» Poradna » Mobily

Nevyhovuje mi display HONOR 20 PRO

Dobrý den. Můj původní telefon HUAWEI P9 LITE jsem nahradil telefonem HONOR 20 PRO a to hlavně proto, že měly mít stejnou technologii display TFT IPS. Přesto mi při používání nového telefonu HONOR 20 PRO bolí oči i hlava – a to i když zapnu komfortní čtení [tz. odfiltruji modré světlo]. Jaký je prosím mezi nimi rozdíl? Co může být důvodem? Děkuji předem za odpověď/radu.

Odpovědi na otázku

Máte nastavený vyšší jas, nebo je spíš pravděpodobné, že novější model má vyšší jas displeje. Možná vám to tak nepřipadá, ale bude to tak. To způsobuje v 90 % únavu očí. Zkuste jas ručně snížit a uvidíte, jestli to zabere. Takhle jsem odstranil před cca 15 lety bolest očí u většiny lidí při přechodu z CRT na LCD monitory. Všichni to měli vytočené na 100 %.

Děkuji za tip. Musím říct, že to bylo to první, co jsem udělal. Podobně jsem ho snížil na notebooku, kde to bylo právě na 100% (aktuálně mám pouze 30%) a pomohlo to. U telefonu už jsem zkoušel několik nastavení a ten problém je stále... Na obou telefonech mám aktuálně nastavený tzv. automatický jas, což mi u starého telefonu vyhovovalo. Teď mám před sebou oba dva a ten novější má při této automatice dokonce nižší jas.

A to může být problém. U mého telefonu v noci s automatickou regulací jasu je ten jas tak nízký, že mě vyloženě bolí oči z toho, jak je musím namáhat, abych něco přečetl a raději musím automatiku vypnout a dát si trochu vyšší jas.

Rozumím. Pravděpodobně to bude kombinace více věcí. Pro zajímavost - výrobce mi aktuálně napsal, že display není IPS, ale pouze TFT tz. daleko starší i horší technologie. Přesto i na alza.cz uvádí IPS.

Ne, ten diplej JE IPS, a je stejný jako na tom HUAWEI. Ale IPS je typ TFT displeje. Pletete si to s TN displejem, to je něco úplně jiného. Věřte tomu, že ten rozdíl byste poznal na první pohled...

Oficiální odpověď výrobce/dovozce... Porovnala som tieto 2 zariadenia a musím Vám oznámiť že obrazovky nie sú rovnaké Huawei P9 Lite je LTPS/IPS TFT a Honor 20 Pro je TFT LCD.

Oficiální odpověď je od cvičené opice sedící na podpoře, která přečte co vidí a ve skutečnosti nemá tušení o čem mluví. Honor 20 Pro opravdu používá IPS panel. Pleteš si pojmy TFT, TN, IPS. TFT je pouze technologie, která se využívá jak u TN panelů, tak i u IPS panelů.

Ach bože, tyto odpovědi produkuje nějaká slepice v kanceláři podle nějakého katalogového listu. Ten telefon má 100% IPS, je to už úplný standard. Pokud nemá telefon AMOLED, tak má IPS. Nic jiného se už v podstatě do smartphonů nedává.

Je pravděpodobné, že to tak bude. Nechtěl jsem úplně zacházet do všech detailů, ale jen přijít na důvody. Pro zajímavost jsem si dohledal více k PWM: Pro ztmavení obrazovky některé telefony jednoduše cyklicky zapínají a vypínají podsvícení v rychlém sledu - metoda zvaná Pulse Width Modulation (PWM). Tato frekvence cyklů by měla být ideálně pro lidské oko nedetekovatelná. Pokud je uvedená frekvence příliš nízká, uživatelé citlivých očí mohou pociťovat napětí nebo bolesti hlavy nebo dokonce pozorovat blikání úplně.U starého P9 lite nebyla tato metoda detekována a u nového Honor 20 Pro je uvedeno, že je poměrně nízká. Tímto bych to uzavřel

Je to IPS. Žádný výrobce by si dnes netroufnul dát do telefonu nic jiného, než IPS nebo AMOLED, protože to by byl totální šrot, obzvláště ne u tak drahého telefonu. I ty nejlevnější smartphony dnes mají IPS.

Toto mi odpověděl výrobce... Porovnala som tieto 2 zariadenia a musím Vám oznámiť že obrazovky nie sú rovnaké Huawei P9 Lite je LTPS/IPS TFT a Honor 20 Pro je TFT LCD.

Tak to vám výrobce odpověděl špatně.

Tady máte krátký článek o tom, jak to funguje, ničím delším vás raději nebudu zatěžovat... https://mobilizujeme.cz/clanky/jak-funguji-lcd-di...

Děkuji. Pěkný zbytek dne [všem].

Proto je Alza největší podvodník na našem trhu.Reklamního kripla si raději odmyslím, v životě jsem tam nic nekoupil a nehodlám to měnit.

Tak děkujeme, že jste nám to sdělil.

Jas máš nastavený na max nebo min úroveň?

Mám automatiku, stejně jako u starého. Na obou telefonech mám aktuálně nastavený tzv. automatický jas, což mi u starého telefonu vyhovovalo. Teď mám před sebou oba dva a ten novější má při této automatice dokonce nižší jas.

To muze delat problem, protoze Honor 20 Pro pouziva pri podsviceni na 15 % a nizsim PWM o frekvenci 333 Hz, coz muze citlivym jedincum zpusobovat problemy, ktere popisujes.

Tak přesně v tom to asi bude. Na https://www.notebookcheck.net jsem si o tom přečetl více vč. porovnání a předchozí model nevykazoval žádné PWM, přitom ten nový ano a nízké. Děkuji, budu alespoň vědět pro příště.

Bolest hlavy a očí nemá nic společného s modrým světlem. Obvykle to bývá tím, že má displej buď příliš vysoký kontrast nebo naopak příliš nízký (u automatického jasu, když člověk večer čumí na mobil, tak se displej ztmaví až zbytečně moc) a nebo příliš vysokým rozlišením ve spojení s malým fontem. Všechno je moc malé a to namáhá oči.

Děkuji za tip. Když jsem to začal řešit, tak jsem srovnal nastavení obou telefonů (mají stejné prostředí), abych to měl stejně nastavené. Je pravda, že automatika nezvládne vše a u nového telefonu je nejen v noci jas nižší, než u starého. Jinak písmo apod. jsem nechal stejné viz. výše. Zkusil jsem už více různých nastavení...Teď jsem měl v ruce SAMSUNG GALAXY A7, opět s automatickým jasem a žádný problém.

V drtivé většině případů za to může nastavení jasu (moc vysoký), kontrastu (individuální, leckomu vadí i moc vysoký kontrast) a případně velikosti písma (moc malé).

Děkuji za tip. Je to podobné viz. výše tz. už jsem zkusil více možností a ani redukce jasu a kontrastu nepomohla. Dokonce ani režim Komfortní čtení mi nevyhovuje. Tak nevím... Přitom ten starý telefon má při automatice vyšší jas i kontrast a vyhovoval mi (samozřejmě už ne svojí výbavou ).

Když nepomohlo nic z výše popsaného, tak zbývá jedině zajít do lékárny pro Ibalgin nebo Brufen.

Nebo se vykašlat na ibuprofenum a zajím k očnímu, jestli třeba člověk nepotřebuje nové brýle.

mě např. u nového telefonu pomohlo trochu zvětšit písmena a bylo pro problému

no a u jinych telefonu ti to nedela nebo jak?

Je to jediný telefon, se kterým mám tento problém. Ani se starým Huawei P9 lite nebo novým Samsung s AMOLED nemám problém... Samozřejmě se nabízí vyměnit ho, ale chtěl jsem přijít na důvody, než to udělám...

U Adroid 9 a výš musíš automatiku naučit na svoje preference, vypni a zapni adaptivní jas, tím to nastavení vynuluješ, pak se s tím 2-3 dny přetahuj a bude to v pohodě

Rozumím. Je to hodně na zvyku, proto jsem to ihned nevzdal...

Síce stará téma, ale celkom by ma zaujímalo ako si to vyriešil resp. či si prišiel na príčinu?