Nestabilní takty GTX 980 TI

Ahoj, grafická karta mi v 3D aplikacích nedrží takty a podtaktovává se. Teplota se podle hw monitoru drží stále u 60 stupňů, nahrál jsem nejnovější BIOS aby se karta dala do původního nastavení, zkoušel jsem 2 verze GF ovladačů, také nepomohlo. Je karta na odpis nebo by šla například u někoho opravit?jedná se o GV-N98TG1 GAMING-6GD. Screen po celou dobu běžení Unigine Heaven: https://ibb.co/41vvMMr

Odpovědi na otázku

Opravit by šla těžko, ale celkem jistě to bude důsledek teploty, jiný důvod k podtaktování je nepravděpodobný. Na měření teploty použij utilitu od výrobce karty. Ty univerzální utility často neumí správně vyhodnotit informace z hardware. A v každém případě počítač otevři a podívej se, jestli všechny ventilátory na kartě jedou jak mají a jestli není chladič grafiky ucpaný prachem. No a taky jestli vzduch správně proudí celou bednou, aby vůbec měla grafika odkud nasávat chladný vzduch (bere ho zevnitř bedny a vyfukuje ven dozadu). Pokud ti to ukazuje kolem 60°C, tak ten vyfukovaný vzduch by neměl být moc horký.

Děkuji za odpověď. Také mě to napadlo, i ofiko OC GURU od Gigabyte ukazuje vždy stejné teploty, je možné že se přehřívá něco jiného než jádro? Například paměti? Takže zkusím grafiku vyčistit a přepastovat (včetně termopodložek na paměti).

A není nastavený nějaký nízký power limit? Karta jede na půl plynu, na půl spotřeby.

Zkoušel jsem experimentovat přes OC Guru a pak i MSI afterburner, jediné co se změnilo byl ten graf v GPU-Z. Že to třeba vydrželo trošku víc ve vyšším taktu ale vždy to stejně spadlo a furt cyklovalo.

Co máš za zdroj? Flashoval jsi přímo BIOS (ze stránek výrobce grafiky nebo z TechPowerUp)? Není mechanicky prohnutá? Pokud ano, vypadá to na mechanickou degradaci kuliček. Takže tě čeká profi reball asi za litr (po kterém ale znovu chcípne) nebo výměna čipu - nerentabilní.

Je to z gigabyte stránek.Kdyby byla degradace tak jsou s kartou mnohem větší potíže předpokládám, černá obrazovka, artefakty atd... To karta vůbec nedělá jen každé 4 sekundy mění takty, takže jednou jede na 300 FPS a pak na 100 po podtaktování a furt dokola.

Ne, nemusela. Karta se zdegenerovanými spoji v místě napájení čipu neudrží powerlimit.

A zdroj mám uplně nový 650W 80 bronze, v tom nevidím problém.

Od jakého výrobce a jaký model?

Měl jsem stejné potíže s GTX 970. Někde máš studený spoj, já ho taky tenkrát někde měl, tak jsem kartu vzal, upekl a jede do dnes, už asi rok..

Nakopat do pr*dele za pečení grafik.

Vím že je lepší to nahřát třeba horkovzdušnou pistolí, ale tu jsem neměl k dispozici, tak jsem zkusil troubu no a ono to funguje.

Grafiky se v troubě opravdu nepečou. Že to jednou funguje neznamená, že je to správně. Kromě opravy spojů totiž na kartě nezvratně poškodíš hromadu dalších součástek.

Pořád se mi ale víc líbí myšlenka mít funkční kartu, byť tedy s poškozenými součástky, jak říkáte než nefunkční.