» Poradna » Počítačové sítě

Neustálé problémy s ADSL

Zdravíčko!
Už nevím, na koho bych se obrátil. Slečna na "hotlajně" mi taky moc nepomohla. :) Mám trable s připojením od GTS Novera konkrétně tarif FUN 8192/512 v síti O2. Začnu tím menším problémem: "Rychlost".
Smířil bych se s tím že kvůli agregaci a vzdálenosti od DSLAM to reálné 8Mb nebude, ale co mě zaráží je, že po cca. 3 měsíce od navýšení rychlostí ADSL se mi to alespoň k těm 8Mb přibližovalo. Dnes a už po hodně dlouhou dobu se mám problém přehoupnout přes 4Mb/s a to i v brzkých ranních hodinách. Nejsem si jist, zda se mi v okolí vyklubalo najednou tolik stahovačů a vášnivých pozorovatelů O2 TV, nebo zda jsem se náhodou neposunul dál od ústředny, spíš se mi ale zdá, že je někde žába na prameni. Ani ta diagnostika linky se mi moc nezdá, teda na to že od DSLAM nemůžu být moc daleko (Praha 4, Braník):
noise margin upstream: 21 db
output power downstream: 12 db
attenuation upstream: 13 db
noise margin downstream: 9 db
output power upstream: 12 db
attenuation downstream: 20 db

Jak jsem již zmínil, tohle byl teprve ten menší problém a nejsem si jist, zda ten větší s předchozím souvisí.
Připojení mi totiž docela pravidelně vypadává a to tak, že na modemu chvíli po zpozorování výpadku ůplně přestane svítit kontrolka "PPP" a kontrolka "DSL" problikává. A problikávala by pravděpodobně až do zblbnutí, ale to už většinou restartuju modem (Zyxel P 660RU-T3). Po restartu modemu trvá cca. dvě minuty, než se konektivita obnoví, ale to je u něj asi běžný čas. Tím pravidelně myslím přibližně 15x za den, což je pro mě celkem nepříjemné. Mám podezření že by mohlo být i modemem samotným, zkoušel jsem ale i přehrát firmware. Včera jsem poprosil známého o půjčení jiného modemu, ale to asi chvíli potrvá. Kdyych měl možnost, tak beru hned jiné připojení, ale optiku ani kabel nám nikdo do ulice bez bytovek nepovede a s Wifi bych si moc nepomohl.
Napadá někoho něco prosím?

Odpovědi na otázku

Problém je pravděpodobně ten modem

1) jste si jisty tou sluzbou? Pokud vim tak GTS Novera se vsech svych ADSL "domacich" zakazniku zbavila (nebo asi jeste zbavuje, kdyz tam jste) a predala do T-Mobilu.

2) Jaka je synchronizacni rychlost s dslamem? Bude to napsane nekde na status strance zyxelu, nebo nekde to proste bude. Jestli je tam opravdu 8192/512 nebo jestli tam nahodou neni nizsi rychlost. Pokud je tam nizsi rychlost tak urcite nemuzete cekat ze vam to pojede rychleji.

3) a pokud mate moznost zkusil bych vymenu modemu ten "noise margin downstream: 9 db" neni nic moc. A myslim ze nejste prvni kdo ma problemy se stabilitou u tohoto modemu na mene kvalitni lince. Jen doufam ze od znameho nedostanete jiny Zyxel xxx-Tx tim by jste nic nezjistil.

Díky všem za pohotové reakce. Je pravda, že když při výpadku musím modem restartovat, aby se konektivita obnovila, problém bude nejspíš v něm. Zdá se mi i že celkem dost "topí".
K dotazům:
1) T-mobile si mě ještě nepřevzal, takže jsem stále pod Noverou
2) Co jsem našel:
System up Time: 15:36:20
CPU Load: 7.09%

WAN Port Statistics:
Link Status: Up
Upstream Speed: 517 kbps
Downstream Speed: 8195 kbps
Node-Link Status TxPkts RxPkts Errors Tx B/s Rx B/s Up Time
1-PPPoE Up 100184 135525 0 222 1016 2:30:52

LAN Port Statistics:
Interface: Status TxPkts RxPkts Collisions
Ethernet 100M/Full Duplex 135623 98280 0
USB DOWN 0 0 0
Pokud je to ono, tak synchronizační rychlost s DSLAM by měla být OK.

3) Ten přechod k T-Mobile budu muset nějak urychlit, neboť známý při něm obdržel i nový modem, čímž by se moje situace asi vyřešila. Kdybych si ale modem kupoval sám, je nějaký, za rozumnej peníz, který byste doporučili?

Zyxel http://shop.zyxel.cz/16-karta-Prestige_660RU-T... ...
je schopen přenést 8, ale nevyždímal jsem z něj víc za 6 - 6,2 , což je dáno vzdáleností a množstvím účastníků od poslední ústředny (rozvodny).
Zkuste resetovat až se Vám v systray objeví přerušení spojení. Po otevření internetu ihned napsat do adresního řádku 192.198.1.1 a pak konfigurovat - jiné rady od O2 jsem získával na 800 184 084
Pokud je modem starší, může se jednat o jeho závadu. Na modem od O2 za 1,- Kč (akce) je záruka 2 roky.
Velmi ochotní jsou od O2 v Praze na Černém Mostě. Prodejna se blbě hledá, ale když vyjdete na ČM z metra ven, nad stanoviště autobusů, tak je to přes louku mírně vlevo - nízká budova (venkovním spirálovým schodištěm dolů a pak šikmo vlevo - cesta nic-moc)

Ano to je přesně můj kousek
Včera jsem ho dokonce rozebral, profouknul, ale žádne ohořelé komponenty jsem v něm nenašel, tak jsem ho zase složil Jestli je tam nějaká HW závada, tak jí na oko stejně nerozpoznám. Znám ale víc lidí, kteří s tímhle modemem normálně fungují a i mě ze začátku šlapal jak hodinky. Kdybych ho reklamoval, tak ale musím přímo u Zyxelu ne? S O2 právě nemám nic společného až na využívání jejich drátů

Co telefony zapojený před splitrem nejsou? Ten modem máš přepnutej do 2+ ?

Se zapojením a nastavením čachruju už nějakej ten pátek a v podstatě to tím neovlivním.

jak čachruješ ? na tom není s čím čachrovat... optímální spliter na přívodu.... zabezpečovačky, telefony, faxy na správném vývodu splitru a modem na správném vývodu splitru.... v modemu ti to ukazuje Standard:ADSL2PLUS ?

Tak jsem ho zrovna nachytal na svestkach hned po padu jsem vlezl na webove rozhrani kde je videt, ze je linka dole:
System up Time: 17:39:51
CPU Load: 4.33%
WAN Port Statistics:
Link Status: Down
Upstream Speed: 0 kbps
Downstream Speed: 0 kbps
Node-Link Status TxPkts RxPkts Errors Tx B/s Rx B/s Up Time
1-PPPoE Idle 954146 1494749 0 0 0 0:00:00

noise margin upstream: 0 db
output power downstream: 0 db
attenuation upstream: 0 db
noise margin downstream: 0 db
output power upstream: 0 db
attenuation downstream: 0 db

Bez restartu modemu se ale nechytne.
Jinak dokud jsem jen surfoval po netu a bratr nahore hral WoWka net bezel, jak jsem si k tomu pustil jeste internetove radio, tak to za 20 minut slo do kopru, takze na vytizeni to asi taky zavisi.

Dalsi vec je ještě, že sice nevim o co se ten modem po padu snazi, ale stridaji se u neho 2 stavy:
Dioda DSL problikava a v system status je "Standard:Error"
Dioda DSL sviti - Standard:ADSL2PLUS

No bez noveho modemu to asi nepujde.

tak jednu odpověď už vím....
zbytek máš
System Name: P660RU-T3_T7
ZyNOS F/W Version: V3.40(ALM.0) | 09/07/2006
DSL FW Version:DMT FwVer: 3.5.19.11_B_TC, HwVer: T14F7_0.0
?

To souhlasí.
čachruju tím způsobem, že odpojuju telefon, dám jiný kábly a pod. jinak ano, spliter mám zapojen správně...

Tady už asi nic jinýho než výměnu modemu nevymyslíme.
Mám se ho pokusit vyreklamovat? A u koho GTS? Zyxel? Ještě mě napadlo, že bych pořídil třeba v CZC
D-Link DSL-2641B za 1400 s Wifi, sic bych mel potom nazbyt stávající WiFi router, ale zas bych i ušetřil i neco málo místa :)

Včera jsem ho dokonce rozebral, profouknul, ale žádne ohořelé komponenty jsem v něm nenašel, tak jsem ho zase složil ----------- konec záruky v Čechách = propíchl jsi výrobní číslo, aby jsi se dostal na křížový šroubek AMEN
Ještě jsem někde viděl něco o připojení přes USB - NIKDY - vždy Ethernet kabel

Kdepak, nálepku jsem jen odlepil a zase prilepil, a jeste jsem to odlepoval moooc opatrne, jestli to neni ta, ktera zanechava text prilepeny a je poznat ze byla odstranena, ale ee. Takze s tim problem nebude.
A o USB jsem nerekl ani slovicko

promiň, to USB bylo jinde. Tenhle typ se dá připojit přes USB, kabel byl v instalačním balíčku, ale nepoužívat, protáhne to jen nízkou rychlost. Správné zapojení je - telefonní linka zelený kabel do spliteru a ze spliteru červenou do modemu a vedle bílou do telefonu i více telefonů. Ale to jistě máš správně. Modem opravdu hřeje? Tak to vypadá na reklamaci a vezmi si jiný, buď Zyxel lepší nebo Well, jinak ať to opraví. Ten co máš mi po roce odešel. Jedu na Well, je na něm blbější to, že se nedá vypnout jinak, než vytažením kabelu, tj. odpojením od elektrické sítě. Odpojuji modem, když si něco dělám na externím disku, který rovněž když s ním nepracuji odpojím a mám jistotu, že se mi tam nikdo nenabourá.

Mám ještě stařičkej modem schovanej v šuplíku, ale ten bude asi prd platnej, neboť se vyměňoval, že neumí ADSL2+. No stejně asi vydržim, až mi známej vypujčí ten svůj, on to bude teda asi úplně ten samej, ale alespoň poznám, zda to ovlivní to odpojování a zda i rychlost.
Dík za pomoc všem.

zkus si nechat snížit rychlost.... ale ten kabel nebude v pořádku... nebo máš něco připojeno před splitrem...

Nakousnu jinou věc....

Není co závislé na počasí? Ono se občas stává že i na poslední míly se dostane mlzkost do metaliky a toou potom divy

A co kouzelný problém nastavení mru a mtu ?

Že by to bylo závislé na počasí bych neřekl, neboť to dělá už od poměrně suchého léta. Nastavení MRU a MTU popravdě vůbec netuším co je, alespoň na webovém rozhraní jsem to nenašel teda. A jestli se to nastavuje přes telnet, tak ten jsem se snažim ve win7 rozchodit, ale nějak se mi nechce zobrazit seznam instalatovatelných doplňků.

Modemem to nebude,
celý problém je v SNR 9, máte nízký odstup signál/šum. Minimum pro kvalitní provoz linky je SNR 12, Při těch vašich 9 je jasné, že se ztratí synchronizace a jsou rozpady na lince. Buď je závada na vedení O2 nebo máte špatné vnitřní rozvody u vás doma, Linka tažená pod prahem, prošlapaná pod kobercem atd.........

Problém bude v kabelu mezi tebou a DSLAMem. Platí úměra, že čím víc připojených (i když pasivních) účastníků, tím vyšší vzájemné zarušení a problémy z něj plynoucí. Zřejmě prodejci Vodoprdu ve tvém okolí zabodovali a nachytali několik dalších hejlů, kteří si myslí bůhvíco neudělali za terno, když si ADSL pořídili. Máš v podstatě tři možnosti:1/ Bezdrát, 2/ optiku, 3/ UPC. Rozhodně ale nepočítej s tím, že se to časem zlepší.

není to tím, je to špatným vedením, proto má nízké SNR

Špatné vedení = zarušení přeslechy ze souběhu více ADSL linek. Každý kabel snese jen určitou, velmi nízkou penetraci tímto druhem provozu. Pokud je překročena, dojde nejprve ke snížení rychlosti a pokud se v přidávání ADSL linek pokračuje dál, začne docházet k výpadkům. Pokud se z libovolných důvodů (oprava poruchy, odbočení části profilu) přidá na kabel spojka, vše se ještě rapidně zhorší. Kabely, které se v ČR používají, dokážou bez potíží přenést max. 10 kHz, Frekvenční pásmo ADSL přesahuje 500 kHz, z čehož plyne, že tato technologie, pokud funguje, tak jen díky souhře šťastných náhod a nikdo nikdy nebude schopen její kvalitní provoz garantovat. Takže: můžeš zkoušet šachovat s výměnou modemu a volat na poruchovou službu, ale podle mne by bylo mnohem lepší věnovat čas a energii změně typu připojení. ADSL nemá budoucnost a jakmile jeho parametry začnou klesat, je jen mizivá naděje, že se to někdy zlepší.

čím větší penetrace, tím hůře to je jasné, ale i kdyby byl v kabelu jediný zákazník a má SNR 9, tak to je kvuli vadnému páru, frekvenční pásmo ADSL2+ je 2Mhz. máí svodový pár nebo něco v tom smyslu. dá se to snadno lokalizovat.. znám hodně případů, kdy se z SNR 9 zlepšilo na 25 díky výměně párů

Hmm, alternativa k ADSL bude u mě problém, Wifi by bylo z bláta do louže a jak jsem již psal kabel ani optiku ke mě nikdo nepovede. Je fakt ze optika je dneska už v kdejaké zadnici a Horní dolní, ale já v Praze mám smolíka, nebotˇ nebydlim v králíkárně.

Promiň další mé blbé dotazy.
Díval jsem se tu Noveru, ale nechápu v čem je problém. Máš normální telefonní linku do baráku. Pak platí to co jsem psal o zapojení spliteru, což máš zřejmě správně. Tak tedy buď se na Noveru vykašli a přejdi normálně k O2.
Platím 899,- Kč, mám neomezený internet, t.j. někdy spadne, jindy se dlouho načítá, vyždímu z toho tak 6 až 6,2 , čili běžný sajrajt, ale jen o něco menší než v "rozvinuté socialistické společnosti" a k tomu 300 volných minut hovoru do sítě O2.
Pořídil jsem to v akci, modem za 1,- Kč, jako ten Tvůj (asi bude vadný jako ten můj - nyní mám Well) a k tomu jsem dostal mobilní telefon za 1,- Kč na divokou kartu, takže si dobiji kdekoliv kredit a co si prokecám je moje věc. Ještě dodatkem - mám v PC F-Secure Profi Antivirus zdarma od O2, lehce brzdí, ale je důsledný a viry "no problem".
Přeji hezké vánoce a snad bude líp!

Děkuji a také přeji všem hezké svátky!
Pochybuji, že by v mojí situaci změna providera pomohla, přecijen to povede pořád po stejných drátech a tam je nejspíš problém. Navíc mobil mi cvaká zaměstnavatel a pevnou bych nejradši zrušil.
Zrovna když jsem tohle psal, tak to zase kleklo a musel jsem to psát znova No nic, dneska se tím nebudu rozptylovat, ani nebudu mlátit do počítače, vím že to ani jindy věci moc nepomůže, ale mě se uleví
Dneska se už těším na salátek

Tak ještě Tě potěším. Poslední uzel mám asi 1200 m od PC, ale posledních 500 m vede ve starám kabelu v zemi, potom to pokračuje po sloupech různě nakloněných s prověšenými kabely a od posledního sloupu mezi stromy na sousední dům a po zdi obyčejnou čtyrlinkou ke mně, což Tě doufám dneska potěší a pro dnešek končím a přáním "šťastnej a veselej a hlavně štědrej!"