» Poradna » Notebooky

Notebook kolabuje

Ahoj, poradil by mi někdo ohledně problémů s notebookem?Notebook je více než 10 let starý, toshiba. V poslední době se vyskytují 2 problémy:1) notebook velmi často "kolabuje", tj. zničehonic se sám vypne a během pár sekund zase naskočí a nabíhá od začátku windows; je možné, že by to dělala zcela vybitá baterie? Já jej však vůbec nikam nepřenáším, je nastálo v síti.2) zničehonic najednou zamrzne obrazovka, získá jednolitou barvu (např. modrá, šedá, bílá, oranžová atd.), na ploše nejsou žádné ikony, nejde vyvolat průzkumník, nic nepomáhá Escape, ani trojkombinace ctrl alt del, přitom notebook běží, vypnout ho lze pouze cca 10 s zmáčknutím tlačítka na zapínání notebooku.Je mi jasné, že mi poradíte ho vyhodit z okna, ale zajímalo by mě, zda má cenu např. koupit novou baterii.

Odpovědi na otázku

ano, na 30rocnom hrdzavom aute, co drzi pokope len spina ma zmysel kupovat nove stierace. Urcite pojde lepsie.

Odpověď se skrývá v druhé větě (více než 10 let starý". Baterkou to velmi pravděpodobně není. Ta už po deseti letech je stejně mrtvá, takže to jede na zdroj. Takže co by stálo za pokus, vyměnit napájecí adaptér, ale ideálně ho někde půjčit na vyzkoušení, než za něj dáš peníze. Jinak není moc co radit, každé zařízení jednou dosáhne konce životnosti.

A navyše bod 2) - odchádza tam grafika.Teda z celkového vychádza - takto starý NB sa NEOPLATÍ nejako obnovovať, upgradovať. Patrí už do múzea, alebo do elektrošrotu.

Díky moc všem za rady, myslela jsem si to, půjdu mu vykopat hrobeček.

Muze byt slaba baterka a vadny zdroj - jak o nem pousesA to muze byt rad ze nahodi OS. Na neco takoveho se zrovna chystam jit ac u me Jde o Asus W7. Zdroj mam od leta novy a baterii tak na 3 minuty kdyz je nabita. Nedavno tu byl dotaz na chlup stejny co do znacky a problenů

A jeje to je ti vlakno. Vstup z mobilu je jak vlezt na pilu a chtit klidHrobecek bych nekopal pokud neni treba s nim chodit na internet.

1) jak uvadi Jack novy zdroj, 450 kc byva nekde prerusen ( nebo zlobi konektor) a pokud baterka (vidis podle kontrolky nabijeni) udrzi par minut uvede ho do rezimu spanku2) neznám

Ty barvičky jak zmiňuješ vypadají spíš na mrtvou grafiku... to pak nemá smysl opravovat a rovnou odnést do sběrného dvora.

Pokud to má baterii nějak rozumně vyměnitelnou, pak můžes koupit nějakou levnou neoriginální a zdroj taky zkusit vyměnit. S tou grafikou to může být horší. Buď ti odchází grafická karta a nebo je nějaká chyba v OS (spustit z flashky linux a odzkoušet jestli to v něm funguje nebo ne - běží bez instalace). Tím jednoduše zjistíš, jestli se jedná o HW problém nebo ne. Pokud by tam byl HW problém grafiky, pak nemá cenu ani kupovat tu baterku a raději si kup nový notebook (třeba i nějaký repas).

Baterii novou určitě nekupuj. Zkus NTB vypnout, vytáhni baterku, připoj k elektřině a zapni. Většina NTB dokáže jet i bez baterky.

Co se barev týče, může se jednat o přehřívání grafiky. U 10 let starého NTB mě nepřekvapí zanesené štěrbiny chlazení. Pokud chceš opravu zadarmo, nechť ti někdo rozebere NTB a vyčistí. Pokud toto nepomůže pak, jak píši ostatní, odchází grafika.

A co disk?