» Poradna » Notebooky

Notebook - přehřívání CPU

Dobrý den, mám měsíc nový notebook HP ENVY 17-ch1005nc a před pár dny se začal přehřívat i při otevření prohlížeče. Zkusil jsem nainstalovat všechny aktualizace (Windows, drivery, programy z Windows Store, BIOS) ale notebook se přehřívá i při nenáročné práci. Nainstaloval jsem HWiNFO a další podobné programy a výsledek je téměř stejný. Když jsem na ploše tak jsou hodnoty kolem 42°C ale jakmile spustím jakýkoliv program tak se teplota vyšplhá na hodnoty kolem 95°C ale zároveň se hned vrátí na původní hodnotu. Jsou takové výkyvy normální nebo mám notebook reklamovat? Děkuji

Odpovědi na otázku

Reklamujte, nie je to normálne.

Mockrát děkuji.

28W CPU v 17" notebooku a este k tomu envy sa nemoze zahriat na 95 stupnov za "par sekund". Daj to reklamovat, netoci sa vrtula. Ale to musis pocut a citit aj sam

Jsou tam dva ventilátory a z toho je jeden pořád zapnutý. Není zrovna tichý ale žádný extrém to taky není.

Co přesně tam je za CPU? Jestli tam je intel 10 nebo 11 gen, tak to je naprosto normální chování.

Intel Core i7-1195G7, 32GB RAM DDR4, grafika NVIDIA GeForce MX450 2GB GDDR6, disk 1TB M.2 SSD PCIe NVMe

Jestli slyšíš, že se větrák točí, tak je to bohužel normálka, ono u notebooku výrobci považují i 100 stupňů OK.

Nevidím na tom nic zvláštního, ten procesor si v burstu umí dost pápnout a bude to hřát. Pokud přestaneš sledovat teplotu, vnímáš že je něco špatně?

Notebook je trochu hlučnější ale pokud bych se nepodíval na teplotu přímo v programu tak bych si ničeho nevšiml.

Pokud notebook funguje jak má a ty jsi si toho všiml jen na základě měření programem tak to neřeš a prostě to používej... Jo a na teplotu koukej, až když by notebook vykazoval nějaké problémy. Já si to taky dřív u jednoho notebooku hlídal a byl jsem na dně z toho, že má až 100 stupňů, ale jinak fungoval normálně, takže jsem to přestal sledovat a nic se nerozbilo.

95° C při spuštění programu? To vypadá že je blbě nasazený nebo utažený chladič CPU. Osobně bych se také přikláněl k reklamaci než riskovat nějakou poruchu, na kterou už by se poté nemusela záruka vztahovat.
Známý má ultratenký Asus Tuf Gaming s intelem a RTX3060. 95° C mívá až v plné zátěži po 30 minutách hraní. Vím, že je to oproti tomuto notebooku blbé srovnání, ale nový notebook by měl Idlovat pod 40° C . Konkrétně tento známého Asus dokáže Idlovat dokonce pod 30° C v ideálních podmínkách. A to je z velké části plastový.

Já mám třeba opačnou zkušenost, poslední notebooky co mi prošli, tak v idle měli kolem 45-50 stupňů v zátěži pak normálně i 100 stupňů. Ale jde o to, kolik je průměrná teplota. Například notebook může mít při nějaké akci krátkodobé velké zatížení a v ten moment vyskočí na 100 stupňů, ale v průměru drží třeba 88. Navíc intel 11 gen je problém uchladit.

Jedná se mi jenom o maximální teplotu CPU, která je kolem 95°C při otevření programu ale ve vteřině znovu spadne na hodnotu kolem 42°C. Je to normální? Zkoušel jsem ještě můj starý notebook a tam se teplota drží skoro pořád na stejné hodnotě. S notebookem jsem velmi spokojený a nechci ho zbytečně poslat do servisu...

Je to naprosto normální, tohle vůbec neřeš a používej to.

Mockrát děkuji za pomoc.

Ještě k tomu přidám, že pokud se bude počítač přehřívat, tak se v zájmu ochrany sám vypne, když se dostane do situace kterou už nemůže ukočírovat.Ale před vypnutím se v tom počítači stane ještě X věcí. Pokud má aktivní chlazení, zkusí zvýšit intenzitu proudění vzduchu navýšením otáček ventilátoru, Pokud chlazení stále nezvládá držet teplotu pod limitní teplotu (nastavenou výrobcem v biosu) tak nejdříve dojde k tomu že se omezí příkon procesoru/grafiky, nižší spotřeba = nižší vygenerované teplo. To pak samozřejmě sníží i výkon toho HW, ale tohle pořád není problém, tohle je designovaná vlastnost.Opět pro příklad můj laptop. ten je pasivně chlazený, nemá ventilátor, takže má chlazení výrazně složitější. Když ho vytížím do mrtě, chlazení to nedokáže chladit, takže jak se teplota dostane ke 100°C nebo i lehce nad, tak se začne snižovat příkon pro CPU (z úvodních 20W až na 10W), což znamená, že frekvence se z původních 3.2GHz na výkonných jádrech sníží na cca 2.1GHz. A těch cca 10W generuje tolik tepla, se kterým už si ten laptop dokáže dlouhodobě poradit a držet teploty CPU mezi cca 95-97°C. A samozřejmě že tomu klesne i adekvátně výkon, ale přesně takto byl ten laptop vymyšlený. Krátkodobou zátěž uchladí v pohodě bez propadu výkonu (to je to co dělá drtivá většina uživatelů nejvíc, intenzivní ale krátká zátěž - spuštění programu, reload webové stránky, načtení dokumentu atp.)

Při startu programů se v počítačích děje spousta věcí, proto dočasná vyšší zátěž po kratičkou dobu je vcelku normální, pokud to následně pár vteřin po puštění spadne dolů je to v pořádku.

To tesne pod 100°C CPU neznižoval frekvenciu?

Ptáš se jestli ty stroje throttlují kvůli teplotě? Samozřejmě že to dělají a dělají to i stroje klidně za 100 tisíc, Throtlování je zcela normální a je to i účel, vytřískat co nejvíce výkonu z daného železa.

Prekvapilo ma číslo 100, nie throttlovanie ako také. Mám pocit, že Intel CPU throttlujú pod 100°C.

Můj laptop při zátěži běžně vyletí ke 100°C, stejně jako desítky milionů těch samých laptopů co se prodaly. Je to očekávaná vlastnost, Spotřebovává to energii, ta generuje teplo a podle chlazení, jak je schopné (větší laptop neznamená nutně větší chladící kapacitu) se bude hýbat výsledná teplota. Taky jedeš s autem do servisu když má voda v chladiči 90°C s tím že někdo něco špatně dotáhl? Kolik je správná teplota?A co třeba čip v lednici, pračce, mikrovlnce, televizi, víš jaké mají teploty a víš jistě že se nepřehřívají, co když u nich někdo špatně utáhl chladič a je to na rekamaci?Nechápu proč se lidi pořád hledají problémy a řešíje, přotom je to intended design a ničemu to nevadí. Až ten počítač začne špatně fungovat, začne být nestabilní a přestane fungovat, pak s ním asi něco skutečně bude, ale on funguje normálně, jen někdo si myslí že teplota = X je špatně. Ale co je špatného na 95°když maximum je 100°u mého je max teplota dokonce 105°C a v novém modelu mého laptopu je maximum dokonce 110°C a běžně to v zátěži dosahuje 108°C aniž by to čemukoli vadilo

spatne je to, ze to znizuje zivotnost procesora a vsetkych suciastok naokolo. Je to proste kurvitko vypocitane na to, aby sa to doyebalo den po zaruke.

Pokud to v zátěži dosahuje teploty blízke maximu, znamená to, že procesor už trotluje. Znamená to, že omezuje výkon, aby nedošlo ke zničení procesoru. Pracovat v takovém režimu není zdrovna zdravé pro ten ntb a procesor. Pro pohodovou práci a jeho dlouhodobou výdrž by se měl jakýkoliv stroj (součástka) zatěžovat na 80% maxima.

Předpokládám že si psolal sve CV do všech technologických firem a v motivačním dopisu jim vyčinil že to všichni dělají špatně.Je to normální vlastnost, žádné zničení nehrozí, je to na ty teploty navržené.A pokud něco selže tak je tu záruka a fakt bych se divil že by výrobce něco podcenil a pak na to dával i 5 let záruky

No jo a Ty jsi doufám napsal do CV, že používáš stroje na hranicích jejich možností, až musí zapínat své ochrany, aby neshořely. To se po tobě všechny firmy umlátí. Hlavně pokud mají stroje za statisíce Eur.

Co to je za notebooky? Já se snažím udržet teploty i v zátěži do 80°C (Lenovo Y50-70) . Jednou jsem po přepastování špatně dotáhl šroubky chladiče a projevoval se přesně tento jev (při otevření jakéhokoliv programu teploty vyskočili nad 90°C . Po znovupřepastování a důkladnému rovnoměrnému dotažení šroubků již teploty při těchto výkyvech drží do 60°C .
Normální to podle mě není a očividně někde chladič špatně doléhá a pomaleji převádí teplo do chladiče. Např. načítání mapy ve hře Rocketleague vytíží chvilkově CPU na 100% a teploty skočí nahoru. Nyní mám ale pastu Grizzly Kryonaut a ani při tomto načítání nejsem nad 80°C (se starou pastou to vyletělo k 86°C ). Takže těžko říct.

"Když jsem na ploše tak jsou hodnoty kolem 42°C ale jakmile spustím jakýkoliv program tak se teplota vyšplhá na hodnoty kolem 95°C ale zároveň se hned vrátí na původní hodnotu."Zátěžová špička při spouštění programu, celkem normální jev u NTB.

Já mám třeba Macbook Air s M1. Dřív jsem měl zobrazenou teplotu, ze zvědavosti, po chvíli jsme to odinstaloval a jaké to má teploty je mi naprosto ukradené. Proč bych se o to měl zajímat a jak bych měl vědět co je moc a co je málo? A co bych s tím mohl udělat? Nic.Podobně s desktopem, když jsem to postavil, tak jsem sledoval teploty a ladil chlazení, ventilátory běží těsně nad hranicí aby se nezastavovaly (cca 400rpm) a to stačí jak v idle tak v plném loadu, fany nejdou slyšet pokud k tomu nedám ucho, ideální počítač. I při nejdrsnějším stresstestu to ukazovalo peek teplotu 73 stupňu = žádná teplota, ano mohl jsem zvýšit třeba otáčky CPU chladiče na 700-800 a CPU by tu špičku mělo lehce nad 40, ale proč? Limit je 100 a já v nerealistické zátěži dosahuju max 73

73 je za tych podmienok ake opisujes neuveritelne krasna teplota... Znamena to jedine, vhodne nadimenzovane chladenie. Tak by to malo byt aj v notebooku. 95 stupnov je NEVHODNE nadimenzovane chladenie.

tak som vam to chlapci otestoval na relativne normalnom pocitaci - rog strix gl552j i7 4720hq 47W, default fr. 2600, curent fr. 2800, spotreba 36W, teplota 83°C. Zataz prime95 max heat. Ten book ma tak 6-7 rokov.

Já to taky otestovalGigabyte G5 KC i5 10500h, notebook starý rok - stress test přes CPU-Z průměrná teplota 88 stupňů a maximální dosažená teplota 100 stupňů. Redmibook 14 pro Ryzen 6800h, měsíc starý - stress test CPU-Z průměrná teplota 78 stupňů maximální dosažená teplota 86 stupňů.

Jo ten gigabyte max 45W a to Xiaomi max 35W

V žádném případě není reklamace!Podle specifikace je to i7 a to že "topí" je její vlastnost, ale je kompenzována vyšší výkonem.Tvá měření jsou neprůkazná a v podstatě zbytečná. Kromě toho dělají se na čistém systému který byl v době uvedení a s oficiálními ovladači.To tvé "skákání" teplot klidně může dělat nějaký torrent, nebo podobný balast, co jsi si tam nainstaloval a jaksi jsi nám o tom "zapomněl" říci.Kromě toho všeho ještě existují na internetu recenze notebooku, které podobné chování popisují https://diit.cz/clanek/recenze-hp-envy-17...