» Poradna » Notebooky

Notebook - samovolné vypínání po výměně disku

Zdravím, včera jsem měnil v notebooku Lenovo B590 disk (místo HDD jsem dával SSD) a provedl čistou instaačku systemu. Po výměně se mi ale notebook začal sám vypínat a to úplně (žádná modrá smrt nebo restart). Zajímavé je, že když jsem do notebooku vrátil původní disk tak běží bez problémů. Je to chyba v SSDčku nebo je to "někde" na desce? Děkuji za odpověď

Odpovědi na otázku

Především napiš typy obou disků.

Původní mechanický disk o velikosti 160gb je od značky Toshiba a nové SSDčko 128gb je Apacer AS350.

Zkusil bych udělat klon z HDD na SSD jestli to taky bude dělat

Ano, to je dobrý nápad - a pak se uvidí....

Těch příčin může být několik.Sázel bych na teplotu nebo problém s napájením. Některá SSD mají větší odběr, než původní plotové disky a pokud je zdrojová část na hraně, může vypnout jakmile se dostatečně zahřeje vyšším odběrem.Stáhni si třeba HWinfo a podívej se na teploty CPU, základní desky. Také se podívej na S.M.A.R.T údaje u nového disku.Nepíšeš, jak dlouho ten pc běží, než se vypne.Jaký používáš OS? Je něco podezřelého v system logu či ostatních?

SSD ma vetsi odber nez hdd? To by me zajimalo jak je to mozne. V tom ssd se nic netoci, a moturek byl prave pricinou vetsiho odberu hdd.

Jojo, výkonné NVMe SSD mají pod zátěží větší odběr než 2,5" HDD. Ale u 2,5" SSD to celkem nehrozí, ty moc nežerou.

poslednych 8 rokov som spravil stovky takychto vymen hdd-ssd. To co pises sa nestalo ani raz, takze silne pravdepodobne je navine ten apacer. Daj tam normalny samsung 870 aspon 500vku a nema to preco neist.

Některé SSD se umí extrémně přehřát a nemusí to být kvůli špatnému chlazení. Taky může být špatně něco s tím nainstalovaným systémem.1) Jak dlouho to jede než to vypne?2) Jaký systém byl na starém disku? Jaký systém je na tom novém?3) kompletní S.M.A.R.T. údaje disku, hlavně v historii teploty hledat maxima4) SSD má v klidu menší odběr než HDD, ale někdy může mít větší odběr než původní HDD, v noťasu to může vadit.

Nemůže to být v Power managementu "blbé" vypnutí při nečinnosti?