Neviditelně obsazené místo na disku

Ahoj/Dobrý den,
dovolil bych si Vás požádat o radu. Stal se mi vcelku řekl bych zajímavý problém.

Měl jsem na počítači cca 20GB dat, a po dvou letech rozhodl k přeisnstalování WinXP. V průběhu instalace, při volbě disků ( modrá instalační obrazovka, na který disk nainstalovat, jeho velikosti ad.) jsem dal:
odstranit původní C: disk - o velikosti 150GB - (zhruba obsazeno cca20/volno cca130,)
a plánoval jsem vytvořit nový C: o velikosti 50 GB a nový druhý E: o velikosti 100GB.
Avšak po odstranění původního disku C: instalátorem Windows, se oněch cca 20GB dat jakoby někam podělo, stalo neviditelnými ale pořád zabírají místo a instalátor hlásí kapacitu celého disku maximálně něco okolo cca 130GB. Tedy maximálně C: 50GB+E: 75G

Řek jsem si že se to třeba někde v průběhu instalace porouchalo, tak jsem zkoušel nainstalovat FreeDos a za pomoci toolu FDISK přeformátovat ten disk. Program ukazoval volnou kapacitu disku cca 150GB, vypadalo to dobře byl jsem šťastný, poté znova instaloval WXP. Total Comander ukazuje kapacitu disku cca150GB, avšak voných pouze opět cca130GB. Přitom skutečný obsazený prostor čerstvě po instalaci může být tak maximálně 5GB ani ne, instalace XP, + nějaký to pagefile.sys.)..

Takže zdá se mi jakoby ta původí data zůstala někde na disku, ale nebyla označena za volná k přepsání, takže stále zabírají místo.

Doufám že se mi to podařilo popsat detailně a srozumitelně, v případě nejasností určitě doplním a připíšu. Pokoušel jsem se pročíst nějaké návody na netu, googlil než jsem sem napsal, ale víceméně neúspěšně..

byl bych rád za každou radu, jak ten disk za pomoci jaké utility či win/dos příkazu třeba naformátovat a uvolnit tak obsazené místo. Úspěšného řešitele klidně pozvu na pivko, protože tenhle problem mě fakt trápí.

tak nějak dík, a mějte se. Karel

Odpovědi na otázku

pravým na tento pc, spravovat, spřáva disků. Tam se na to mrkni. Myslim že máš těch 20 GB jako nepřiřazenou pamět. Můžeš si z toho udělat novej oddíl. Nebo pomocí nějakého programu převést většinu na existující oddíl.
Třeba tohle by mělo umět zvětšovat oddíly Acronis Disk Director Suite 10.

dík za odpověď,

díval jsem se do toho správce disků, hele ukazuje 150 GB NTFS V pořádku
a jen toto, tedy kromě cd mech. (jinak v total commanderu stále volných cca130 z 150, a přitom tolik není obsazeno)

zkusím tedy ten tipovaný program...

zatím!

Stáhni Gparted (nebo Clonezilla), napal na CD, spusť PC z CD a graficky uvidíš, jak na tom jsi. Pokud si tam MS-Win něco vytvoří, tak to v tom součtu pořád musí být. FreeDOSu bych moc nevěřil, nevím nakolik zvládá moderní technologie.
gparted.sourceforge.net ...

Udělaj to podle - ntspm
Koukam že má docela přehled

oukej, jdu na to..
budu informovat

Jsem docela "napjatej". Informací o "geometrii" bylo tak málo, že mi připadá, že na tom drive snad bude cokoliv. Takže počkám - opravdu nejsem schopen rozhodovat - a ani nechci, protože by to bylo opravdu "honění" trika. Tak se hukáž, Kadle, co tam vlastně je nebo není. JInak na Hiren´sBootCD - je zase nové, to nevíte? - je ADDS, který jednoznačně ukáže jak vypadá struktura drive včetně hiden particií a všelikých zmršenin. Ukáže to proto, že s drive pracuje na základě jeho skutečných rozměrů, nikoliv na základě idiotských nebo rozbitých informací různých FS.

Windows XP SP1 ?

Takže, použil jsem návod podle ntspm, nabootoval jsem vcelku hladce Gparted z cd postupoval dále a finálním řešením

bylo chkdsk /f /r

které data opravilo a uvedo do provozu i oněch teď již znovu nalezených 20GB.

Zdá se že instalační program WinXP nějakým záhadným způsobem pravděpodobně nějak vadně označil celý obsah původního partition - nebo respektive neoznačil vůbec - a právě až chkdsk nalezl oněch 20GB jako poškozené/ztracené jednotky a byl schopen je dále zpracovat.

právě Gparted po nabootování ukazoval že data tam jsou ale ž budou pravděpodobně poškozena. chkdsk byl proto překvapivě jasnou volbou. Takže oscar goes to.... tip s Gparted. Nemam zrovna ve zvyku zvát lidi z internetu a pivko, ale tenhle GP tip by si to vskutku zaslouží. Pomohlo to, a já jsem vděčný!

Děkuji za spolupráci, všem přispěvatelům bez vyjímky. S pozdravem. Karel