Nízka frekvence procesoru při turbo boost

Dobrý den všem, prosím o radu. Mám Intel I7 8700. Výrobce uvádí, že dosahuje při využití funkce turbo boost frekvence až 4,6 Ghz. Mně se ale taktuje maximálně na 3,9 Ghz. Čím to může být?

Odpovědi na otázku

špatně měříte, nebo máte špatné chlazení.

Díky za odpověď. Měřím v CPUID a chladím vodním chlazením Fractal Design s24, kdy mám teplotu v zátěži průměrně 54 stupňů Celsia. V bedně mám průvan jak v průchodu. Chlazením to asi není.

Na mém i5 Ivybridge se turbo boost taktuje na max pouze při zatížení jednoho jádra. Když je vytíženo více jader, taktuje se na nižší frekvenci. Je to tak navržené.

Tím by to být mohlo, ale stejně mě to překvapuje. Děkuju za odpověď.

3.9 je fakt malo i na mnohem horsi chlazeni.Lecjaka zakladni deska umoznuje roztodivne stelovani frekvenci procesoru, tudiz bych dukladne prozkoumal prislusnou sekci UEFI. Prestoze to neni K procesor a nejde tam toho moc menit, i tak muze byt v nastaveni neco spatne.Co tam vlastne mate za MB?Ono by mozna neskodilo aktualizovat "BIOS".A jen pro jistotu - OS je doufam Win 10?

Jen dodám ještě jednu otázku. A to, zda je ve Windows zapnutý profil napájení vysoký výkon?Pokud to není chlazením, tak to musí být powerlimitem. Většinou to běhá okolo 4,3GHz, co jsem tak koukal.

Zkusím zjistit, kde se nastavuje power limit. Díky.

Deska je rog strix z370-i gaming. BIOS je nejnovější. A mám Win 10. Nastavit vysoký výkon jsem zkoušel a nic se nezměnilo. Děkuju za odpověď.

Proč jste volil mini ITX desku? Teď čistě jen spekuluji, ale tyhle desky se používají do malých PC s horším chlazením. Třeba je v biosu tedy nastavena agresivněji co se limitů týče. Zkusil bych kontrolu nastavení.Případně zkusit nahrát Intel Extreme Tuning Utility tady s tím pracuje:https://youtu.be/W2HuMxB0qT0Je možné tam zjistit nastavení jednotlivých násobičů pro zatížení jader. Lze to tam i testovat.Více mě ale nenapadá. Někde tam musí prostě být nějaká drobná brzda. Boost totiž není nic daného. Garantovaný je jen základní takt.

ITX desku jsem zvolil proto, protože můj case umožňuje maximálně instalaci mATX desky, ale i ta už dost omezuje možnosti chlazení. V biosu jsem zkoušel všechno možné a nepomohlo to. Zkusím tu Intel utilitku. Děkuji za odpověď. Snad nemám smůlu a nekoupil jsem odpadní kus...

Co má deska společného s kvalitou chlazení ve skříni? Doufám, že jste nedat i7 8700 do nějaké krabice od bot s jedním 80mm ventilátorem.

I7-8700 se na různých deskách chová různě - podle toho, jak jsou v biosu nastaveny výchozí režimy napájení CPU. V ITX desce bude v biosu jistě takové nastavení, které bude respektovat TDP procesoru 65W. V takovém případě nemůžete čekat, že CPU bude ochotně boostovat na maximální frekvenci - s maximální frekvencí je totiž spojeno také maximální napětí jádra, přestože jde jen o 1-2 jádra. TDP procesoru je řízeno přes frekvenci, v praxi to znamená, že pokud má být TDP dodrženo, na vysoké frekvenci CPU běží je velmi krátký okamžik a hned ji snižuje.

1. TurboBoost může být zakázaný v UEFI setupu, leckdy nenápadným způsobem. Například zapnutí optimalizace na PCIe throughput obvykle zakáže TurboBoost.2. Já k měření používám utilitu Powertop od Intelu, která (na rozdíl například od /proc/cpuinfo) ukazuje nejen okamžitý stav, ale i statistiky, jak dlouho který z procesorů v daném stavu setrval.3. Pokud je procesor dobře chlazený, měl by být schopný setrvat na turbo frekvenci celkem dlouho. Například tady mám nějaký 12-procesorový Xeon (6 jader krát HT), uváděná maximální frekvence je 3,6 GHz, ale když spustím například stress -c 12, zůstanou *všechna* jádra na 4 GHz, což je turbo frekvence. Zatížení méně procesorů než všech (třeba stress -c 1) mi samozřejmě žádnou vyšší turbo frekvenci než 4 GHz nedává.