» Poradna » Ostatní

Normy

Zdravím.Chci se zeptat zda podle nejnovějších norem můžou být některé obvody bez proudového chrániče ? Ještě letos v březnu nás učili ve 3. ročníku střední školy,že nemusí být světelný obvody v bytě a zásuvkové obvody např na Lednice,VT a dokonce i na obvod s kotlem.... v červenci mi jeden ,,elektrikář´´ začal tvrdit,že musejí být všechny světelný i zásuvkobé obvody přes chránič . Jak to tedy je ? Děkuji za odpovědi

Odpovědi na otázku

Proudový chránič musí být v domácnosti na všechny běžné zásuvky (už i včetně 3f 32A) i pro světelné okruhy. Zásuvky pro konkrétní zařízení, kde by výpadek chrániče mohl způsobit nějaké škody (typicky mrazák / lednice / kotel atd.), mohou být bez něj. Ale měly by být označeny a neměly by se používat pro nic jiného.

Děkuji

Sice dnes musí být na chrániči všechny zásuvkové obvody (myslím že stačí jeden 100mA na všechno a pak 30mA chrániče na koupelnu a venkovní zásuvky), ale abych byl upřímný, tak s tou lednicí a kotlem si nejsem jistý. Elektrické rozvodu nedělám, na takové "detaily" je nejlepší se zeptat nějakého (známého) revizáka nebo elektro projektanta, až bys nějaké rozvody dělal.