» Poradna » Počítačové sítě

Nezobrazuje se default gateway u routeru

Dobrý den,předem děkuji za odpovědi a rady.Přemístil jsem router ASUS RT-N12 do jiné místnosti a přetáhnul i kabel (musel jsem odpojit konektor a poté znovu zapojit). Konektoru jsem zapojil podle původního zapojení.Zapojil jsem vše dle původního zapojení (router,anténu) a nefunguje mi internet - ukazuje, že není možné získat IP adresu.Když dám v cmd ipconfig /all, tak mi ukáže prázdnou default gateway.Včera mi ukazoval 192.168.0.1 (myslím). Při zadání do řádku v prohlížeči mi stejně nešlo se připojit - ukazovalo, že stránku není možné zobrazit. - zkoušel jsem pouze přes wifi.Výpis z cmd:Wireless LAN adapter Wi-Fi: Connection-specific DNS Suffix . : Description . . . . . . . . . . . : Intel(R) Centrino(R) Advanced-N 6235 Physical Address. . . . . . . . . : 80-00-0B-2F-8E-BF DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::7d6f:e57d:9be1:a754%11(Preferred) Autoconfiguration IPv4 Address. . : 169.254.167.84(Preferred) Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.0.0 Default Gateway . . . . . . . . . : DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 41943051 DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-22-67-A1-BC-34-64-A9-77-04-FA DNS Servers . . . . . . . . . . . : fec0:0:0:ffff::1%1 fec0:0:0:ffff::2%1 fec0:0:0:ffff::3%1 NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : EnabledPokud se připojím přes LAN kabel, ukáže se mi políčko s default gateway opět prázdné.Zkusil jsem:- router vypnout na 30 minut a nic.- připojit router přes LAN k pc a beze změny- s připojeným routerem přes LAN k pc jsem resetoval pc a Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Ještě dodám - zkoušel jsem na Win10 a na Androidu a stejný efekt.

- při problémech vždy řeš vše po kabelu, ne wifi- opravdu jsi zapojil přívod od poskytovatele do WAN portu? - Ty jsi ucvakl konektor od poskytovatele a pak jsi ho tam zase nakrimploval?

Ano, zkusil jsem do WAN portu i do LAN portu a žádný výsledek.Měl jsem z půdy tažený kabel venkem skrz zeď přímo do zásuvky na zdi od fy Legrand, z té jsem to jen "odcvakal"...Při nové instalaci jsem kabel zkrátil a nacvakal dle původního zapojení.Použil jsem kontakty takto:1- bílo oranžová2-oranžová3-bílo-zelená4-modrá5-bílo modrá6-zelená7-bílo hnědá8-hnědá

Takze si to ustrihol pod napatim?

Nene... Anténa není napájena na půdě.Napájení jde zpět po síťovém kabelu (krabička u routeru, kam zapojím kabel z antény a z toho jde druhý sítový kabel do routeru). Vše jsem měl odpojené ze zásuvky.Při instalaci byla anténa bez napětí, nacvakal jsem znovu sítový kabel a poté připojil k napájení - ono to ani jinak nejde.

To - "Měl jsem z půdy tažený kabel venkem skrz zeď přímo do zásuvky na zdi od fy Legrand, z té jsem to jen "odcvakal"..." - bylo myšleno síťová zásuvka.

Proč to bylo potřeba odcvakávat? Kabel končí vzadu v zářezovém keystonu.Vpředu má síťová zásuvka konektor (RJ 45).

Trochu sa v tom stracam. Ta krabicka bola POE?https://cs.wikipedia.org/wiki/Power_over_EthernetTeraz ju tam mas? Skus to nakreslit alebo odfotit.

Uvnitř jsem měl síťový kabel zapojený v tomto (toto je Valena Life, já mám Valena - velikostně podobné, ale mechanismus uchycení kabelu trochu jiný):https://cdn.alza.cz/ImgW.ashxto jsem bohužel zdí nebyl schopen protáhnout. Proto bylo nutno odpojit. Je to jednoduché, stačí pootočit fixačním kolečkem a následně vytáhnout jednotlivé kabliky.Krabičkou jsem myslel něco jako toto:https://www.alza.cz//ubiquiti-poe-24-12w-d503... Pardon za mé vyjadřovací schopnosti :)

Tento napájecí adaptér jsem zapojil zpět.

Chlapi, riešite WAN port, ale problém je v tom, že PC nahodí IP adresu 169.x.x.x. Už som to videl, ale do dnes neviem prečo môže mať PC problém s DHCP. A to ako napojil WAN s tým nejik nesúvisí. Buď resetovať router, alebo sieťovke nastaviť adresu napevno: IP je často 192.168.0.viacako1, príp. si naštuduj manuál, brána je router, DNS 1.1.1.1 a 8.8.8.8, príp. 8.8.4.4 alebo DNS poskytovateľa.

ano, proto jsem se ho ptal jestli zapojil ISP do wan. Když by to zapojil do LAN tak je další problém na světě. Nepíše nic o parametrech připojení které mu dává ISP.

169.254.0.0/16 je normalny rozsah lokalnych IP adries. Tam by som problem nevidel. Skor cakam ze sa ten ASUS RT-N12 nemoze spojit cez WAN s tou "antenou na pude". Bud chyba v spojeni kablov alebo ked sa posunulo POE dalej tak ma velku stratu napatia a nenastartuje to vonkajsie zariadenie.Chcelo by to vstupit do menu toho ASUS RT-N12 a pozriet stav WAN.

Router má adresu 192.168.1.1, tak sa mi nechce veriť, že zariadeniam by mal prideliť adresu 169.niečo. „Spočnost ASUS doporučuje při určování rozsahu adres IP používat formát adresy IP 192.168.1.xxx...“

Pokial je ten router poskytovatela tak moze byt ze poskytovatel zvolil iny rozsah pre DHCP ako rozsah pre vstup do administracie routra. Robia to preto aby zabranil uzivatelom menit nastavenia routra. Pre vela ludi je to neprekonatelna prekazka.

Má „anténu“, t.j. nejakého klienta na streche a z neho ide UTP kábel do jeho ASUS routera. A do neho mu ISP nebabre. V jeho routeri musí nastaviť WAN a tým to končí. Jeho sieť sa už riadi jeho routrom, nie tým clientom.

POE je stejně daleko (resp. kabel jsem zkrátil o cca 2 cm)

Neni to normalni rozsah, ale obdoba Link-local u IPv6, tedy automaticky generovanych lokalnich adres, ktere se neroutuji. De facto to znamena, ze client nebyl schopen ziskat od DHCP serveru potvrzenou adresu (viz. DHCP handshake) a Windows v takovem pripade generuji LL adresu (ktera je prakticky k nicemu) a jine OS proste nedaji IP adresu zadnou.Pochybuju, ze by ta krabicka co si hraje na router pouhym vypnutim zapomnela nastaveni a tedy i nastaveni DHCP serveru, takze jako velmi pravdepodobne se zda, ze chlapec prehodil kabely LAN x WAN RJ45

Ano, uz som pisal nizsie ze som si to docital. Najprv som si nasiel rozsah adries na eng wiki a tam bolo pisane ze je to rozsah pre lokalne siete, viac som to neriesil. Potom marv napisal ako je to vo win. (to co pises ty) a tak som si nasiel rozpis IP rozsahov na wiki tusim v cz alebo sk a tam uz bola dopisana informacia aj o tejto funkcii vyuzitia pri nepriradeni IP cez DHCP.Clovek sa stale uci.Ale prekvapuje ma ze win. neda info v tom vypise ze DHCP ziskanie IP neprebehlo uspesne.

Jestli to před zásahem fungovalo, tak musí /může/ být problém v zapojení kabelů, protože nic jiného se nedělalo. Bud přehozené dráty, nebo špatný kontakt v konektorech. Zkontrolovat a proměřit..

Ale když se s ntb spojím přes LAN kabel a anténu odpojím, tak to taky nefunguje a bránu nenačte. To by se v těchto dvou případech naopak mělo chovat jinak, ne?

Co řešíš, prostě jsi to udělal blbě. Před tvým zásahem to fungovalo a po něm ne. Takže jsi to pokazil, jednoduché jak žebřík. Bohužel, nikdo z nás ti nestál za zády, abysme viděli, co přesně a jak jsi udělal a jestli jsi to vrátil do původního stavu. Zjevně ne. Takže si zavolej někoho zkušeného, ať se na to podívá. Takto na dálku to jen pro křišťálovou kouli.

169.254.0.0/24 rozhodně není "normální lokální rozsah IP adres". Je to IP, kterou si síťovka vygeneruje náhodně, když se nemůže spojit s DHCP serverem a nemá ani nastavenou statickou adresu. Jestli nezískáš IP z DHCP serveru (nejspíš běžel původně na tom tvojem Asusu) přes wifi ani přes kabel, je problém právě tam. Připojíš se vůbec k wifi síti? Pokud ano, tak podle Googlu má router defaultní IP 192.168.1.1. Nastav si staticky třeba 192.168.1.2 a zkus se dostat do admin. rozhraní. Bez ohledu na to, cos dělal s kabelem, jestli jsi neresetoval router, platnou IP adresu musíš dostat.To vše za předpokladu, že DHCP a gateway byl právě ten router. Neřekl jsi, od koho a jak máš internet.Každopádně, když to nepomůže, doporučuji sehnat někoho, kdo tomu rozumí a může se přijít podívat. Diagnóza a případná oprava nepotrvá dlouho.

NA začátku jsem to popletl, pardon (napsal jsem 192.168.0.1).Teď jsem natvrdo natavil ethernetové síťovce adresy (jsem připojen pouze přes LAN kabel):IP PC: 192.168.1.12výchozí bránu: 192.168.1.1A nic.GChrome ani explorer nic neotevřou při zadání adresy 192.168.1.1. Skončí to chybou, ež to trvalo příliš dlouho

Resetuj router, potom sa uvidí.

Protože nemáš fyzické spojení. Nastavovat IP adresy manuálně nemá žádný smysl. Prostě musíš zjistit, který kabel je vadný.

DHCP a gateway byl router. Internet je od Comfeel.No někoho si pozvu, to byla druhá varianta.. Ale říkal jsem si, jestli nedělám nějakou blbost.Díky

Jak se router připojuje do sítě poskytovatele? Statickou IP, nebo má na WANu taky DHCP? Jestli tohle víš, a znáš případné statické údaje, zkus odpojit WAN (přívodní kabel ze střechy nebo odkud jsi to psal) a router natvrdo resetovat. Předpokládám, že DHCP server bude defaultně aktivní, takže by ti měl přidělit IP. Odtud pak můžeš pokračovat dál.Vyzkoušet funkčnost "internetové" linky můžeš taky tak, že počítač připojíš přímo k lince (bez routeru). Jestli provider přiděluje údaje automaticky, mohl by internet jít.

To se občas stává, že když nějaké zařízení odpojíš od elektřiny, že už nenaběhne. Mohl bys ještě zkusit reset Asusu do výrobních nastavení, ale moc nadějí tomu nedávám. Nebo nechat zdroj odpojený od elektřiny na dlouhou dobu (přes noc), aby všechno dokonale vychladlo, ale kdyby Asus náhodou naběhl, stejně by následoval nákup nového zařízení.

Tez predpokladam... Zitra vezmu router nasemu firemnimu ITakovi a uvidime...Diky

169.254.0.0/24 Mas pravdu, nedocital som to az tam. Moja chyba.V tom pripade to podporuje moju hypotezu ze nejde to AP-cko ("antena") na streche a ma na starosti aj DHCP. ASUS RT-N12 je asi len switch a wifi.Pripadne Jakub upresni to ci je ten asus tiez poskytovatelov alebo tvoj.

Evidentně jsi toho nečetl více. Jakub jasně napsal, že gateway a DHCP dělal jeho router, tedy tvoje teorie naopak nedávají smysl.

Nemas pridelenou IP adsresu. Tot vse. Oprav si DHCP server a bude to fungovat.

Alebo to nemá dobre nacviknuté, zmerať kábel , prípadne nacviknúť znovu.Pokiaľ to vyťahoval zo steny mohol spôsobiť aj skrat alebo prerušenie.Základ je zmerať celistvosť kábla.

A proč měřit celistvost kabelu??? Jednoznačně mu nefunguje DHCP server a podle jeho tvrzení předtím běžel na wifi-routeru, tedy chyba je ve wifi-routeru. Ten musí fungovat bez ohledu na připojení nebo nepřipojení WAN portu. Teprve až se dostane do administrace routeru a hlásilo by mu to, že WAN port není zapojený, připadala by do úvahy kontrola kabelu a konektoru/krabice.

Realna moznost je, ze prehodil WAN a LAN kabely - jeho PC je ted ve WAN a tam mu samosebou zadne DHCP nepokvete a ikdyby si dal rucne lokalni IP, tak se nikam nedostane.

Přehozením kabelů to nebylo... Pomohl až reset do továrního nastavení... Pak jsem se k routru byl schopen připojit

Pánové (a dámy?!),díky za rady. Problém je vyřešen.Resetování routeru jsem se bál, protože při instalaci před pár lety s tim chlapi docela bojovali (nebo u toho ASUSu aspoň remcali)... Nakonec jsem ho resetoval do továrního nastavení... Následně šlo se k němu připojit... V diagnostice hlásil ještě chybu v kabelu, tak jsem ho nacvakal ještě jednou (dnes jsem to dělal poprvé )... A internet a připojení k routeru funguje....Tak všem ještě jednou děkuji za trpělivost a užitečné rady :) A pěkný zbytek víkendu.

jo... takže si router resetoval zbytečně (protože s routerem si nic nedělal), ale problém byl v kabelu (logicky, když to bylo to jediný do čeho si vrtal). Osobně nějak nechápu co si tady v 16 příspěvcích řešil - předělával si kabel... přestal jít internet, tak kde by asi měl bejt ten problém co ???

Pokud by byl kabel v cajku, tak bych se k routeru stejně nepřipojil, takže bych ho stejně resetoval...