» Poradna » Notebooky

Notebook - Baterie

Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda je dobré nechat jednou za čas vybít baterii notebooku úplně do prázdna. Mám notebook s Li-Pol baterií zda to nějak pomůže. Dále se chci zeptat zda baterii neškodí, když ji vždy po zapnutí notebooku zapojím do sítě, někdo mi říkal, že tím šetřím cyklus baterie či něco takového. Takže co je na tom pravdy? Předem děkuji za odpověď.

Odpovědi na otázku

1/ rozhodně ne!!!2/Čím méně cyklů baterie absolvuje, tím déle vydrží. Takže pokud ji nebudeš cyklovat, čili pojedeš na adaptér, vydrží ve výborné kondici i deset let. V NB ji klidně můžeš nechávat, automatika se postará o to, aby byla vždy optimálně nabitá.

A ještě se chci zeptat co mám dělat, když nabíjím notebook dlouhou dobu ale zároveň na něm pracuji tak proč se úroveň nabití drží stále na 98%? (Vždy když zapnu notebook tak před zapnutím do něj píchnu adaptér a pak ho teprve zapnu ale posledních pár dní se mi ta úroveň drží pořád na 98 %? Jak to opravit ?)

I když nabijete baterii notebooku na 100% a potom necháte trvale notebook na nabiječce, dochazí časem k trvalému malému poklesu její kapacity. Zároveň ale elektronika nabíjení je nastavena tak, že nedojde k znovu nabíjení baterie ihned po poklesu ze 100%, ale až při nižší hodnotě. Často to bývá 95%, ale někdy ovládací software k baterii umí nastavit i nižší hodnotu, případně rozaah při jaké minimální kapacitě se má začít baterie nabíjet a při jaké maximální kapacitě nabíjení skončí (např. Lenovo Vantage). To vše se děje proto, aby se baterie pořád necyklovala a prodloužila se tak její životnost.Nic tak nemusíte opravovat a můžete se plně věnovat práci na svém PC.

No ono to je vždy že mi to ukazuje po celou dobu 98 % a když na to najedu napíše to (napájen ze sítě, nenabíjí se) ale přitom je tam pořád 98 % tak co s tím?

Ulev mu treba dojde stovky % . Nebo ho zatez moc aby klesal a muselo se zapnout v cca 85% nabijeni.Nech to notbuku at si to ridi sam

Tato situace znamená, že baterii aktuálně není možné nabít na plnou kapacitu z důvodu šetření. Hláška o připojení k síti a nenabíjení, je v pořádku. Jak napsal Leo, použijte notebook jenom na baterii tak dlouho, až její kapacita klesne pod nějakou minimální hodnotu, při které už bude možno baterii opét začít nabíjet.Potom připojte na síť a určité se nabije na 100%. Jinak to, že baterie není vždy nabita do plna, ji nemůže jakkoliv poškodit.

Všetko si riadi práve tá elektronika. Ak teda máš 98% kapacity, tak je to správne, tieto akumulátory totiž nie je dobré nabíjať na plných 100% (a o to sa preto stará tá elektronika v akumulátore). Pokiaľ by (po dlhej dobe nečinnosti , buď samovybíjaním, alebo prácou len na akumulátor) klesla kapacita na nastavenú hodnotu (napr. medzi 65-85% kapacity), po pripojení adaptéra sa dobije na 98% a hotovo. Že žo drží stále na rovnakej hodnote? Máš dobrý a dostatočne kapacitný adaptér, ktorý dokáže dodávať dostatok energie pre NB zo siete a nepotrebuje ten NB "pomoc" od akumulátora. Buď rád, že to takto máš. Baterka ti dlhšie vydrží.

Já adaptér odpojuji pouze tehdy, když s NB někam cestuji, jinak ho mám zapojený vNB i v síti 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. A po osmi letech má baterie 98% kapacity.

Zdar neres jedna se spotrebak. Stejne jednou budes kupovat novou. Baterku kupuji za cyklus ziti NB max 3x.

To, že se jedná o ,,spotřebák" rozhodně neznamená, zejména při tom, kolik ten ,,spotřebák" stojí, že je vhodné ho nevhodným zacházením zbytečně brzy zlikvidovat.

Samozřejmě máš pravdu, ale pravdou rovněž je, že vybíjení baterie do mrtě se řadí ohledně škodlivosti na životnost hned za mlácení do ní perlíkem...

Ke´d na to nemáš , tak si to nekupuj! Máš aj spočítané , že koľko spotrebuješ "lacných" tuškových baterii za tie 3 roky životnosti baterie NB ? Potom asi baterie do NB nevychádza až tak draho !

Vybít LiPolku úplně do prázdna je skoro to nejhorší co bys pro ni mohl udělat. Pokud to přežíje a půjde nabít, tak se jí může radikálně snížit kapacita. Pokud se notebook nepřenáší, tak jej klidně nech připojený trvale na adaptér. Baterka ti i tak několik let vydrží celkem v pohodě, ale na věčnost to nebude. Ať se k ní chováš sebelíp, tak stejně pomalu stárne a snižuje kapacitu. Až ta kapacita bude příliš malá, tak dokoupíš baterku novou (to může být cca za 6 let). Klidně můžeš koupit nějakou neoriginální (dobrou zkušenost mám s VHBW za cenu kolem 500,- Kč).

Ak si chces kupit novu bateriu a mas vycitky, ze aktualna bateria je este v dobrom stave, tak je dobre vybijat bateriu uplne do prazdna.

Jo, tak tohle platilo naposled u NiCd akumulátorů. Pro dnešní Lion aku platí úplně jiné zásady.

Neřeš to, prostě pokud je notebook v dosahu 230V a je možnost ho mít v el. síti, nech ho zapojený. Nabíjecí elektronika v notebooku se o vše postará.