NESTARTUJE POČÍTAČ - PROSIM POMOOC!

Zkoušel jsem taktovat Athlon64 3200+ (Venice) podle návodu v Computer katalogu hardwaru. PCIE jsem v BIOSu nastavil na 101MHz, paměti na 100MHz (DDR)\oproti 201 a šel sem na procesor. HT Frequency byla 5x, nechal jsem jí tak a CPU FSB sem nastavil z 200MHz na 210MHz, uložil a spustil systém. Výsledná frekvence procesoru byla 2050MHz oproti základních 2010 a tak jsem to otestoval a bez problémů, akorát hodnota HT Link v CPU-Z byla 1025MHz, a jak sem se dočet tak by měla bejt max 1000. Restartoval sem zpátky do BIOSu a násobič HT Frequency nastavil na 3x (podle návodu) a CPU FSB myslim na 215MHz. Uložil sem nastavení a když to vyskočilo z BIOSu tak počítač už nenastartoval. Všechny větráky jedou na plný otáčky a nic se neděje, monitor nenaskočí a jenom bliká kontrolka jako kdyby byl vypnutej. Už jsem tady nějaký příspěvky čet a zkoušel sem vyndat paměti a dát tam jenom jednu z druhýho do prvního slotu, ale pořád nic.

Co s tim mám dělat?? Vyndat baterku z desky nebo restartovat CMOS tlačítkem na desce (jmenuje se Clear CMOS Button-a zmáčknout nebo chvilku přidržet?)?? Obnoví se jednou z těhlech věcí původní nastavení BIOSu a všechno bude OK??

DIK MOC ZA POMOC!

Odpovědi na otázku

Proveď Clear CMOS.Počítač musí být odpojený od 220V (vytažený kabel ze zdroje). Ten Clear CMOS nastaví PC do výchozího nastavení.

Jak se doctete i v manualu k zakladni desce, postup je nasledujici:

1. Odpojite napajeci kabel. (ne, neni to zbytecne)
2. Treba na 10s stisknete Clear CMOS tlacitko.
3. Pripojite napajeci kabel.
4. Nastartujete PC a znovu nastavite bios.

jeste predtim bych vydelal tu baterku.

Není důvod ji vyndavat při resetu biosu.

Pokud chybí resetovací tlačítko nebo pin-switch, pak to bohužel nutné je...

Ale on jasně píše, že tam má reset switch. A ptal se co má dělat.

Tak sem to resetoval a už to funguje. Dik všem za odpovědi

Ještě bych se chtěl zeptat jestli někoho nenapadá proč k tomu došlo?

To je přece jasné, ne - něco jsi v BIOSu nastavil blbě.

Zkus to znova a lépe.

Vypni CaQ, PCI-E frekvenci nastav Auto( pokud deska umí držet 100 MHz), nebo je tam nastav napevno.

Násobič HT nastav 4 a hlídej si, aby se ti frekvence HT nedostala přes 1100 MHz. Přes 1000 MHz může být bez problémů.

No a paměti: pokud máš DDR 400, nastav v BIOSu děličku nazvanou 333 a opatrné časování 3-4-4-8/2T. Taky se podívej na web výrobce pamětí, jestli nemají mít vyšší napětí než 2,5V. Když tak jim ho nastav.

A jak se spočítá ta frekvence HT?

FSB krát násobič HT

Takže do FSB 275 MHz (frekvence procesoru 2.75GHz) nech klidně násobič HT 4.

A jak na paměti? Mám 2x512MB 400MHz DDR CL2,5. Všude sou strašně komplikovaný návody a mě se to nechce pročítat. Jakou frekvenci nastavit? A bude vůbec ten nárůst výkonu na tom procesoru hodně znát?

Frekvence pamětí se odvozuje z frekvence procesoru dělením.

Dělička 10 se jmenuje v BIOSu 400.

Takže chip na desce generuje frekvenci, třeba 200 MHz, krát násobič procesoru je frekvence procesoru 2,0 GHz.

Děleno 10 je 200 MHz skutečné frekvence pamětí. Ale protože máš paměti DDR (Double Data Rate), je efektivní frekvence pamětí 400 MHz.

333 je pojmenování děličky 12.
Když ji nastavíš a přetaktuješ procesor na 2,4 GHz, poběží paměti zase na 400 MHz: 2400/12=200, tj.DDR400 MHz.

Prostě ty názvy děliček v BIOSu souhlasí jen na základní frekvenci procesoru s tím, jaká je efektivní frekvence pamětí.

Pak už si to musíš spočíst, nebo zkontrolovat třeba přes CPU-Z 1.41 na kartě Memory.

Já jsem si přetaktovala sc.754 Athlon 3000+ na 2,61 GHz, jenže ten má frekvenci HT 800 MHz, tak to mám trochu jinak nastavené, než jak to budeš mít nastavené ty.

No já mám násobič procesoru 10. Nebo mužu po přetaktování na 2400MHZ (240x4, FSB=960MHz) nastavit paměti zpátky na 200MHz? Nebo jak? Tohle fakt neberu.. Co s tim má společnýho ta dělička 12 a 333? Proč to sem motáš? Jinak dik

Nebo tim chceš říct že když nastavim hodnotu 333 tak že takt bude zase 200MHz(400) protože 2400/12 je 200?

"U procesorů AMD platí, že jinou děličku představuje hodnota 400MHz u procesoru s multiplikátorem 9x a jinou u procesoru s multiplikátorem 11x."

Tak to taky nechápu..

To je zase - jen trochu jiné - vyjádření toho, že frekvence pamětí se odvozuje od frekvence procesoru.

No, trošku to motáš ty, protože do toho zatahuješ procesory Intel, které nemají integrovaný paměťový řadič a frekvence FSB je 4-násobkem External CPU Frequency, tedy frekvence generované chipem desky.

Tak pro upřesnění: FSB současné procesory AMD vůbec nepoužívají a tento název, který je nesprávný, ale používaný i BIOSy desek, by se měl správně jmenovat zase External CPU Frequency.

Takže znovu: FSB (nesprávný název frekvence, kterou generuje chip desky) 240 MHz krát násobič procesoru 10 je frekvence procesoru 2,4 GHz.

Při nastavení děličky 12 (název v BIOSu pravděpodobně 333) - tuhle děličku ti ukáže třeba CPU-Z na kartě Memory (položka CPU/12), je frekvence pamětí zase 400 MHz.

2400/12 je 200 MHz frekvence pamětí skutečná, tedy 400 MHz efektivních.

Prostě paměti DDR vykonávají práci na vzestupné i sestupné hraně signálu a proto je jejich efektivní frekvence dvojnásobná.

Já s tim končim, pořád to blbne a už mě nebaví sundavat bočnici abych vyresetoval BIOS. Ale dik za snahu

Cos měl naposled nastavené v BIOSu? S čím ti to spadlo?

CPU FSB 215MHz, HT Frequency 4x

Tohle přece ani není přetaktování, to se ten procesor tak akorát probudil a zjistil, že se možná bude taktovat.

Nemáš v PC nějakou chybu?

Otestuj ho napřed nepřetaktované, pak odstraň tu chybu a teprve začni taktovat.

Třeba v pamětech, kondenzátorech desky nebo ve zdroji?

Ja len čumímPrepáč na ženskú ktorá to výborne vie s PC ohladne hardweru to je silná káva.Klobúk dole

Táta je elektrikář, brácha je elektrikář.
Pořád chtěli něco podržet a pořád v něčem hrabou a tak jsem maturovala na průmce - elektro, slaboproud.
Teď - na koleji jsem proslula jako rychloopravář PC. Takové to: "Normálně jsem to vypla a teď to nejde zapnout." opavuji do jedné minuty.
Vyndám zapomenuté flashky, CD a diskety...
Opravím i hodně fénů, kulmy, vařiče - povolené šroubky u napájecích kabelů a vypínačů.
Skoro každá má doma nějaké PC a ty staré hrůzy na koleji.
Spousta chladičů procesorů a grafik plných prachu k vyčištění.
Spousty odešlých zdrojů a nafouklých, nebo vyteklých kondenzátorů na deskách.
Taky je fajn, když holky koukají na filmy v noťasu v posteli.
Dost noťasů začne fungovat dobře, když nemají vstupní a výstupní otvory chlazení ucpané peřinou.
No a tak asi už nenajdu holku, která by mi nepůjčila vyzkoušet novou rtěnku, nebo řasenku.

Spis bude problem potom najit pritele/manzela a bydlet snim, ktery zkousne ze v tehle vecech by mohla byt holka zkusenejsi nez chlap. Jesitnost je jesitnost.