Nesprávně fungující IDE disk v PC s jiným SATA diskem

Zdravím, mám v počítači zapojen jeden 500GB SATA disk (2x oddíl po 200GB + zbytek systém) s nainstalovanými Vistami a dále jeden 120GB IDE disk a jednu DVD+-RW IDE mechaniku. Obě IDE zařízení mají jumpery na "auto" a jsou automaticky přiděleny podle zapojení kbelu na disk:master, mechanika:slave. Základní deska je ASUS M2N32-SLi Deluxe.

PROBLÉM je, že pokud v BIOSU nastavím u IDE disku "auto" rozpoznávání, disk je BIOSem rozpoznán a při bootu se správně zobrazí i v seznamu disků. Ve Vistách však po něm není v exploreru ani stopy, jen ve správci zařízení. Pokud nastavím "none" disk není BIOSem rozpoznán, neobjeví se v seznamu, ale ve Vistách je jak ve správci zařízení, tak v exploreru a je zcela přístupný a funkční.

Tento podivný stav by byl dostačující až do doby, kdy jsem si na onen 120GB IDE disk nainstaloval Ubuntu 7.10 jako druhý systém. Instalace včetně rozdělení a přeformátování 120 byla s jistotou provedena správně. K mému překvapení po restartu nejen nenaběhl zaváděcí výběr systémů, ale ihned naběhly Visty bez výběru 120 v exploreru (systém souborů ext3 možná nepřečte, ale oddíly by zobrazit měl). Ve správci zařízení se ovšem stále zobrazuje bez ohledu na nstavení v BIOSu. Pokusil jsem se tedy v BIOSu přehodit pořadí disků při bootování a zjistil, že IDE disk zde není při jakémkoli nastavení vůbec na výběr!

V tuto chvíli se tak ze svého PC na něj nemám vůbec jak dostat. Víte někdo prosím, v čem je problém, či dokonce jak ho vyřešit? Díky za odpověď.

Odpovědi na otázku

väčšina desktopových dosiek od Asusu nepodporuje funkciu Cable Select/Auto na radičoch IDE pokial sú zapojené SATA+IDE disky súčasne na čipsetových radičoch,treba ich skonfigurovať na Master/Slave

Díky za tak rychlou odpověď, vyzkouším a dám vědět!

Hmm, pomohlo to tak trochu. Už je sice na výběr v seznamu disků pro bootování, ale jinak žádná změna. Hmm...

Tak po přehození bootovacího pořadí mi najel zavaděč a úspěšně jsem se dostal do Ubuntu. Ale ve Vista exploreru po té 120 ani vidu ani slechu. Že by opravdu neuměla zobrazit oddíly s ext3? I tak moc díky za radu.

Díky za tak rychlou odpověď, vyzkouším a dám vědět!

(pardon za dvojité odeslání, tohle vlákno prosím smažte)