Nezrovnalosti vo volnom mieste na 2 rovnakych USB harddiskoch

Ahojte,mam 2 uplne rovnake externe USB harddisky (disk 1 a disk 2). Disk 1, ako aj disk 2 ma 1 TB. Obidva disky su v systeme NTFS.Na disku 1, ako aj disku 2 mam ulozenych cca 700 GB dat. Na disku 2 mam ulozene uplne presne to, co na disku 1. Nemam na to ziaden archivovaci program, ale proste metodou CTRL-C a CTRL-V som si urobil zalohu disku 1 na disk 2."Kos" na kazdom disku je vysypany.Ale nechapem, preo mi pri disku 1 pise cca 250 GB volneho miesta a pri disku 2 mi pise cca 210 GB volneho miesta. Mate nejake vysvetlenie?Napadlo ma, ci na disku 2 nemam vadne sektory. Tak som vymazal vsetko na disku 2, potom som spustil "uplne formatovanie" cez Windows (t.j. nie quick foramt) a znovu dal standardny NTFS system. Potom som dal skenovat na vadne sektory disk 2, ale program mi napisal, ze nenasiel ziadne vadne sektory. Potom som znovu presne prekopiroval obsah disku 1 na disk 2. Teraz mi vsak nadalej pise, ze na tomto disku 2 je cca 225 GB volneho miesta. A pritom na disku 1 je pri rovnakom obsahu cca 250 GB volneho miesta.Nejake vysvetlenie?

Odpovědi na otázku

Evidentně máš na tom disku s menším zbývajícím místem vytvořený nějaký další oddíl, který ale nemá přidělené písmeno a proto se nezobrazuje. Směrodatné je, co ukáže správce disků.

Hm, nikdy som tam nevytvaral dalsi oddiel. Ked mi prisiel z obchodud, tak som ho akurat naformatoval (ak vobec).

tak stačí se na to podívat ve správci disků...

spustil som teraz dskmgmt.msc a okrem toho, ze su oba disky v NTFS som sa nedozvedel nic.Ja co viem, tak ked som disk 2 naformatoval teraz "uplnym formatom" na NTFS na velkost jednotky cca 4096 B, tak sa objem volneho miesta trochu priblizil k objemu volneho miesta na disku 1, ale stale je rozdiel cca 25 GBKtorym programom viem zistit velkost minimalnej jednotky na disku? Lebo ani prave tlacidlo a "properties" vo WIndowse mi nenapise takyto detail....

Každopádně není možné, aby byl takový rozdíl. Tohle jednoznačně vypadá, že tam máš nějaký další oddíl, případně ten stávající nemá přidělené celé volné místo. Nevím co to je dskmgmt.msc, ale co vidíš, když spustíš správce disků? Pravý klik na "tento počítač" -> "spravovat" -> "úložiště" -> "správa disků"? Udělej screen a nahrej ho na ctrlv.cz a dej sem odkaz.

diskmgmt.msc je správca diskov.

Aha, tak dík Přes to jsem do něj nikdy nelezlo, proklínal jsem se tam přes správu počítače

rozdíl může být i ve velikosti clusteru při formátování (4-2048kB) Při větším množství menších souborů na disku pak zaberou víc místa.Pokud neformátoval oba stejmým způsobem i to může být ten důvod..

Jj, taky možnost, zmínil bych to taky, jen jsem předpokládal, že si tazatel oba disky zformátoval shodným způsobem. Ale možná ne.

vsetko som sformatoval na NTFS. Ako viem zistit velkost clusteru? dskmgmt.msc mi nic take neukazal.....

treba altap salamander

nebo chkdsk

Co to znamená "nic neukázal"? Víš co máš hledat? Dej sem screenshot ze správce.

jakým způsobem jsi „zálohoval“ disky (přesně), podle stručného popisu to vypadá spíše na kopírování souborů. A něco skrytého nebo systémového jsi nepřenesl. Máš skutečně 100% obsahu přeneseného? Kontroloval jsi velikosti adresářů? (velikosti celých adresářů, ne součet velikostí souborů v nich).

Taky bych to viděl na hodně rozdílnou velikost alokační jednotky, to těch 40GB klidně udělat může, ale disk by měl být "teoreticky" rychlejší

Pokud ty tajné 1 TB disky jsou SMR a na druhý disk jsi kopíroval celý disk s milionem malých souborů, tak ho nech připojený, dokud si neuklidí. Je docela možné, že těch 25 GB si svým výpočtem rezervuje pro sebe, aby měl kam uklidit data z cache PMR. Úklid má přednost před příjmem dat a je docela možné, že hlásí dopředu odhad volného místa po úklidu.

A kdybych to chtěl hrotit na ultimo, tak můžeš mít sice stejné disky, ale v jednom už můžou být plotny s nepatrně vyšší hustotou dat. Pak by disky mohly mít stejnou kapacitu, ale rozdíl ve velikosti obsazeného místa.A proč mají stejnou kapacitu při vyšší hustotě dat? Za a) plotna má u středu vadný povrch ploten, tak se nevyhodí a udělá se z ní menší kapacita. Za b) plotna je dobrá, ale záměrně se ke středu nevyužije, aby se marketingově zákazníkům omlátilo o hlavu, že při stejné kapacitě co má konkurence, je "na konci plotny" lepší přístupová doba v ms a "teče" víc dat v sekvenčním čtení.Pak nevím, proč stav disku a najmě vadné sektory si jednoduše nepřečteš ve SMART a děláš s tím takové časově náročné SW vyfikundace. A jak je disk rozdělený a skryté oddíly prohlížím přes Gparted.

Pomocí chkdsk můžeś porovnat velikost clusteru a velikost systému souborů. Na disku můžou být taky skryté soubory nebo stínové kopie.