» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nespustí win 10 - nefunguje ani obnovenie výrobného nastavenia

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ako postupovať. Včera som aktualizoval nejaké ovládače Dnes som zapol NTB HP450 G6 a nespustil sa Win 10 ,objavila sa modrá obrazovka.a odkaz stop code :Inaccessible boot deviceSkúšal som opravu pri spustení systému -nepomohloSkúšal som body obnovenia ale z 3 ani jeden nepomohlo,skúšal som odinštalovanie aktualizácie nepomohlo -hlási že sa nepodarilo obnoviť.Skúšal som aktualizovať BIOS a NTB sťahoval tie isté verzie softu ale nepomohloSkúšal som obnoviť výrobné nastavenia s ponechaním osobných súborov z cloudu a následne lokálne preinštalovanie z NTB a nepomohlo. Viete poradiť čo by som mal následne ešte urobiť?Nie som veľmi zdatný v IT tak majte pochopenie.Ďakujem za radu

Odpovědi na otázku

mas nejaky problem so systemovym diskom. Takze zaloha dat, skusobna cista instalacia na stary disk. Idealne nove SSD, cista instalacia, skopirovanie dat, stastne zili az kym nezomreli. Koniec.

Ďakujem za radya vedeli by ste mi doporučiť nejaký spoľahlivý SSD 500 GB do NTB HP 450 i3 aby to pasovalo zajtra by som to išiel kúpiť a vymeniť najlepšie alza

ja mam rad SSD samsung.

Já preferuji Crucial MX500.

i3 450G6 má pro SSD NVMe m.2 2280 slot (+ ještě i 2,5" šachtu, ale není důvod cpát tam 2,5" SSD). Takže dát tam WD SN570. (u tohodle modelu je NVMe podle procesoru, Celerony a Pentia ho nemají, i3 a výš mají.)

Postahovat důležitá data (pokud je nemáš zálohované) a nainstalovat nový systém.

ja by som aj posťahoval ale stále som v núdzovom režime(modrá obrazovka) kde sa nespustí win 10 takže sa nedostanem k súborom

Dej disk do jineho počítače nebo spusť nějaký Live Linux.

a) Nastartovat treba z flashky jiny OS a data zalohovat.b) Pripojit disk k jinemu PC a data zalohovat.Nejde v obou pripadech o nic sloziteho, ale mozna byste tim mel poverit nejakeho odbornika. A diagnostikou disku, pripadne reinstalaci Win taktez.

Urobím to ako mi radíteĎakujem všetkým za rady

Když už konečně imbecilní BFU pochopí, že Win nejsou Android ? Žádné tovární nastavení u nich nefunguje a nikdy fungovat nebude !!!! Jediné, co ti pomůže je čistá instalace, nejlépe na jiný prázdný disk, než na kterém máš systém, abys o všechno nepřišel (když vidím tvé IT kvality).

Imbecilny BFU to nepochopi nikdy, ale ta spravna otazka znie? kedy to pochopia v tom imbecilnom MS a bud to premenuju, alebo este lepsie uplne odtal tu pizdovinu vyhodia? Tot otazka?

proč by to jako nemohlo fungovat? vždyť je to jen SW ... to že to nefunguje teď přece neznamená, že to po upravení/opravení nemůže fungovat ...

Nemůže to fungovat nikdy z principu Windows. To by museli naprosto překopat strukturu dat a způsob propojení uživatelských programů s Windows, což by způsobilo úplnou ztrátu zpětné kompatibility. V iOS a Androidu se uživatelské aplikace vůbec nedostanou do oblasti paměti OS, komunikují s ním jen přesně danými API. Pokud by se to mělo srovnat s něčím ve Windows, tak podobným způsobem fungují tzv. portable aplikace, které se neinstalují. Ale to se týká jen malé části programů, většina se jich stále instaluje a je hodně "zažraná" do OS. Kvůli tomu nejde udělat to, co dělají mobilní OS, kde stačí smazat uživatelskou část paměti, čímž zmizí veškeré aplikace, uživatelská a konfigurační data a OS se ocitne v základním stavu, jako z fabriky. U Windows to nejde kvůli příliš hlubokému propojení uživatelských dat s OS.

pokud funguje "oprava" novou instalací, tak by přece mohla fungovat oprava "továrním nastavením" úplně stejně ... tj. proč stahovat ISO a bootovat z flash disku ... byl by na disku soubor/svazek s instalačnímy soubory a v případě problémů by se použil ... včetně zachování dat - podobně jako při opravě novou instalací ...pokud funguje upgrade Windows 10 -> Windows 11, nebo Windows 11 21H2 -> 22H2 včetně zachování dat, aplikací a nastavení, mohla by fungovat migrace ze stejné verze na stejnou, se zachováním nastavení a aplikací ... pokud by byl stávající systém pro vytěžení dat příliš rozbitý, tak by se použila možnost dle prvního odstavce ...

Tovární nastavení se zachováním dat je úplný protimluv Aby to fungovalo jak u mobilů, tak by na disku musel být image čisté instalace včetně ovladačů, což jaksi nejde, protože každý počítač je jiný. Ten princip je prostě úplně jiný, než u mobilů, stejně to udělat nejde.

add protimluv: možná ... ale asi záleží na úhlu pohledu ...vycházel jsem z dokumentace funkce tovární nastavení na MS stránkách:Resetování přeinstaluje Windows 10, ale umožňuje vám zvolit, jestli chcete soubory zachovat nebo odebrat, a pak znovu nainstalovat Windows. Počítač můžete obnovit do továrního nastavení z aplikace Nastavení, z přihlašovací obrazovky nebo pomocí jednotky pro obnovení nebo instalačního média.

Jinak dřív notebooky tovární nastavení uměly, byl tam totiž image čisté instalace včetně ovladačů, ovšem tam byl zase problém v tom, tom image chyběly veškeré systémové aktualizace a tudíž když to člověk použil po pěti letech, tak měl prehistorickou verzi a musel všechny aktualizace tahat z netu. U mobilů když proběhne aktualizace verze Androidu/iOS, tak tovární nastavení nevrátí předchozí verzi, přesto telefon i systém kompletně vyčistí.

"Nie som veľmi zdatný v IT tak majte pochopenie."V PC servisu zdatní v IT určitě jsou a jistě mají i pochopení.

Když to tak dotento, jiné než servis nezbývá. Nedávno mi hodily desitky modrozelenou obrazovku. Vypnul jsem natvrdo, po chvíli zapl, nešlo. Čtvrtý pokus úspěšný i opravy, jedu dodnes.

Než se vrhneš na reinstalaci, mrkni do BIOSu do nastavení SATA řadiče.Přesně takhle se systém chová, když je Windows nainstalovaný například v AHCI režimu a řadič se z nějakého důvodu přepne na Legacy nebo Raid. Prostě do jiného stavu, než ve kterém byl OS instalovaný. Řeším to relativně často.Na stolním PC se to může stát snadno když máš vybitou CMOS baterku a vypadne elektřina. NB by to dělat neměl, ale kdo ví...

Případně pokud mezi těmi updaty byl i BIOS, mohl ti to nastavení přepsat. I to se občas stane.

ďakujem za radu

mám na MB UEFI BIOS a tam to neviem nájsť. škoda

ešte ma napadlo nešlo by to nejak cez príkazový riadok? tam ma zaujala jedna vec píše X:/windows/system32 a ja som mal disk označený ako C:

"ešte ma napadlo nešlo by to nejak cez príkazový riadok? "To je trápení dej to do servisu. Ráno to tam zaneseš a odpoledne vyzvedneš. A bude to bez trápení.

A odkudpak jsi stahoval ty aktualizace ovladačů? A proč vůbec?

Nič v zlom, ale kým sa niektorí užívatelia zobudia, bude aj koniec sveta. Za ten čas, čo si všetko robil si mohol mať stiahnuté dáta cez USB (live Linux) a čistú inštaláciu Win už dávno za sebou. Pri takýchto problémoch nemá význam špekulovať a robiť pokusy

objednal som si externý box aby som si zachránil dáta a potom mohol pokračovať, zatiaľ ešte skúšam čítať a uvažovať či niečo iné nepomôže. S linuxom neviem pracovať -urobil som si zatiaľ bootovacie USB windows 10 čakám na box

"ešte skúšam čítať a uvažovať či niečo iné nepomôže"Hokus pokus a data jsou fuč.Než ti přijde ten "externý box" tak je velká pravděpodobnost že už tam ty data nebudou.