» Poradna » Notebooky

Notebook Acer Aspire 5820TG, nefunguje grafická karta a monitor

Ahoj, mám notebook Acer Aspire 5820TG se systémem Windows 7 a se dvěma přepínatelnými grafickými kartami (ATI mobility Radeon 5650 a integrovanou Intel). Počítač je z roku 2010.Co se stalo:Včera se mi při obyčejném procházení internetu (nebyla spuštěná žádná graficky náročná aplikace) objevily na obrazovce grafické artefakty a během pěti sekund notebook zamrzl. Při běhu počítače jsem měl zapnutou výkonnou grafickou kartu. Po restartu jsem se dostal až k Spouštění systému Windows, ale místo přihlašovací obrazovky se nic neukázalo. "Cinknutí", značící spuštění Windows, se ozvalo, takže Windows naběhly. Co jsem udělal:Počítač jsem spustil v nouzovém režimu, ve kterém jsem ve Správci zařízení odinstaloval ovladač grafické karty. Po dalším spuštění se již přihlašovací obrazovka zobrazila a počítač normálně fungoval na integrované grafické kartě.Rozhodl jsem se zkusit přeinstalovat ovladače k oběma grafickým kartám. Systém jsem kompletně vyčistil od předchozích ovladačů a nové ovladače jsem stáhl z leshcatlabs.net, kde jsou oba pohromadě. Instaloval jsem je ale ručně, bez použití upraveného instalátoru. S integrovanou kartou vše proběhlo v pořádku. Při instalaci ovladače na výkonnější grafiku opět zčernala obrazovka (přestože systém jel na integrované kartě). Postup jsem zopakoval (tj. smazání předchozích ovladačů, postupná instalace nových) s jedinou změnou, a to s notebookem vytaženým z elektrické sítě, aby se systém nesnažil automaticky přepnout na výkonnou grafickou kartu. Bohužel, opět se během instalace vypnul monitor a už nenaběhl. Tak jsem se smířil s tím, že karta Radeon je v křemíkovém nebi a šel do BIOSu zkusit nalézt možnost vynucení startu systému na integrované kartě. Notebook měl BIOS značně okleštěný, ale našel jsem možnost Graphics (přesný název si nepamatuju) a podmožnosti Switchable a Discrete. Zvolil jsem Discrete a změny uložil. Po této změně ale notebook po spuštění Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Také jsem zápasil s odpáleným Radeonem a IntelHD Graphics řadiči ve W7prof. Po dvoudenním úsilí - občas to šlo, chodilo to mizerně s Obecným řadičem nastaveným v nouzovém režimu, po nastartování zase nikoliv, aktivoval se znovu automaticky Radeon - jsem dospěl k řešení:1.nastartovat do nouzového režimu2.v Ovl.panelech ve Správci zařízení zakázat driver Radeonu (vlastnosti).3.restartovat s napájením jen baterií. Automatika pro přepínání z úsporné jednotky GPU na GPU s vysokým výkonem (Radeon) rozběhne počítač na úsporný řadič Intel.4.zkontrolovat nastavení přepínatelné grafiky (pravé tlačítko na ploše Konfigurovat přepínatelnou grafiku) zaškrtnout Automaticky vybrat Úsporná jednotka GPU při napájení z baterie.5.pro jistotu nastavit Úsporná jednotka GPU, OK6.Vždy startovat/restartovat jen z baterie, teprve po najetí W případně zastrčit napájení ze sítě.Díky tomu můžete mít připojený i externí monitor (VGA-HDMI). Takových postižených je nejen na českém internetu habaděj a nikde pořádná rada. Netvrdím, že tahle moje je dokonalá, ale funguje to, pokud člověk není sklerotik a nenastartuje s připojenou sítí 220V. Přeji mnoho zdaru, rád bych se dozvěděl, jak jste dopadl. Jean Noris