» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nezobrazí se boot screen

Dobrý den,vyměnil jsem si mechaniku v NTB za rámeček a do něj vložil původní HDD a namísto původního jsem vložil nové SSD, na který jsem nainstaloval OS - Win 8.1. Od té doby ale při zapínání NTB nevidím boot screen windows, je pouze černá obrazovka a po chvilce se zobrazí rovnou přihlášení do Windows. Toto by ničemu nevadilo, ale narazil jsem na problém, že se nemohu dostat do BIOSu. Když mačkám po zapnutí (při černé obrazovce) klávesu F2 (NTB ASUS), tak se nic neděje, pouze zůstane černá obrazovka, která ale opravdu už zůstane, nedostanu se ani k přihlášení do Windows. Až po Enteru a poté chvilce čekání se zobrazí přihlášení.Nevíte prosím, čím by to mohlo být? Děje se to opravdu od přechodu na SSD. Dříve na HDD (+ mechanika) jsem normálně boot screen viděl a do BIOSu se dostal).

Odpovědi na otázku

Chybné zapojení SSD.Co s tím?1) Zapoj SSD místo původního primárního HDD.2) Vyzkoušej.Pokud byl OS do SSD nainstalovaný korektně bez zapojeného HDD, měl by OS naběhnout normálně, včetně přihlašovací obrazovky.Pokud byl OS instalovaný chybně, vyčisti SSD a instaluj OS znovu podle FAQ.3) Datový HDD připoj místo DVD a vyčisti ho standardně (nesmí být systémový) pomocídiskpartsel disk 1inactive

SSD je zapojené místo původního HDDOS je na SSD a naběhne normálně, včetně přihlašovací obrazovky. Můj problém je, že se nezobrazuje logo windows při bootování a nelze se dostat do BIOS.

zkus vypnout quick boot v nastaveni win. dela to i pri restartu?

Ano, dělá to i při restartu OS.A možnost fast bootu ani ve Windows nemám (zřejmě kvůli nepodpoře UEFI).

Fast Boot se nastavuje v BIOSu, ne ve Win.

Opravdu jste nic neměnil v BIOSu při výměně disku?Neprohazoval jste UFI legaci?Neměnil jste bootovací sekvenci?SSD jste klonoval ?SSD jte instaloval samostatný nebo s HDD?

Nebuď zvědavej

Nic jsem nikde neměnil a OS na SSD jsem instalovat bez zapojeného HDD.

Jedná se o klasický bios nebo uefi nebo uefi v legacy módu?V jakém režimu byla provedena instalace?

Jedná se o klasický BIOS, muj ASUS (N56VV) nepodporuje ještě UEFI (teda alespoň nevím o tom, že by podporoval).

V tom případě běž do nastavení Win a vypni fastboot (rychlý start). Protože v kombinaci s rychlým SSD nemáš šanci se do biosu při startu dostat. Pak PC vypni, zapni (ne restart!!) a do biosu už se dostaneš.

Jak už jsem psal výše, možnost fast bootu v systému vůbec nemám.

To že špatně hledáš, ještě neznamená že tam není.....Protože je ve všech verzích od W8 nahoru. https://winaero.com/blog/how-to-disable-or-en... A pokud u tebe opravdu není, máš poškozenou instalaci = instaluj znova z ověřené instalačky.

V sekci Shutdown settings (Nastavení vypnutí) mám pouze 2 volby - Přepnout do režimu spánku a Uzamknout.

Ano, po kliknutí na "Změnit nastavení, které nyní není k dispozici" mám dole pouze 2 volby, viz výše.

Dle článku zde https://www.asus.com/cz/support/faq/1015899 musí BIOS notebooku podporovat UEFI, což můj nepodporuje a proto zřejmě nemohu nastavit fast boot.

No v každém případě to reinstaluj jinou ověřenou (doufám, že víš co to je) instalačkou z řádně připravené bootflash (Rufus). Pak uvidíš...

Mám staženou instalačku Win 8 64 bit ještě z dob na střední škole, nyní se to jmenuje Microsoft Imagine. Na tomto stejném systému nainstalovaném na HDD jsem jel několik let a problémy s BIOSem se nikdy neobjevily, až nyní na SSD.

Dělej jak myslíš. To ti ale problém neopraví, tak si na to prostě zvykni. Nám je to ale celkem jedno...

Což o to, já si zvyknu, já do BIOSu nepotřebuju , ale jenom mě to překvapilo a proto jsem psal dotaz do poradny, jestli se s tím taky už někdo nesetkal.

Tak jsem přišel na další dosti zajímavou věc. Při pokusu o dostání se do BIOSu obrazovka zůstane černá a nic se neděje (již jsem psal v úvodu), ale nereaguje ani na klávesu Enter, nebo ESC. Po stisknutí tlačítek ESC --> šipka dolů --> Enter začal disk reagovat (rozblikala se dioda) a po cca 5 sec. se obrazovka rozsvítila na přihlášení do OS. Vypadá to tedy, že někde na pozadí je BIOS spuštěný, ale obrazovka notebooku je stále černá. ESC --> šipka dolů --> Enter mohlo znamenat odejít z BIOSu bez uložení (nebo s uložením, nevím teď jak jdou ty varianty po sobě). Zvláštní...

Bios můžeš resetovat do default nastavení (vyndej na chvíli cmos baterku).

VYŘEŠENODělo se to z důvodu připojení externího monitoru (TV) pomocí VGA. Současně s přechodem na SSD jsem připojil novou TV k NTB a nechal zapojenou pomocí VGA, abych nemusel neustále odpojovat/zapojovat, když bych ji chtěl použít.I když jsem měl nastaveno promítání pouze na obrazovce počítače, tak z nějakého důvodu se to chovalo po zapnutí tak, že boot screen (a poté i BIOS) se chtěly zobrazovat na TV (ta byla vždy při zapínání NTB vypnuta) a proto jsem na obrazovce NTB viděl pouze černou obrazovku. Obrazovka NTB se "chytla" až na přihlašování do OS.

V tom případě jsi slušný magor protože první co se dělá při jakýchkoli problémech je odpojení veškerých zbytečností. Navíc jsi to v dotazu neuvedl (jak to mají odpovídající vědět, z křišťálové koule?)

Ako si môže BIOS pamätať, že si pripojil TV? U Win chápem, ale BIOS?