» Poradna » Notebooky

Notebook - instalace her na SSD nebo normální disk?

Ahoj. Mám herní laptop MSI GP75 Leopard 256 GB SSD + 1 TB klasickej disk. Na SSD disku mám win10. Kam by ste doporučovali instalovat hry když všude čtu že hry by se nemeli instalovat spolu s Win10 na disku, když klasickej disk je pomalší to vím.. Mužu si zopár her nainstalovat na SSD spolu s WIN? Treba Armu 3 nebo tak.. Díkes!

Odpovědi na otázku

Načo by Ti bol rychlý disk, keby si SW inštaloval na pomalý HDD? Čo je to „spolu s Win“?

U většiny her je to jedno. Ale najdou se hry, které z HDD běží blbě.Zjednodušeně řečeno, na SSD patří OS, programy a aktuálně zpracovávaná data. Hry patří mezi programy. HDD ideálně slouží jen jako úložiště dat. Ale realita je s tak malým SSD většinou jiná.

Rozděl si SSD na dvě části a klidně si tam hry co hraješ nainstaluj, všechny platformy ti umožňují přidat/vybrat instalační cestu a podporují i přesun nainstalované hry.Ten plotnový disk používej jako archiv her.

1. načo by delil SSD?2. čo je archiv hier?

Dělil by třeba proto aby při reinstalaci Windows nemusel tahat desítky GB her.Archiv her jsou hry které má nainstalované, ale momentálně je nehraje.Stačí?

Po reinštalácii aj tak by musel hry inštalovať znova. Myslíš si, že keď reinštaluješ OS na c:, tak potom stačí len spustiť exe na d:? Nechápem ako chceš robiť archív hier. Ja mám SW nainštalovaný na SSD a to mám zálohované. Keby padol OS, do 30 min. mám všetko nas5. A na HDD inštalačky, aby som ich nemusel sťahovať znova, ale keď výjde nová verzia, aj tak musím.

Samozřejmě by hry znovu stahovat nemusel, stačí nainstalovat platformy (Steam, GOG ...) zadat cesty a dát verifikovat instalace. Vše vč. ikon na ploše se ti uvede do funkčního stavu. Archiv her si udělám tak že v nastavení platformy řeknu, že tuhle a tuhle hru chci zazálohovat nebo přesunout a určím kam.To jak to děláš ty je naprosto nerelevantní k dotazu jak to má dělat tazatel se stávajícím HW.

To, o čem píšeš, to jsou data her. Ty můžeš mít obvykle kde chceš a pokud ne, tak třeba symlink to tu umožní. Instalovat programy ale na speciální oddíl na disku, ale nedává smysl. Když při přeinstalaci Windows, ty hry stejně musí znovu nainstalovat.

Tak pokud jak píšeš že jsou to data her by to uložení na speciálním oddílu smysl mělo, ne?V souladu s tím co píšeš o instalaci programů na spec. oddíl.Jinak v reálu je instalace hry pod platformou (v instalačním adresáři) víc než jen data.

Mám např. hru přes Origin, která má kolem 26GB. Když si udělám zálohu adresáře s hrou, tak po přeinstalování Win, nainstalování Origin, můžu začít instalovat hru, zastaviti instalaci, překopírovat dříve stažená data a dát už jen opravit, což bude relativně za krátkou dobu oproti stahování všech 26GB dat. Samozřejmě můžu v Origin nastavit cestu přímo, kde mám uloženou hru, takže pokud je na jiném oddílu než windows, tak se ani nemusí zálohovat a znovu kopírovat.

Hry nejsou jen na Steam nebo GoG. Spoustu her instaluješ samostatně. Na D: bez úhony můžou zůstat jen "portable" programy (ty co jen rozbalíš a fungujou bez instalace). Jinak SSD bych nedělil. To že se má na C: dát jen systém je jen z důvodu přeinstalace, aby se případně nepřišlo o data. Je to podobné jako složka /home na samostatném oddílu u linuxu (aby se nemusela přesouvat velká kvanta dat při případné reinstalaci) Navíc SSD je lepší udržovat prázdnější než plné. Čím míň mista bude zbývat, tím víc se systém bude zpomalovat.

Na 256GB SSD není co dělit. Nad dělením se dá uvažovat u 1TB+, ale ne zde. Vždyť tam dá sotva dvě moderní hry a je to plné.

Většinou stejně nikdo víc jak dvě hry zaráz nehraje. Právě u moderních her je SSD u načítání textur sakra znát.

Rozdělením si zbytečně ubere kus místa, protože nemá pro ty Windows bude muset nechat slušnou rezervu. Takže je blbost tak malé SSD dělit.

Otázka názoru. Ideál to samozřejmě není, ale za mě lepší přijít o kousek místa než v případě problému táhnout cca 120GB dat (pokud uvažujeme dvě hry na SSD). Ale každého volba a věc.

Takže raději si způsobovat kaýdodenní problémy, kvůli teoretickému problému, který můlže nasta jednou za několik let? Zajímavé myšlení.

Ehm. A smím vědět jaké problémy si rozdělením disku způsobím?

Neustálý nedostatek místa, přitom volné neobsazené GB kvůli rozdělení?

Nedostatek místa na co?

Na aktualizácie a SW. Pri veľkej aktualizácii W10 vyžaduje niekoľko GB.

Přesně. Až trojnásobek velikosti aktualizace. A dále na OneDrive, Office, maily atd. Sám mám 256 GB v tomto pracovním notebooku a zařínám mít problém s místem, a to mám jen pracovní věci + WoT, nic jiného.

Tak jasně, pokud si nechá v herním ntb 100GB na systém tak určitě nebude mít místo na aktualizace a mejly Argument s místem fakt není moc dobrý, to se dá říct totiž o jakémkoliv prostoru, že ti jednou dojde ...

A proč by měl něco tahat? Proč by vůbec měl přeinstalovávat Windows? Každopádně dělit už tak malý disk je naprostá blbost. U 1TB se o tom dá uvažovat, ale ne u tak malého.

Tobě se nikdy Widle nezhroutili? Nikdy ti po aktualizaci nepřestaly korektně fungovat drivery? To jsi dítě štěsteny.Technicky není rozdíl jestli dělíš velký disk nebo malý, i to je otázka pohledu.Jo dělení jakéhokoliv disku je vždy z nouze cnost, ale to neznamená že to nemá smysl.

preco by som akoze drzal hry, ktore nehram v pocitaci?? Nainstalujem, hram, prejdem, odinstalujem. Alebo ked neprejdem, odinstalujem.

Ideální řešení by asi bylo vyhodit HDD a dát tam druhé 1 TB SSD, záležitost 3000 Kč. Jinak ano, moderní aktuálně hrané hry patří na SSD, ale moc se jich tam nevejde, takže viz předchozí.

Díky moc za rady!

Obecně, programy včetně her na SSD a na HDD jen ostatní data (video, foto, hudba, dokumenty)

"všude čtu že...." Kde všude? A ano Armu určitě dejte na SSD pokud se máte aspoň trochu rád. Hrát to z plotny je utrpení.