozřejmě, že když sundáte chladič, pastu musíte vyměnit. Ale jinak ne. Jestli byly teploty vysoké, někdo udělal při repasi chybu při montáži chlazení.

Podobné, nevravím že to musí byť tá istá príčina.Včera som zapol nový vybalený z krabice Lenovo V15 s i5 a W10 a správal sa podobne.Nejaká Lenovo utilita to tam žrala, po vymazaní továrenských W10 a inštalácii čistých W10 21h1 OKOtázka znie, či sa tam tá Lenovo utilita nenainštaluje zo store sama na pozadí.

Možné příčiny, krom zmíněného problému s disky:zasekaný systém a potíže aktualizačního mechanismu windows. Máš dost místa na disku? Na obou discích? Někdy se to takhle chová, když windows nemají dost místa pro stažení aktualizací a přesto se je furt dokola snaží stáhnout. Anebo jen je nějaká chyba v mechanismu aktualizací, které neproběhnou do konce a systém se furt dokola snaží něco updatovat. Řešení, krom kontroly místa na obou discích (nevím na který disk se ti stahují aktualizace před instalací) by byla utilita windows update blocker, která umožňuje vypínat a zapínat aktualizace win. Kdyby tě vypnutí zbavilo potíží, budeš aspoň znát příčinu.A dál, jak už tu někdo psal, jestli jsi na nic v nastavení nesahal, běží ti tam spousta věcí od Lenova, hodně jich je pro pc zcela postradatelných a hodně se jich snaží průběžně aktualizovat, problém může být podobný jako u aktualizací win. Takže zkontroluj a povypínej.

Možná je to nesmysl, ale mě se u Lenova vyřešily některé problémy po aktualizaci BIOSu přes Lenovo Vantage.