» Poradna » Programy

Neznáte textový procesor s možností vkládání opakujících se textů?

Mohl by mi někdo doporučit textový procesor, který by uměl pracovat s funkcí opakujících se předdefinovaných textů? Často vytvářím textové dokumenty jako jsou návody a různé technické zprávy, v kterých se často opakuje stejný text. Aktuálně používám Word a funkci rychlé části. To mi celkem vyhovuje, ale značně problematická je editace rychlých částí. Ani vkládání rychlých částí do dokumentu není zrovna pohjodlnou záležitostí.Hledám buď add-in do Wordu, který by tuto záležitost řešil, nebo úplně jiný textový procesor, který je k tomuto účelu navržen. Popřípadě nějaké jiné hotové řešení, jako je vybírat texty z databáze v accessu, nebo něco podobného.Tento požadavek se může řešit také např. u smluv, kde jsou předdefinované texty a celé odstavce textů, z kterých se sestavuje smlouva ušitá na míru konkrétní situaci.

Odpovědi na otázku

CTRL+C a CTRL+V ti nefunguje?

Nechci něják snižovat variantu kopírování textu z jiného textu, ale to už to vkládání rychlých částí ve Wordu je efektivnější. Potřeboval bych stávající práci vylepšit a kopírování textu z jiného dokumentu je podle mého názoru krok zpět.

Díky za typ, ale Quick Parts = rychlé části. To používám aktuálně.

napadají mne 2 řešení:1. vytvořit si vlastní šablonu s opakujícím se textem a tu pak používat2. vytvořit si vlastní klávesovou zkratku (např. aa, ab, ac, atd.) ve spojení s automatickými opravami, jistou nevýhodou je omezení na 255 znaků

příp. 3 možnost vycházející z druhé možnosti- použít funkci najít a nahradit, kdy si v textu nedefinuješ nějaký blábol (třeba dva paragrafy s dolarem) a ten pak nahradíš vlastním textem

Šablona je fajn, ale v mém případě by měla cca 100 stránek a vždy bych musel cca 85 % smazat. Vhodnější je vybrat co potřebuji v nějaké stromové struktůře (titulní strana, obsah, úvod, tělo, závěr, atd) a vložit to do prázdného dokumentu s předpřipraveným formátováním. Ty zbývající dva typy, bohužel, vzhledem k množství různých kombinací nejsou reálné.

existujou programy rozšiřující práci s clipboardem - nemáš tam jednu položku ale X a vybíráš si z nějakýho seznamu. Výhoda že je to univerzální napříš všema programama.Nevím kolik bloků textu chceš takhle mít po ruce a jak s nima pracuješ, ale řešení to je..https://www.geckoandfly.com/31857/clipboard-manager/ClipboardMaster atp.

Díky za typ. Těch bloků může být klidně stovka a není potřeba je mít po ruce tímto způsobem. Některé použiji jednou do roka a některé každý den. Myslím, že na to bude specializovaný sw, protože smlouvy a další hlavně právní dokumenty se vytvářejí tímto způsobem. Možná by bylo dobré se zeptat třeba v nějaké diskusní skupině právníků.

Skúsil by som možno Latex. S importom tých opakujúcich sa častí. Dosť odlišné od wordu ale účel rozhodne splní. Len sa treba na začiatku trochu učiť.
Na stránke overleaf.com sa dá skúsiť.

Díky za doporučení. Není to sice to co hledám, ale zatím asi nejblíž. V minulosti jsem na tuto záležitost už narazil. https://radekzahradnik.cz/sluzby/automatizace-tvorb...

Co nevyhovuje na kombinaci Rychlé části + F3?

Tak popisuju to už na začátku v dotazu. Hlavní problém je editace již existujících rychlých částí. Další ne úplně ideální je vkládání, protože to jde jen po jednom. Takže na začátku musim třeba 20x vlézt do menu a rolovat v nabídce, označit to co chci vložit a vložit.

Nemusíš nikam lézt a rolovat. Stačí napsat název bloku a stisknout F3.
S editací je to stejný stačí uložit pod stejným názvem.

No a to je to co mi nevyhovuje. Zkus si to predstavit v trichu vetsim meritku. Chapu ze na neco to bude fajn, ale po dvou letech bych se chtel posunout trochu dal a proto jsem polozil tento dotaz.

Buď si budeš (v jakémkoliv programu) pamatovat názvy (zkratky), nebo budeš listovat v menu. (Můžeš mít na zdi vytištěnou mapu zkratek.)

První, co mne napadlo, byl autohotkey, načetl by si text ze souboru a vložil ho na pozici kurzoru. Ale 100 zkratek? To asi ne.

Hledám program, který je určený k použití, tak jak popisuji, nebo něco co to umožní ve wordu jako nadstavbu.

Zkoušel jsem a F3 funguje fajn. To jsem neznal. Ale můj dotaz to neřeší. Takže díky za doporučení, jsem o něco chytřejší.

Odpověď je, že nevím - v práci toto máme řešené webovou aplikací, kde si zaklikáš co potřebuješ a to ti prske do dokumentu, který pak dále upravuješ.Možná je to něco co by se ti vyplatilo (si nechat) udělat. Čistě teoreticky by to mohl být nějaký projektík pro nějakého studenta SŠ...

Díky za odpověď. Webová aplikace, která to prskne do dokumentu. To už je o hodně bližší tomu co hledám. Pro firemní účely je to super, protože to může používat víc lidí a ty texty jsou na jednom místě, takže změna se projeví okamžitě u všech. Doufám, že by mohla existovat hotová varianta ve formě lokální aplikace.